laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Araba Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araba Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?
03.06.2022
0
A+
A-

Yazın sıcaklarında sürüş konforunun artırılmasına yardımcı olan klima, özellikle yeni nesil araçlarda standart bir özellik olarak karşımızda çıkıyor.  Bizde ziyaretçilerimizin klimalarla ilgili en çok merak ettiği Araç klima gazı kaç yılda biter? Araba klima gazı fiyatları, araç klima gazı dolumu, Araba klima gazı nerede doldurulur? Araç klima gazı biterse ne olur,  klima gazı ne kadar sürede biter? Gibi soruların yanıtlarını verelim istedik.

Araç Klima Gazı Kaç Yılda Biter?   

Klima gazları da araçtaki diğer yağlar ve sıvılar gibi ömürlük değildir. Düzenli olarak kontrol edilmesi ve yenilenmesi gerekir. Araçtaki klima gazının ne zaman biteceğini belirtmek aslında net bir cevap barındırmaz. Çünkü klima gazıyla alakalı olarak kullanım çok önemlidir. Klimayı ne kadar sık kullanırsanız bitmesi de o kadar erken olacaktır. Normal standartlarda konuşacak olursak klima gazının her sene kontrol edilmesi ancak iki senede bir yenilemesi gerekir. Eğer yenilenmezse bu durumda klimadan istenilen performansın alınması mümkün olmayacaktır.

Klima gazının bittiğinin nasıl anlaşılacağı aşağıda detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

Klima Soğuk Hava Üflemez

Klimaların özelliği soğuk hava üflemeleridir. Eğer klima gazı bitmişse bu özelliği de kaybolur ve soğuk hava üflemez. Klimadan gelen hava normal ya da oda sıcaklığında olması gerekir. Düzgün çalışan bir klima sistemi açıldığında istenilen soğutma derecesine çok hızlı bir şekilde gelecektir.


Araba Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Araba Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Sızıntı Kontrolü

Klima gazının zaman zaman kontrol edilmesi gerekir. Görsel olarak yapılan incelemede klima gazına bakılmalıdır. Klima gazı genellikle sıvı halde ve ince yağ gibi görülür. Eğer klimanızda gaz kaçağı varsa mutlaka temizlenmeli ve yeniden doldurulmalıdır.

Kompresör Çalışmaz

Klima açıldığında kompresör devreye girer. Eğer sistemde gaz bitmişse bu durumda kompresör devreye giremez.  Gaz basınç sensörü düşük basınç olarak algılarsa klima kontrol ünitesi sistemin çalışmasını durduracaktır.

İlginizi Çekebilir: Oyun Haberleri


Kompresör Üzerinde Buzlanma  

Klima gazı bittiğinde kompresör üzerinde buz tabakası meydana gelir. Bu klima gazının miktarının düşük olduğu anlamına gelir. Gaz miktarı azaldıkça hava nem yapacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz birkaç başlık klimanızın gazının bittiğini ya da azaldığını gösterir. Böyle durumda klima gazı yenilenmez ya da tamamlanmazsa klima çalışmasını ya durduracak ya da olması gereken performansta üflemeyecektir.

Klimanızın düzgün çalışması ve seyahatinizin daha konforlu geçmesini istiyorsanız klima bakımlarınızı mutlaka zamanında yapmalısınız. Özellikle yaza girmeden önce yapılacak klima bakımı yazın seyahatlerinizi daha renkli hale getirecektir.  

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.