laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

2022’nin En İyi Şifreleme Yazılımları

2022’nin En İyi Şifreleme Yazılımları
PC
31.03.2022
282
A+
A-

Şifreleme yazılımları, gizli ve özel verileri yalnızca yetkili kişiler tarafından erişilebilir hale getirerek, aktarım sırasında ve beklemedeyken korur.

Şifreleme, bilgileri, bu bilgilere erişmek için doğru kimlik bilgilerine, parolalara veya diğer kimlik doğrulama araçlarına sahip olmayan hiç kimse tarafından okunamayan bir tür bilgisayar koduna çevirerek güvence altına alma işlemidir. Bu kod teorik olarak kırılabilir ancak güçlü şifreleme yöntemleri bu tür manipülasyonlardan neredeyse etkilenmez.

Verilerin şifrelenmesi, yalnızca yerel iş istasyonlarında veya uzak sunucularda güvenliğini sağlamayı gerektirmez, aynı zamanda bir taraftan veya varlıktan diğerine erişilirken veya aktarılırken verileri de korur.

Verileri şifreleme yoluyla güvenceye almak, özellikle toplumumuz giderek daha fazla dijital yönelimli hale gelen, hem işletmeler hem de tüketiciler için faydalıdır.


İlk dört ürün ya kendi işletim sistemleriyle birlikte gelir ya da kullanımı ücretsizdir (dördüncü ürünün mobil versiyonu hariç). Hangi şifreleme yazılımını kullanırsanız kullanın, önce ilgili dosyalarınızı yedekleyin ve ardından her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için işlevselliği test edin.

Microsoft BitLocker
BitLocker’ın birincil gücü, tüm disk şifrelemesidir, ancak aşağıda ele alacağım bazı koşullarla bireysel dosya şifrelemesi için kullanılabilir.

BitLocker, bir Microsoft hesabı kullanmanızı veya PC’nizi bir etki alanına katılmanızı gerektirir. Ev kullanıcısıysanız, ilk seçenek kesinlikle en iyisidir ve kurumsal kullanıcılar için ikincisidir.


Microsoft’un hemen hemen her şeyi gibi, BitLocker da Grup İlkesi kullanılarak kurumsal bir ortamda yapılandırılabilir . Bu ayarlar, hangi sürücülerin şifreleneceğini, ilgili anahtarların (sertifikalar olarak da bilinir) nasıl dağıtılacağını, ek kimlik doğrulamanın kullanılıp kullanılmayacağını ve nasıl kullanılacağını, USB flash sürücüler veya akıllı kartlar gibi harici ortamların anahtarları veya kimlik doğrulamayı kolaylaştırır.

BitLocker korumalı olmayan birimlere erişimi reddedin, parola gereksinimleri ve daha fazla özelliklere sahiptir.

Apple’ın FileVault’u

Apple FileVault , BitLocker’ın iOS karşılığıdır ve hemen hemen aynı şekilde çalışır. Tüm sistem sürücünüzü şifreleyebilir ancak tek tek dosyaları/klasörleri şifreleyemez. Ancak, bu amaca ulaşmak için Disk İzlencesi işlevini kullanabilirsiniz ve bu, bir .dmg dosyası biçiminde şifreli bir kapsayıcı oluşturacaktır. Daha sonra bu dosyayı VeraCrypt veya Cryptomator dosyalarıyla nasıl çalıştığınıza benzer şekilde yedekleyebilirsiniz

VeraCrypt

VeraCrypt , tüketici açısından kapsamlı bir şekilde çalıştığım bir ürün – aslında onu her gün kullanıyorum. VeraCrypt’i tüm işletim sisteminizi, belirli birimleri ve bölümleri şifrelemek için veya – benim durumumda – daha sonra erişebileceğiniz ve ekran görüntüsünde gösterildiği gibi tipik sürücü harfleri gibi bağlayabileceğiniz şifreli dosya kapsayıcıları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Cryptomator

Cryptomator , VeraCrypt’e çok benzer, ancak her ikisi de dosyaları depolamak için şifrelenmiş nesneler olan kapların aksine, yalnızca container kavramına dayanır. Ayrıca, container ve ilgili şifrenizi birisine gönderme ilkesi dışında başkalarıyla veri paylaşımına da izin vermez. VeraCrypt gibi, Cryptomator da doğrudan bulut depolama işlevine sahip değildir.

Kaynak : TechRepublic

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.