laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

2021 Polaris Slingshot R Sınırlı Üretim İncelemesi – Üç Tekerlekli Tuhaflık

2021 Polaris Slingshot R Sınırlı Üretim İncelemesi – Üç Tekerlekli Tuhaflık
04.04.2022
261
A+
A-

Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız, muhtemelen onları görmüşsünüzdür. Çoğunlukla 30’lu ve 40’lı yaşlardaki erkekler tarafından sürülen, genellikle paketler halinde seyahat eden, araba ile motosiklet arasındaki çizgiyi aşan üç tekerlekli araçlar.Geçen yıl bunlardan birini ödünç aldım.

Teknik olarak konuşursak, bu araçlar çoğu eyalette motosiklet olarak kabul edilirken, Slingshot, en azından Spyder ile karşılaştırıldığında, nispeten araba benzeridir. Gidon yerine bir direksiyon simidine, ayak pedallarına, radyo kontrolleri için bir orta konsola ve herhangi bir arabada evde olabilecek bir vites değiştiriciye sahiptir. Aslında, kapıların eksikliği ve dört yerine üç tekerleği olmasaydı, Slingshot bir motosikletten çok, alçak bir spor araba gibi görünecek ve hissedilecekti.

Gerçekten de, araba kullanma deneyiminin göründüğünden çok daha tuhaf olacağını düşündüm. Sapan’ı sürmenin yeni kontroller öğrenmeyi veya en azından sürüş şeklimi önemli ölçüde ayarlamayı içereceğini düşündüm, ama durum böyle değildi. Bunun yerine, hem eski usul hem de şaşırtıcı olmayan temel bir deneyim yaşadım.

Direksiyonla başlayalım. Polaris onu elektronik destekli değişken hıza duyarlı olarak listelese de, zaman zaman ağır geliyordu. Ağır aynı şekilde manuel direksiyon da genellikle, özellikle düşük hızlarda. Bu günlerde pek çok direksiyon sisteminin sahip olduğu yapay his kesinlikle yoktu – genellikle go-kartlarla ilişkilendirilen bir şekilde doğal ve kesin olarak doğru hissediyordu.


Beş vitesli manuel şanzımanın debriyaj ve vites kolu da benzer şekilde eski bir okula sahip – yine o ifade var – hissi veriyor. Hepsi çok mekanik, vites değişiminden birazcık çentik ile tamamlandı.

Yere yakın ve hafif bir arabanın/motosikletin (araba-bir bisiklet?) Teslim inanılmaz derecede hızlıdır ve şey işaret edildiği yere gider. Ara sıra küçük orta köşe düzeltmelerine ihtiyaç duyulur ve yapılması kolaydır.

Sert bir pedal tepkisi ile frenleme benzer şekilde hızlıdır.


Güç, 203 beygir gücü ve 144 lb-ft tork üreten 2.0 litrelik dört silindirli bir motordan geliyor. Elbette göze çarpan rakamlar değil, ancak Slingshot o kadar hafif ki (sadece 1,645 libre), fazla homurdanmaya gerek yok. Slingshot oldukça hızlı hissediyor. Sıfırdan 60 mil / saate 4.9 saniyede listelenir, ancak en yüksek gücü elde etmek için onu sarmanız gerekir. En yüksek tork 6.500 rpm’de ve en yüksek beygir gücü, 8 binin kuzeyine gitmenizi gerektiriyor.

Yere yakın, üç tekerlekli bir araç (sürülen arka tekerlek bir salıncak ile monte edilmiştir) yumuşak bir sürüş yapmayacaktır ve Slingshot şaşırtıcı derecede serttir.

Aynı zamanda, yine tahmin edilebilir olan gürültülü. Motorun vızıltısı, yol gürültüsü ve rüzgar gürültüsü var – ve kokpit bir kumarhane gibi olduğu için hiçbiri filtrelenmiyor – her zaman açık. Tavanı, kapıları, yalnızca küçük bir ön camı ve ses yalıtımı konusunda çok az yolu olan Slingshot deneyimi sessizce gelmiyor.

Bazı eyaletler Slingshot motosiklet olarak kaydedilmesini şart koşuyor ve Polaris kibarca benden ve benimle seyahat edecek herhangi bir yolcunun tam yüz kaskı takmasını istedi. Yolcum için bana bir tane bile ödünç verdiler (yıllarca bu işi yaptığım için iki tam yüz kaskım var).

İç mekan, çoğunlukla sert plastik olmak üzere ucuz malzemelerden oluşuyor, ancak koltuklar, direksiyon başında birkaç saatlik bir süre için bile en azından yeterince rahattı. Stereo 90’ların kalıntısı gibi görünüyordu, ancak yeterince iyi çalıştı ve gürültü kakofonisi üzerinden, hızda bile duyulabilirdi. Bilgi-eğlence sistemi, motorda neler olduğu hakkında bazı bilgiler sağlar ve basit görünümlü (ve kullanımı basit) olsa da, yine de kullanışlıdır. Apple CarPlay kullanılabilir.

Diğer mevcut özellikler arasında her yerde LED aydınlatma, açık kokpit için suya dayanıklı malzemeler, hız sabitleyici, ABS, çekiş kontrolü, denge kontrolü, 18 inç ön tekerlekler, 20 inç arka tekerlek, çift salıncaklı bağımsız ön süspansiyon ve 305 mm yer alıyor.

Bariz nedenlerden dolayı, Slingshot gerçekten sadece bir hafta sonu oyuncağı olarak çalışıyor. Arka yol patlamaları ve şehir gezintisi için çok uygundur ve başka bir şey değil. Bununla birlikte, bu bir EĞLENCE oyuncağı – yoldan geçenlerin bakışlarından hoşlanmasam bile onu sürmekten keyif aldım.

Kesin fiyatlandırmaya sahip bir Monroney almadım, ancak bu trimdeki temel fiyat 32.799 dolar. Bir temel modelin fiyatı 19.999 dolar.

Şirketin iç mekanda biraz çalışması gerekiyor – biraz daha iyi malzemeler ve kırılmayan şeyler iyi olurdu – ancak bu araba-a-cycle sürmek için satın alındı ​​ve birincil amacına gayet iyi hizmet ediyor. Bu amaç eğlencelidir ve sunar.

Bir d-bag olarak klişe olmaktan rahat olduğunuz sürece, deneyimin keyfine varacaksınız. Yağmur yağmamak şartıyla.

2021’deki Yenilikler

Kullandığım R Limited kaplaması, özel grafikler ve benzersiz Neon Fade boyasıyla 2021’e özel.

Kim Satın Almalı

Harcanabilir geliri çok olanlar ve hafta sonu oyuncakları olarak Miata veya Mustang’den farklı bir şey arzu edenler.

Kaynak : Truthaboutcars
[Fotoğraf © 2022 Tim Healey/TTAC]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.