laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Araç Seramik Kaplama Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Araç Seramik Kaplama Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?
10.06.2022
546
A+
A-

Seramik araç kaplama işlevi araçların yüzeylerinin daha korunaklı olmasını sağlamaktır. Arabaların yüzeylerine uygulanan seramik kaplama hem daha şık bir görüntü sunarken hem de yüzeyin çizilme ve diğer tahribatlara karşı korunmasını sağlar. Seramik kaplama birçok araç sahibinin tercih ettiği bir önlem türüdür. Seramik kaplama ile kişiler hem istedikleri gibi araçlarını koruyabilir hem de araçlarının daha güvende olmasını sağlayabilir. Araba Seramik kaplamanın ana malzemesi camdır. Aslında Seramik kaplamanın bir diğer adı da Araba Porselen Kaplama olarak bilinir. Cam bir ham madde olarak kullanılır ve farklı işlemlerden geçirildikten sonra aracın yüzeyine uygulanır.

Araç Seramik Kaplama Ne İşe Yarar?

Seramik araç kaplamanın kullanım amacı araba yüzeyinin daha korunaklı olmasını sağlamaktır. Hem arabanın boyasına hem de diğer unsurlara karşı bir koruma içgüdüsü ile hareket edilir. Seramik kaplama da bu içgüdü sonucunda ortaya çıkan ve otomobil sektöründe sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Kalıcı bir uygulamadır ve araçların son teknolojiden de yararlanılarak yüzeylerinin kaplanması ve bu kaplama esnasında ve sonrasında araçların korunması ana hedeftir. Seramik kaplama dış etkenlerden zarar görse de aracın asıl yüzeyi bu zararlardan etkilenmemektedir.

Arabaya Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Seramik kaplamanın yapılışı özel yerlerde olur ve her yerde yaptırılması önerilmez. Seramik kaplama yapılmadan önce aracın tüm yüzeyleri ince işçilik ile temizlenir. Ardından ise seramik kaplama aşamasına geçilir. Bu süreçte seramik kaplama yapıldıktan sonra belirli bir süre aracın sabit kalması ve kullanılmaması önerilir. Seramik kaplama yapıldıktan sonra kaplama zaman içerisinde zarar görse de araç yüzeyinde herhangi bir çizilme, bozulma ya da bunlara benzer tahribatlar ile karşılaşılmaz.

Seramik Kaplamanın Zararı Var Mı?

Seramik kaplamanın zararı olmadığı bugüne kadar yapılan çalışma ve incelemeler ile kanıtlanmıştır. Seramik kaplama aracı korumak için yapılır ve bu sebepten dolayı da araca herhangi bir zarar vermesi engellenir. Seramik kaplama profesyonel ve tecrübeli yerlerde yaptırılması gereken bir uygulamadır. Bu sebepten dolayı da aracın zarar görmesinin önüne geçilir ve herhangi bir problem yaşanmadan araç sahibine teslim edilir. Seramik kaplama aracın orijinal boyasına zarar vermeyen ve yüzeyi bozmayan bir uygulamadır. Seramik kaplamanın araca zarar vereceğinden endişe eden kişilerin referansı yüksek yerlerde bu işlemi yaptırması önerilir.


Seramik Kaplamanın Kullanım Süresi Nedir?

Seramik kaplamadan sonra araç ne zaman kullanılır sorusuna genellikle 24 saat şeklinde yanıt verilir. Seramik kaplama yapıldıktan sonra 24 saat boyunca aracın dinlendirilmesi ve bekletilmesi gerekir. Bu süreçte aracın hemen trafiğe çıkarılmaması da tavsiyeler arasında yer almaktadır. Seramik kaplama yapıldıktan sonra araç 24 saat tamamlanınca trafiğe çıkarılıp aktif olarak kullanılabilir. Seramik kaplamanın ömrü ise kullanılan kat sayısına göre belirlenir. Örneğin 3 kat seramik kaplama yapılmış ise bu kaplama ortalama 24 ay boyunca geçerli olacak ve etkisini koruyacaktır.

Seramik Kaplamanın Yararları Nelerdir?

Seramik kaplamanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Aracı asit yağmurlarından korur ve asit yağmurlarının neden olacağı tahribatı azaltır.
 • Araç yüzeyinin tüm asitli maddelerden korunmasını sağlar.
 • Araç boyasının çizilmesini önler.
 • Araç boyasının bozulmasını önler.
 • Hayvan ya da insanlardan kaynaklı olan leke ve pisliklerden aracı korur.
 • Temizlenmesi daha kolaydır.
 • Çoğunlukla leke tutmama özellikleri vardır.
 • Güneş ışınlarından aracı korur ve aracın güneş ışınlarından zarar görmesini engeller.
 • Boya yanmalarının önüne geçer.
 • Paslanmayı önler.
 • Korozyonlaşma problemini giderir.

Seramik Kaplama Kaç Gün Yıkanmamalı?

Seramik kaplamadan sonra aracı yıkamak için ilk 24 saatin geçmesi beklenmelidir. Araç kirlendikten sonra normal arama yıkama yöntemleri ile yıkanmaya devam edilebilir. Normal bezler yerine mikrofiber bezler kullanılabilir ve yıkama otomatları yerine de el ile ya da hortum ile yıkama gibi seçenekler tercih edilebilir. Bunların yanı sıra oto yıkama için özel olarak üretilen ve kaplamalara zarar vermeyen malzemeler de aracı yıkarken kullanılabilir.


Seramik Kaplama Kendiliğinden Çıkar Mı?

Seramik kaplamanın çıkması kaplamanın katına bağlıdır. Üç kat yapılan bir seramik kaplama ortalama 2 sene geçerli olacaktır. Dört kat yapılan bir seramik kaplama ise bir sene daha uzatarak 3 sene boyunca etkisini sürdürülebilecektir. Seramik kaplama eğer iyi ve güvenilir bir yerde yapılmış ise yenilenmesine, çıkarılmasına ya da değiştirilmesine de gerek olmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.