laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Araba Dururken Klima Çalıştırmak

Araba Dururken Klima Çalıştırmak
02.06.2022
1.982
A+
A-

Havaların ısınmasıyla birlikte otomobilde seyahat etmek zorlaşmaya başlarken, sürücüler en pratik çözüm olarak klima kullanımını tercih ediyorlar. Araba dururken klima çalıştırmak başlıklı bu makalemizde bizde klima kullanmayla ilgili merak edilen sorulara yanıtlar verelim istedik.

Klima şehir içinde trafikte konforu artırırken uzun yolculuklarda yine aynı şekilde sürücü ve yolcuların konforunu artırıyor. Bazı sürücüler klima kullanmanın yakıt tüketimini fazla etkilediğini düşünüyor olsalar da aslında gerçekte olan şey nedir? Yani aracın kliması yakıt tüketimini artırır mı yoksa çok fazla etki etmez mi?

Araba Dururken Klima Ne Kadar Yakar?

Duran araç çok fazla yakıt tüketimi sarf etmez, ancak aracı durduğu yerde klima açtığınızda motora binen güç daha fazla olacağından dolayı yakıt tüketimi daha fazla artacaktır. Bu nedenle çok zorda kalınmadığı sürece duran araçta klima çalıştırılması çok tercih edilen şey değildir.

İlginizi Çekebilir: Oyunlar


Kontak Kapalıyken Klima Çalışır mı?

Klimanın çalışması için motorun çalışır vaziyette olması gerekir. Bunun için aracın kontağını kapattığınızda motor da duracağı için klima çalışmayacaktır. Bu nedenle klima yalnızca araç çalışırken hareket edip etmediği önemli olmadan çalışabilir.

Araba Dururken Klima Çalıştırmak Akü

Araç dururken klima çalıştırmanın akü üzerinde herhangi bir önemi yoktur. Akünün amacı aracın ilk çalıştırıldığında ihtiyacı olan enerjinin verilmesini sağlayabilmektir. Bu nedenle önceliğiniz mutlaka aracın çalıştırılması olmalıdır. Araç çalıştığında akü ateşleme için ilk adımı atar ve bu sayede klima çalışır vaziyete gelebilir.

Araba Dururken Klima Çalıştırmak
Araba Dururken Klima Çalıştırmak

Klimanın Arabaya Zararları

Klimanın arabaya herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle araç kullanmak isteyenlerin konfor açısından araçlarında klima tercihi çok önemlidir.


Klimanın arabaya verebileceği en büyük zarar performans konusunda olacaktır. Eğer klimalı aracın motoru düşük ise bu durumda klima çalıştırıldığında aracın performansında düşüş olacaktır. Bu da hızı önemli derece de etkiler.

Motor Isınmadan Klima Açmak

Motor ısınmadan klima açmak mümkündür, çünkü aracın sıcak ya da soğuk olmasıyla klimanın alakası yoktur. Klimanın kullanımını yapabilmeniz için aracı ilk çalıştırdığınızda değil aracın içindeki sıcaklık dengesi eşit olduğunda tercih edilmesi gerekir. Aracın tüm pencerelerini açıp içerideki fazla sıcaklık dışarı çıktıktan sonra klima çalıştırılmaya başlanabilir.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.