laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

A2 Ehliyet Kaç CC Ye Kadar Kullanır?

A2 Ehliyet Kaç CC Ye Kadar Kullanır?
05.06.2022
0
A+
A-

Sürücüler hangi motorlu aracı kullanmak istiyorsa o sınıfı ait ya da o sınıfın içinde yer alan ehliyeti almak zorundadır. Yani B sınıfı ehliyet alınmak isteniyorsa B sınıf içinde hangi araçlar varsa onu kullanmaları gerekir. Aksi takdirde trafik suçu işlenmiş olacağından idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaktır.

Bu makalemizde 2016 yılından önce motosiklet kullanmak isteyen sürücülerin A2 sınıfı ehliyet alması yeterli oluyorken, 2016 yılından sonra hangi motosikletleri kullanmaları gerekiyor bu konuda bilgiler verelim istedik. İsterseniz ilk olarak A2 ehliyet kaç CC’ye kadar kullanır? Bu sorunun yanıtını vererek başlayalım.

A2 Sınıfı Ehliyet

A2 ehliyet motor gücü 35 kw’ya kadar yani 47 beygire kadar olan motosikletleri kullanabilmektedir. Yani A2 ehliyetler 500 CC’ye kadar olan motosikletleri kullanabilmektedir.

Eğer motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız öncelikli olarak kaç CC’ye kadar motosiklet almak veya kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Kullanacağınız motosikletin silindir hacmi, motor gücü ve ağırlığı ehliyetinizle uygun olmuyorsa bu durumda ehliyetiniz bir işe yaramayacaktır.


İlginizi çekebilir: Teknoloji haberleri

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 sınıfı ehliyeti olan bir sürücü sadece 125 CC’ye kadar olan motorsikletleri kullanabilirler. A sınıfı ehliyetiniz varsa o zaman tüm motosiklet modellerini kullanabilme hakkına sahip olursunuz.

Bisiklet kullanmayı bilen herkes motosiklet kullanabilme yeteneğine sahiptir. Ancak bu yetenek ehliyet olmadan motosiklet kullanabileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Trafik kanununa göre trafikte hareket halinde olan tüm motorlu araçların uygun olan ehliyetle kullanılması gerekir.


A2 Ehliyet Kaç CC Ye Kadar Kullanır?
A2 Ehliyet Kaç CC Ye Kadar Kullanır?

Motosiklet Eğitimi Nasıl Verilir?

Sürücü kurslarında motosiklet eğitimleri belli bir saat içinde verilir. Bu nedenle ehliyet almadan önce kaç saatlik motosiklet eğitimi almanız gerektiğini sürücü kursuna danışmanız gerekir. Sürücü kurslarında toplam 14 saatlik eğitim verilir ve eğitimin başlangıcına teorik bilgilerle başlanır. Teorik eğitimlerde motosikleti koruma ve ekipmanları tanıma bilgisi verilir. 2 saatlik bilgilendirme eğitimi sonrasında ise 12 saatlik temel sürüş ve hakimiyet dersleri başlar.  

Motosiklet eğitimlerinde her sürücüye ayrı bir motosiklet verilir. Bunun dışında bir motosikletin hangi ekipmanlarla kullanılması gerekiyorsa sürücüye bu ekipmanların temini de sağlanır.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.