laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Bataryası Çıkmayan Telefon Suya Düşerse Ne Yapmak Gerekir?

Bataryası Çıkmayan Telefon Suya Düşerse Ne Yapmak Gerekir?
20.05.2022
0
A+
A-

Bataryası Çıkmayan Telefon Suya Düşerse Ne Yapmak Gerekir?

Elektronik cihazların büyük kısmı ne yazık ki sıvıya karşı çok dayanıklı değil. Hele ki cep telefonlarının sıvıyla temas etmesi bir de suya düşmesi gibi durumlar son derece can sıkıcı olabiliyor. Bu gibi durumlarda özellikle bataryayı çıkarmak iyi çözüm olsa da günümüz cep telefonlarının neredeyse büyük kısmı gömülü batarya şeklinde üretiliyor.

 Bu nedenle su ile temas eden ve suyun içine düşer telefonlar ile alakalı yapılması gereken kritik noktalar var. Bu yazımızda bataryası gömülü cep telefonları su ile temas etmesi sonrasında yapılabilecekler neler? Sizlere anlatmaya başlayalım.

Telefonu Asla Açmayın

Suya düşen ya da suyla ciddi oranda temas eden telefonların ilk olarak su ile temasını tamamen kesmek gerekmektedir. Daha sonrasında telefonu kurutuyoruz. Bu süreçte asla telefonu açmadan hamleler gerçekleştiriyoruz. Telefon açıldığı an da içerisinde bulunan sıvı elektronik parçalara zarar vereceği için bu nedenle sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle de telefonları açmadan kurutma yöntemi ile başlıyoruz. Ne kadar hızlı müdahale ederseniz telefondaki verilerin ya da telefonu kendisinin kurtarılması adına o kadar iyi bir iş yapmış olursunuz.


Bataryası Çıkmayan Sıvı Teması Alan Telefona Müdahale Etmek

Telefonunuzu açmadan üzerinde olan tüm aksamları çıkarmaya özen gösterin. Sim kart da dahil olmak üzere sökülebilen aparatların tamamını çıkartın.

 Bataryası gömülü olduğu için ne yazık ki onu çıkartma şansınız bulunmuyor. Daha sonrasında mutlaka kurutma işlemini gerçekleştirin telefonunuzun dış yüzeyi %100 kuruduğundan emin olun. Öncelikli olarak telefonu %100 kurması için Güneş ışığında destek alabilirsiniz. Daha sonrasında klasik ancak her zaman etkili olan pirinç yöntemini uygulamanız iyi bir diğer tercih olacaktır. Telefonunuzun suya düşmesi su ile temas etmesi ve buna bağlı olarak bozulması garanti kapsamına girmediği için garanti servisine götürdüğünüz zaman ücret ödemek zorunda kalırsınız. Öncelikli olarak telefonu %100 güneşten kurutun tamamen kuruduğuna da mutlaka emin olun. Telefonunuzu daha sonra en az 1 gün mutlaka pirinç dolu bir kabın içerisinde bekletin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.