laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Bilgisayarı Kapatma Kısayolu Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayarı Kapatma Kısayolu Nasıl Oluşturulur?
07.07.2022
377
A+
A-

Bilgisayarı farklı bir yol ile kapatmak için otomatik bir kısa yol tuşu atanabilir. Klasik yöntem ile kapatmak yerine tek bir tuş ataması yaparak kısa yol ile kapatabilirsiniz. Başlat Menüsü / Aç – Kapa / Bilgisayarı kapat gibi bir yol izlemek 3 düğmeye basmak demek. Bu nedenle de daha kısayolu ile bunu yapmak mümkün olabiliyor. Bu yazımızda bilgisayarı kapatma kısayolu nasıl oluşturulur? Her işletim sistemi için nasıl yapılıyor? Tüm detayları ile yazımızda görebilirsiniz.

Bilgisayarı kapatmak için alternatif pek çok yöntem var.  Farklı yöntemler kullanarak bilgisayarı kapatabilirsiniz. Birçok kullanıcı zaten bilgisayarını manuel olarak kapatıyor. Genellikle bu manuel aşama üç etaptan oluşmaktadır.  Başlat / Aç – Kapa / Bilgisayarı kapat şeklinde işlem gerçekleştirerek bilgisayarınızı hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Bunun dışında klavye neden ALT + F4 kombini yaparak da bilgisayarınızı kapatma yoluna gidebiliyorsunuz.

Bilgisayarı Kapatma Kısayolu

Sistemi kapatmada zorluk

Windows 8 ve Windows 10 sistemi kapatmak diğer versiyonları oranla çok daha zor. Bu nedenle de alternatif yöntemler her zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Sistemi kapatmak için gereken adım sayılarını düşürmek istediği isterseniz özellikle kapatma kısayolu oluşturarak anlık yapabilirsiniz. Masaüstüne sabitleyeceğiniz bir anlık kapatma kısayolu bilgisayarı hiç vakit kaybetmeden kapatmanızı sağlayacaktır.

1. Masaüstünde sağ tıklayın ve Yeni > kısayolu seçeneğini belirleyin.


2. kısayolu Oluştur penceresinde konum olarak “shutdown /s /t 0″ (kapat /k /s) girin (Son karakter sıfırdır); tırnak işaretlerini (” “) yazmayın.

Windows 10′ Da kısayolu Tuşu İle Bilgisayarı Kapatma

Windows 10 en fazla kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi ve bu işletim sisteminde bilgisayarı kapatmak 3 aşamadan oluşuyor. Kullanıcılar bu aşama sayısını daha aza indirebilmek için kısayolu oluşturmayı daha akıllıca buluyorlar.

Windows 10’da kısayolu tuşu ile bilgisayar kapatma nasıl yapılıyor? Aşağıdaki adımları takip ederek sizler de bunu anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi sadece bir kere yapmalısınız. Daha sonrasında kısa yol üzerinden bilgisayarınızı tek bir komut ile kapatabileceksiniz.


 • Masaüstünde boş bir alana Mouse’ un sağ tuşu ile tıklayın, Yeni ve ardından kısayolu seçeneğine tıklayın
 • Gelen pencerede Öğenin konumu bölümüne aşağıdaki kodu yazın ve İleri tuşuna basın
 • %windir%\System32\shutdown.exe /s /t 0
 • Bu kısayolu için bir ad yazın bölümüne; Ör: Kapat yazın ve Son tuşuna tıklayın

 Yapılan bu işlemlerin ardından masaüstünde oluşan kısayola çift tıkladığınızda bilgisayarınız kapanacaktır.

Kısayolun Simgesi Nasıl Değiştirilir?

 Bilgisayarı kapatmak için oluşturmuş olduğunuz kısayolunu simgesini isteğe bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Bu sistem son derece basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İstediğiniz zaman değiştirebileceğiniz gibi farklı fonksiyonlara atama şansınız da var. Hemen aşağıda yer alan kısayolu simgesi nasıl değiştirilir görebilirsiniz.

 1. Oluşturduğunuz kısayolun simgesini değiştirmek için sağ tıklayın ve ardından açılan pencere üzerinden “Özellikler” yazısına tıklayın.
 2. Özellikler penceresinde yer alan “Simge Değiştir” butonuna tıklayın. Açılan pencere üzerinden oluşturduğunuz kısayolu için bir simge seçin ve “Tamam” butonuna tıklayın.
 3. Son olarak önce “Uygula” butonuna tıklayın.

Diğer kısa yollar

Bilgisayarı daha efektif ve hızlı kullanmak için birçok kısa yol var. Bu kısayollar sayesinde vakit kaybetmeden istediklerimizi yapabiliyoruz.  Bilgisayarı kapatma kısayolu nasıl oluşturulur? Bunu sizlere anlattık. Hemen aşağıda yer alan kısayolu adımlarını da takip ederek yeniden başlatma ve uyku moduna alma gibi kısa yolları da yapabilirsiniz.

 • Yeniden başlat: Shutdown.exe /r /t 00
 • Uyku: rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0
 • Hazırda beklet: rundll32.exe PowrProf.dll,SetSuspendState
 • Bilgisayarı kilitle: Rundll32.exe User32.dll,LockWorkStation

Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyerekte bilgisayarı kapatma kısayolu oluşturabilirsiniz.

bilgisayarı kapatma kısayolu
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.