laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Antifriz Nedir? Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir? Antifriz Ne İşe Yarar?
24.05.2022
210
A+
A-

Antifriz Nedir? : Aracın motorunu iklim koşullarına karşı koruyabilmek ve araçtan yüksek performans alabilmek için kullanılan sıvıya antifriz denir. Bazı sürücüler araca antifriz konulmazsa ne olur diye merak etmektedir. Aşağıda bu sorunun yanıtı yer almaktadır.

Antifriz kışın aracın donma derecesini düşürerek motorun korunmasını sağlar. Bu sayede araç güvenli bir şekilde yoluna devam edecektir. Her ne kadar kışın bu sıvı önemli olsa da yaz aylarında da kullanılması gerekir. Çünkü bu sıvı sayesinde araç hararet yapmaz.

Her mevsim antifriz kullanılarak aracın motor ömrünün uzatılması gerekir.

Antifriz Faydaları Nelerdir?

Motorun zarar görmesini engelleyen bu kimyasal sıvı, aracın soğutma sistemi ve radyatörünü çok yönlü olarak korur. Antifriz sayesinde soğutma sistemi pas tutmaz. Antifriz türleri farklı çeşitlere sahiptir. İçeriğindekiler ise motoru koruyan bileşenlerden oluşur. Bu sayede araç daha verimli bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Mevsimine göre antifriz kullanılması çok önemlidir.


Antifiriz Nasıl Eklenir?

Antfriz serviste eklenebildiği gibi kendinizde ekleyebilirsiniz. Eklerken motorun sığuk olması gerekir. Çünkü sıcak olarak radyatör kapağının açılması elinizin ve yüzünüzün yanmasına neden olabilir. Bir pense ile radyatör hortumundaki kelepçeyi alın ve içindeki eski suyu boşaltın. Sonra hortumu tekrardan yerine takarak kelepçesini sıkın. Radyatör kapağını açarak gerekli miktardaki antifriz ve su takviyesi yapabilirsiniz. Motora çeşme suyu konulması kireçli olmasından dolayı zarar verebilir. Bunun için arıtılmış veya içme suyu koyabilirsiniz.

Doldurma işleminin tamamlanmasının ardından kapağı kapatarak kaputu kapatıp aracınızı çalıştırabilirsiniz.


Antifriz Hangi Oranda Kullanılmalı?

Antifriz nedir? Sorusunun yanıtını verdikten sonra oranının belirlenmesine bakabiliriz. Antifriz oranının belirlenmesi çeşidine bağlıdır. Örneğin -35 dereceye kadar koruma sıcaklığı olan bir ürüne % 10 su kullanabilirsiniz. Doğru miktarı bulabilmeniz içinde antifriz üzerindeki bilgileri okumanız yeterli olacaktır.

Antifriz Hangi Renk Olur?

Antifriz renksiz olan bir kimyasaldır, ancak seçimi kolaylaştırmak için renkli seçeneklerde sunulmuştur. Renkli antifrizler motordan bir sızma olması halinde kolayca fark edilebilir. Antifriz seçiminde renkten daha ziyade ürünün türüne bakarak satın almakta fayda vardır.

Klasik olan antifrizler mavi renktedir. Temel düzeyde koruma sağlayan bu sıvı bazı durumda kırmızı olabilir. Kırmızı renkler düşük donma noktasına sahiptir ve sert kış koşulları için tercih edilir.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.