laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Animasyon Nasıl Yapılır ?

Animasyon Nasıl Yapılır ?
PC
07.06.2022
327
A+
A-

Basit çizgi film yapımı için gelişen teknoloji sayesinde birçok farklı mobil veya masaüstü uygulama kullanılabiliyor. Sadece kendi çizimleriniz ile değil, aynı zamanda fotoğraflar, hazır şablonlar ve temalar ile de açık kaynaklı bazı programlardan etkili bir animasyon hazırlanabilmektedir

Animasyon yapmadan önce ilk olarak 2D veya 3D gibi özellikler ve formatlara karar vermeniz gerekir. Sonrasında mobil/tablet veya bilgisayardan mı hazırlanacağına göre en uygun program seçilmelidir. Animasyon nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için ilk olarak işletim sistemine ve cihaz performansına göre en iyi uygulamanın seçilmesi gerekmektedir.

Mobilden Animasyon Nasıl Yapılır?

Animasyon yapma programı ile birçok kişi gelişen teknoloji sayesinde sadece bilgisayarlardan değil, aynı zamanda akıllı cep telefonları veya tabletlerden de bu işlemi yapabilmektedir. Telefondan çizgi film veya animasyon yapmak için en iyi ücretli ve ücretsiz programları kullanarak işleme hemen başlayabilirsiniz.

Toontastic 3D, mobilden animasyon yapmak için öne çıkan programlar arasında yer almaktadır. Program seçimini tamamlayarak ve İOS ya da Android işletim sistemine göre uygulamayı uygulama mağazasından indirdikten sonra yeni başlayanlar için belirlenen ilk adımları takip ederek işlem yapılabilmektedir.


Bilgisayardan Animasyon Nasıl Yapılır?

Fotoğraflardan animasyon yapma veya hazır animasyon araçları ile kendi animasyonunuzu yapmak için çeşitli programlara ihtiyaç duyulur. Bilgisayarda en çok tercih edilen ve genelde profesyoneller tarafından kullanılan en iyi animasyon programlar arasında Maya Autodesk, Maxon Cinema 4D, Moho, Synfig Studio gibi başarılı programlar yer almaktadır.

Bilgisayardan animasyon yapmak için kullanacağınız programı seçmeden önce kendi seviyenize uygun olanları araştırmanız önerilir. Yeni başlayan veya orta seviye için uygun programları tercih ederek yönlendirmeleri de takip edip ederek animasyon yapabilirsiniz.

En İyi Ücretsiz Animasyon Programları Hangileridir?

Ücretsiz animasyon yapma programları dışında kullanıcıların online bazı platformları da kullanarak basit animasyonlar yapmaları mümkündür. 2D veya 3D gibi seçenekler ile bu uygulamalar aracılığıyla yapılacak animasyonlar için farklı özelliklere sahip birçok ücretsiz program sayılabilir. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen ve başlangıç seviyesinde de kullanım için çeşitli ipuçları ve kolaylıklar sağlayan popüler uygulamalar, ücretli Premium özellikleriyle daha geniş araçlar seçeneği sunmaktadır.


En iyi ücretsiz animasyon programlarından bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Blender
  • Toon Boom
  • Syngfig Studio
  • Anime Studio
  • Digicel FilipBook

Bu programlar arasına daha birçok farklı alternatif uygulama ve platform da eklenebilir. Yeni güncellemelerle de yeni birçok çözüm sunan bu programları rahatlıkla animasyon yapmak isteyenler kullanabilirler.

animasyon nasıl yapılır
animasyon nasıl yapılır

Toon Boom

Animasyon yapma programı ücretsiz seçenekleri ile öne çıkan Toon Boom, 2D ve 3D animasyon yapımına olanak vermesi sayesinde en iyi verimliliği sağlayan uygulamalardan ilk akla gelenlerinden biridir. Gelişmiş ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde geniş bir kitleye hitap eden Toon Boom, ücretsiz bir animasyon programı olarak Türkiye’de ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Animasyon nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar için ücretsiz en iyi programlardan biri olarak birçok farklı araçla destek sunan Toon Boom, süre kısıtlaması da olmadan kullanıcıların diledikleri uzunlukta animasyonlar yapmalarına imkan vermektedir.

Synfig Studio

2D animasyon yapma programı denince ilk akla gelenlerden olan Synfig Studio, açık kaynaklı uygulamalar arasında dikkat çekiyor. Bu sayede ücretsiz olarak kullanılabilen Synfig Studio, 2D animasyon yapmak isteyenlere farklı arayüz ve kolay kullanımı ile verimlilik sağlamaktadır. Program aynı zamanda film kalitesinde animasyonlar yapılmasına olanak vermesiyle de özel bir yere sahiptir. Yüksek kalitede animasyonlar için tercih edilebilir.

Anime Studio

Animasyon yapma programı Türkçe ücretsiz programlar arasında önemli bir yere sahiptir. Vektör tabanlı olarak kullanılması programın profesyoneller tarafından da kullanılmasını sağlamaktadır. Pro versiyonuyla da daha geniş bir kullanım alanı elde edilebilen program aynı zamanda çok hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Yüksek kalitede dosyaların da bu program ile düzenleme yapılmasını da sağlamaktadır.

Blender

Telefondan animasyon yapmak isteyenler için de bir seçenek sunan Blender, mobil uygulamadan da kolayca kullanıcıların diledikleri gibi animasyon yapmalarını sağlanmaktadır. Açık kaynaklı olması sayesinde ücretsiz olarak 3D animasyon oluşturmada yardımcı olmaktadır. Animasyon nasıl yapılır sorusunun yanıtını arayan mutlaka karşılaştıkları bu program ile kısa sürede 3D veya 2D animasyonların hazırlanması mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.