laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Araç Boya Koruma Nedir Fiyatları Ne Kadar Nasıl Yapılır?

Araç Boya Koruma Nedir Fiyatları Ne Kadar Nasıl Yapılır?
08.07.2022
270
A+
A-

Araç sahiplerinin büyük kısmı araçlarının boyasına dikkat eder. 2. El araç alım ve satımlarında dış görünüş son derece önemli olduğu için genellikle araç alan insanlarda arabanın boyasına ve karşıdan nasıl durduğuna çok daha fazla dikkat ediyor. Sizlere Araç Boya Koruma Nedir? Fiyatı ve tüm detayları ile alakalı güzel bir yazı hazırladık.

Her araç sahibi arabasının ilk gün ki gibi olmasını ister. Boya atması, çatlarlar ya da soluk bir renk ciddi oranda rahatsız eder. İşte tam da bu nokta da devreye araç boya koruması giriyor. Yapılacak Araç Boya Koruma çalışması ile araçlar ilk gün ki rengine dönüyor ve çok daha canlı bir renk tonuna sahip oluyor.

Boya Koruma Nedir?

Araç Boya Koruma Nedir?
Araç Boya Koruma Nedir?

Boya koruması öncelikli olarak araç renginin özünde dış etkenler tarafından yıpranması deforme edilmesi ya da çiziklere karşı korunması anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlar yaşandığında araç rengi çoğu zaman parlaklığını ve ilk günkü rengini koruyamaz. Bu nedenle de boya koruması gereklidir. Aracın hem ilk günkü parlaklığını sağlayabilmesi, hem de renk bakımından çok daha doygun bir şekilde durmasına boya koruma işlemi denmektedir. Genellikle kaplama ya da sıvı püskürtme şeklinde işlemler uygulanmaktadır.

Boya Koruma Nasıl Yapılır?

Boya koruma işlemi farklı yöntemler uygulanarak yapılabilir. Öncelikli olarak sürücünün kendisi de bu işlemi gerçekleştirebilir. Oto kuaförler tarafından yapıldığı zaman çok daha profesyonel ve etkili şekilde yapılabileceğini de belirtmekte yarar var. Özellikle araca kimyasal madde uygulanacağını da söylemek gerekir. Kaplama yaparken çiziklere sebebiyet verebilecek keskin aletler kullanılırken mutlaka deneyimli personellerin olması çok daha ideal olacaktır. Eğer sürücülerin bu konuda deneyimleri yok ise boyaya zarar verme aracın çizilmesi ya da kaplamada hava boşluklarının oluşması gibi durumlar söz konusu olabilir.


Özellikle sıvı püskürtme yöntemi uygulanırken araç boyasının tamamı farklı püskürtücü ekipmanlar ile ve bir de kimyasal madde ile karışır. Bu sayede bir yıl gibi süre boya üzerinde etkisini korur ve dış etkenlerden boyaya zarar gelmez.

Kaplama işlemi ise çok daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Aracın boyanan kısımlarının tamamı özel şeffaf bir kaplama maddesi ile kaplanır ve bu şeffaf madde aracın üzerinde yıllarca kalabilir.

Oto Boya Koruma Faydalı Mı?

 Araç boya koruma uygulaması kar suyu, güneş, yağmur ve asit yağmur gibi dış etkenlerden korunmak için yapılmaz. Bunlara ek olarak çatlak gibi çizik gibi olumsuz sonuçlardan dolayı da yapılabilir. Ancak yapılacak her iki uygulamada da %100 koruma sağlamaz. Şiddetli çarpma gibi durumlarda araçlarda çizik ya da çatlakların oluşması kaçınılmazdır.


Yanlış Uygulanan Araç Boya Koruma Sonuçları Nelerdir?

Boya koruma işlemini uygularken dikkat edilmesi gereken birçok önemli konu var. Bunların başında da su itici özelliğinin iyi olması geliyor. Bazı seramik kaplamalarda su itici özelliği çok kötüdür. Bu nedenle de araçların üzerine su damlası yapışmış gibi baloncuk halinde kalır ve kötü bir görüntü oluşturur. Bu gibi durumların oluşmasının tamamı genellikle uygulama hatasından dolayı yapılıyor.

Uygulamadan hemen sonra 30-45 saniye aralığında yüzeyde kalan fazla materyal silinmez ise bu durumun yaşanması kaçınılmaz olabilir. Uygulama öncesinde ve sonrasında kimyasal sırasını karıştırmak ya da bir araca yetecek olan üründen 2 araç görün çıkarmaya çalışmak da yine benzer hataların yaşamasına neden olacaktır. Kullanılması gereken ürünün şişesini iyi çalkalamamak aceleci olmak gibi nedenler baloncuk oluşmasına neden olacaktır.

Araç Boya Koruma Nedir? Nasıl yapılır? Diye merak edenlere hem nasıl yapılacağını hem de ne gibi avantajları olduğunu anlattık. Aslında son derece basit bir işlem olsa da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Eğer araç boya koruma işlemini % 100 şekilde yapabileceğinizi düşünmüyorsanız mutlaka bir ustadan yardım alın.

Araç Boya Koruma Fiyatları 2022

Deluxe Boya Koruma 360 TL, Protect Boya Koruma 460 TL olarak bilinmektedir. Güncel fiyat bilgisi için servisten bilgi almayı yada yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Araç boya koruma uygulaması videomuzu izlemenizi öneririz ;

araç boya koruma nedir
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.