laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Araca Zarar Verir mi?

Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Araca Zarar Verir mi?
27.05.2022
610
A+
A-

Aracı vurdurarak çalıştırmak araca zarar verir mi? Sürücülerin özellikle yeni model araçlarda en çok merak ettikleri başlıklar arasında yer alıyor.

Bu sorunun merak edilmesindeki neden ise eski tip araçlarda sürücüler yolda kaldıklarında aracı iterek yani vurdurarak çalıştırıyor ve bu sayede aracın tekrar yola devam etmesine olanak sağlıyor.

Yeni araçlarda ise motorun yapısı tamamen farklı olduğu gibi işe beyin yani ECU’da giriyor. Dolayısıyla beynin olduğu bir sistem otomatik olarak elektriğe ve sensörlere bağlı olduğu için aracı ittiğinizde bunun bir sorun teşkil etmesi söz konusu.

Yani sorunun en basit yanıtı! Evet, aracınızı iterek yani vurdurarak çalıştırdığınızda aracınıza uzun vadede ya da anlık hasar verebiliyorsunuz. Bu nedenle bu hareketten kaçınmanız tavsiye ediliyor.


İlginizi çekebilir: Teknoloji haberleri

Aracı Vurdurarak Nasıl Çalıştırırsınız?

Aracı vurdurarak çalıştırmak sanıldığından daha basittir ve araç kullanmayı bilen herkes iki denemede bu işi yapabilir. Yapmanız gereken şey aracınızın yokuş aşağı olması ya da aracınızı itecek yanınızda arkadaşlarınızın olmasıdır. Aracınızın direksiyon koltuğuna oturduktan sonra kontağı tam çeviriyor ve vitesi ikinciye atıyorsunuz. Bir ya da üç ilk kalkış için vurdurmada kullanılacak vitesler değildir. Çünkü ikinci viteste aracın motoruna güç daha fazla yükleneceğinden aracın çalışması kolay olacaktır. Aracınızı ikiye attıktan sonra ise ayağınız debriyajda yola bakarak devam ediyorsunuz.

Yokuş aşağı inecekseniz zaten kontrol sizde olacak ama arkadan iten birileri varsa bu durumda onların hızlanmasını beklemeniz gerekiyor. Araç biraz hızlanmaya başladıktan sonra ayağınızı debriyajdan hızlıca yarım bir şekilde çekiyorsunuz. Aracın debriyajını kavrama noktasında çok iyi tutmalısınız araç hareket ettiğinde ise ayağınızı debriyajdan çekip gaza basmanız gerekiyor. Gaza bastığınızda araç muhtemelen ateşleme yapacak ve çalışacaktır. Eğer araç çalışmışsa bu durumda debriyajı bırakıp yola da devam edebilirsiniz boşa alıp aracı bekletebilirsiniz aracın sorununa göre istop edip etmeyeceği de belirlenecektir.


Eğer aracınızın aküsü bitmişse bu durumda akü kendine gelene kadar aracı stop ettirmemelisiniz. Zaten çalıştıktan sonra araç stop etmeyecektir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak araç vurdurma işlemi özellikle yeni model araçlarda istenilen ve tavsiye edilen bir şey değildir.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.