laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Bilgisayara Nasıl Format Atılır 

Bilgisayara Nasıl Format Atılır 
PC
13.05.2022
234
A+
A-

Bilgisayara format nasıl atılır

Bilgisayarlar günümüzde en çok kullanılan teknolojik aletler arasında yer alarak, hemen hemen herkesin kullandığı kişisel bir cihaz konumuna ulaşmıştır. Eğitim hayatından iş hayatına kadar artık birçok alanın sanallaşmasıyla beraber gittikçe artış gösteren bilgisayarlar, vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaya başlamıştır. Vazgeçilmezlerimizden olan bu bilgisayarlar ise özellikle uzun kullanımlarda yavaşlamaktadır. Bilgisayar arızalarında ya da bu yavaşlama sorunlarında bilgisayarlara format atılması gerekmektedir. Bilgisayarlara atılan formatlar sayesinde, bilgisayarların kullanım süreleri artmakta ve oluşan arızalar giderilmektedir. Bilgisayara format atma işlemlerini ise bilgisayar kullanıcıları CD veya DVD’lerle kendileri atabildikleri gibi bir bilgisayarcıya da attırabilmektedir.

Bilgisayara Format Atmak Ne Demektir?

Bilgisayarlara format atmak demek malum işletim sisteminin sıfırdan kurulması demektir. Zamanla bilgisayarlardaki yapılan işlemler ve kullanılan uygulamalar bilgisayarların yavaşlamasına sebep olmaktadır. Hatta bilgisayarlar bazen o kadar yavaşlamaktadır ki açılamaz bir hale bile gelmektedir. Böylesi durumlarla karşılaşan bilgisayar kullanıcılarının ise bilgisayarlarına format attırmaları gerekmektedir. Kişiler bilgisayarlarına kendileri de CD ya da DVD ile format atabildikleri gibi bilgisayarcılarda da format attırabilmektedirler.

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?


Bilgisayarlar özellikle uzun kullanım sürelerini gördükleri zaman arızalanabiliyor ya da yavaşlayabiliyor. Yavaşlayan ya da arızalan bu bilgisayarlar ise iki ana başlık altında değerlendiriliyor. Bunlar donanım ve yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle yazılım sorunları şeklinde ortaya çıkan arızalanmalar ise bilgisayarların kullanılmaz bir hale gelmesine sebep olmaktadır. Böylesi durumlarla karşı karşıya kalan bilgisayar kullanıcılarının ise format attırması gerekmektedir.

Bilgisayarlara format atma işlemleri birçok farklı şekilde gerçekleşmektedir. USB veya CD üzerinden, bilgisayarlara format atmak mümkündür. Bilgisayarlarda oluşan arızaların giderilmesi, bilgisayarın hızlandırılması ya da bilgisayara yüklenmek istenen işletim sisteminin yüklenebilmesi için, format atılması gerekmektedir. Bilgisayarlara atılacak olan bu format ise CD ya da USB gibi teknolojik aletlere, gerekli işletim sistemleri yüklenerek yapılır. İlk olarak bu CD ya da USB bellekler bilgisayara takılır. Daha sonra bilgisayar çalıştırılır ve F8 tuşuna basılarak CD ve ya USB eklentisine ulaşılır. Daha sonra bu bellekler bilgisayar üzerinden açılarak yükleme işlemi başlatılır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.