laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Araba Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba Bakımı Nasıl Yapılır?
29.05.2022
303
A+
A-

Araba bakımı genel olarak yaz ve kışlık bakım şeklinde yapılmalıdır. Ancak her otomobilin periyodik bakım zamanları vardır. Bunu belirleyen ise bir önceki bakım zamanlarıdır. Normal standartlarda araba bakımı aracın yağını değiştirdikten sonra 10 bin ile 15 bin km’de bir yapılması gerekir. Kısacası periyodik bakımın zamanlaması seçtiğiniz yağla yakından alakalıdır.

Peki aracın periyodik bakımı için yalnızca yağ zamanı başlı başına belirleyici bir faktör mü? Derseniz hayır diyebiliriz. Çünkü yağ sadece sizin bir önceki bakım zamanı tarihinizin başlama ve bitiş zamanını belirler, doğal olarak bu da sizin takibinizi kolaylaştırır. Bunun dışında otomobillerin ihtiyacı olan değişimlerinde zaman içinde mutlaka yapılması gerekir. Bu da her sürücünün kendi kullandığı aracı hakkında bilgi sahibi olmasıyla ilgilidir.

İlginizi çekebilir: Teknoloji haberleri

Aracın Kontrolü Nasıl Yapılmalı?

Yukarıda periyodik bakımda aracın ihtiyaçları diye belirttik, çünkü burada motor, elektrik sistemi, fren sistemi, süspansiyon sistemi ve lastiklerin kontrolleri çok önemlidir. Saydığımız sistemlerin tamamı güvenli seyahat için dikkat edilmesi gereken parçalardır. Dolayısıyla aracınızın bu aksamlarında herhangi bir sorun olması sürüşü tehlikeye düşüreceği gibi aracınız içinde çok iyi olmayacaktır. Düzenli olarak aracın kontrol edilmesi sayesinde olası sorun tespit edilmiş ve daha fazla büyümesine izin verilmemiş olacaktır.


Araba Bakımı Nasıl Yapılır?
Araba Bakımı Nasıl Yapılır?

Motor Yağ Değişimi

Periyodik bakımda yağ değişimi çok önemlidir. Yağ motorun düzgün çalışarak motor içindeki parçaların birbirine sürtünmesini önler. Aracın hatasız bir şekilde çalışabilmesi için yağın olması gerektiği kıvamda bulunması ve temiz olması gerekir. Motor yağ değişimi ise bu noktada periyodik olarak yapılan işlemler arasında bulunur.

Yağ Filtresi Hava Filtresi Polen Filtresi Yakıt Filtresi

Periyodik bakımda yağ kadar filtrelerde çok önemlidir. Filtreler zamanla tıkanacağı için aracın performansına ve yakıtına önemli derecede etki eder. Düzenli olarak yağ değişim esnasında filtrelerinde değiştirilmesi gerekir.

Diğer Aksamlar

Yukarıda aracın periyodik bakımında değişmesi gereken standart işlemlerden bahsettik, ancak aracınız varsa sorumluluğunuz burada bitmeyecektir. Çünkü aracınızın düzenli kontrolünü sağlamalı ve hatalı çalışan tüm aksamları gözden geçirip, değişmesi gerekenlerin değiştirilmesi gerekir.  


Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.