laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü – Yan Döndü, Nasıl Düzelir?

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü – Yan Döndü, Nasıl Düzelir?
PC
07.06.2022
438
A+
A-

Bilgisayar ekranı ters döndü yazımızı sizler için detaylı bir şekilde ele alacağız.Bilgisayar ekranını düzeltmek için yön oklarının kullanılması önerilir. Yön okları ile düzeltilebileceği gibi monitör ayarlarından da düzeltilebilmektedir. Monitör ayarlarına ulaşmak için ise ayarlara girilmesi ve oradan da sistem ayarları kategorisinin seçilmesi gerekir. Bilgisayar ekranı ters döndüğü zaman monitör ayarlarına ulaşıldığında ekran yönü başlığı ile karşılaşılır. Ekran yönü yatay, dikey ve döndürülmüş – yatay, döndürülmüş – dikey olabilmektedir. Döndürmek değil düzeltmek isteniyor ise ekranın yönüne göre yatay ya da dikey seçenekleri seçilebilir. Bilgisayar ekranının dönmesi problemi ile karşılaşılmış ise bu yöntemler kullanılarak bilgisayar ekranı rahatlıkla düzeltilebilmektedir. Sorun yinelediği zaman yine aynı yöntemler ile ekranı çevirmek mümkündür.

Yan Dönen Ekran Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayar ekranının otomatik dönmesi gibi problemler ile karşılaşılıyor ise bu durumda otomatik yöntemlerin kapatılması önerilir. Bilgisayar ekranında görülen bu yan dönme, ters dönme problemlerini gidermek kısa yol tuşları ile olmaktadır. Eğer ekran yan dönmüş ise CTRL + ALT tuşlarına aynı anda basarken bir yandan da ya sağ ya da sol yön okuna basmak gerekir. Ekran düzelene kadar yön oklarına basılmaya devam edilmelidir. Eğer ekran ters dönmüş ise bu durumda CTRL + ALT tuşlarına yine aynı anda basarken bir yandan da yukarı ya da aşağı yön okuna basılarak ekranı eski haline döndürmek mümkündür. Bu yöntemlerin dışında ekran ayarlarından da ekranın çevrilmesi mümkündür. Bilgisayar ekranı yan dönen kişiler CTRL + ALT tuşları ile ekranlarını istedikleri şekilde çevirebilmektedir.

Ekran Nasıl Ters Çevrilir?

Bilgisayar ekranını yan çevirmek için uygulanan birçok kısa yol ve ayar bulunur. Kısa yol kullanılmak istendiği zaman CTRL + ALT tuşlarına aynı anda basılırken bir yandan da yön oklarının kullanılması gerekir. Ekranı ters çevirmek için kullanılan yöntemler genellikle kısa yollar ile olur. Hızlı bir şekilde ekranı çevirmek için kullanılabilecek olan bu yöntem ile ekranı düzeltmek de mümkündür. Ekranı yan çevirmek ya da ters döndürmek için kısa yol tuşları rahatlıkla kullanılabilmektedir. Her tuşa atanmış bir görev bulunur ve eğer istenir ise kısa yol tuşlarına otomatik olarak atanan görevler ayalar bölümünden rahatlıkla değiştirilebilir.

Ekranın yan çevrilmesi eğer otomatik oluyor ise bu durumda tuşların değiştirilmesi daha makul bir seçenektir. Kısa yol tuşları özellikle oyun içinde de kullanılabilmektedir. Bu sebep ile oyun oynarken farklı bir hamle yapmak istenirken bir anda ekranın dönmesi sonucu ile karşılaşılabilir. Bilgisayar ekranının dönmesi problemini çözmek ya da ekranı ters çevirmek için bilgisayarın modeline ve markasına göre de hareket edilebilir.


Bilgisayar Ekranı Kendiliğinden Yan Döner Mi?

Bilgisayar ekranının kendiliğinden dönmesi ile sık sık karşılaşılıyor ise doğru yöntemler kullanılmıyor ya da farklı bir ayar açık demektir. Bilgisayar ekranının dönmesi otomatik şekilde olabileceği gibi anlaşılmayan sebeplerden de olabilir. Klavye üzerinde yer alan tüm tuşların farklı görevleri bulunur. Bu tuşlar sadece üzerinde yer alan sembolleri ekranda görmek için kullanılmaz. Bilgisayar ekranında yazı yazmak ve sembol oluşturmak için kullanılsa da farklı amaçlar ile de tuşlar kullanılmaktadır.

Bu sebepten dolayı bilgisayar ekranının kendiliğinden dönmesi ile karşılaşan kişilerin kısa yol tuşlarını kontrol etmesi gerekir. Klavye kullanırken yanlış bir tuşa basmak, klavyeyi hızlı kullanmak ya da açıklaması bilinmeyen bir kısa yolu denemek ekranın dönmesine neden olabilmektedir. Bunu engellemek için otomatik döndürmeyi ya da ekran döndürme kısa yol tuşlarını durdurmak ve değiştirmek gerekebilir.

Ekranı Sağa Çevirmek

Bilgisayar ekranını sağa çevirmek isteniyor ise bu durumda CTRL + ALT tuşlarına basarken bir yandan da sağ yön okuna baıslmaıs gerekir. Bu işlemin ardından bilgisayar ekranı sağa doğru dönecektir. Eğer kısa yol tuşları ile işlem gerçekleştirilememiş ise bu durumda monitör ayarlarından ekran yönü değiştir sekmesi tercih edilebilir.


Bilgisayar ekranının dönmesi ile sık sık karşılaşan kişiler klavyedeki tuşlar nedeni ile bu sorun ile karşılaşıyor ise tuşların görevlerini değiştirebilirler. Bilgisayar ekranı döndüğü zaman düzeltmek için kullanılan yöntemler aynıdır. Windows işletim sisteminde kullanılan kısa yollar ile MAC işletim sistemi ile çalışanlar arasında farklar olabilir. Bilgisayar modeli ne olur ise olsun ayarlar bölümünden ekranın düzeltilmesi mümkündür. Bilgisayar ekranı ters döndü yazımızı sizlere detaylı bir şekilde aktarmış olduk.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.