laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

3D Yazıcı ile Organ Üretiminde Yeni Gelişmeler

3D Yazıcı ile Organ Üretiminde Yeni Gelişmeler
17.04.2022
205
A+
A-

New Jersey Stevens Institute of Technology üniversitesindeki araştırmacılar dokuyu yeniden üretmek için farklı çözümler aramaya başladı. Robert Chang önderliğinde yürütülen proje bir organın doğrudan 3D yazıcıdan çıkmasını amaçlıyor.

Çalışma Scientific Reports’un nisan sayısında yer aldı. Chang; “Bir insan hiç bir donöre ihtiyaç duymadan bir organ siparişini verebilir, bu insan sağlığı için büyük bir gelişme olacak” dedi. Bu amaca ulaşmak oldukça zor çünkü biyo-mürekkep dediğimiz kültürlenmiş hücre yüklü hidroje günümüzdeki 3D yazıcıların daha ötesinde bir hassasiyet gerektiriyor. Chang ve Changın doktora öğrencilerinin şimdilik amacı bu hassasiyeti sağlayabilmek. Bu çalışmadaki hedef, mikrodoku ve mikroliflerin üzerinde yer alan kontrol edilebilme ve öngörülebilmeyi artırmak.

Günümüzdeki 3D biyoyazıcıların birçoğu ekstrüzyon tabanlı ve mikrometre seviyesinde biyolojik nesneleri basabiliyor Ancak insan hücreleri söz konusu olunca durum biraz daha karmaşık hale geliyor.

Chang ve ekibi bu amaçları sağlayabilecek bir hesaplama modeli ortaya koydu. Ekibin hesaplama modeli gerçek dünyadaki deney sonuçlarını doğru tahmin etti. Chang ve ekibi şimdi bu modeli 3D yazıcıya uygulamak için uğraşacaklar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.