laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Buji Nedir ? Buji Ne İşe Yarar ? Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Buji Nedir ? Buji Ne İşe Yarar ? Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ?
14.05.2022
220
A+
A-

Buji nedir ? Buji ne işe yarar ? Buji arızası nasıl anlaşılır ?

Dünyada uzun zamandan bu yana ulaşımda içten yanmalı motorlar kullanılıyor olsa da son dönemde firmaların üretmiş oldukları elektrikli ve hibrit araçlar yollardaki yerini almaya başladı.

İçten yanmalı motorlar görevlerini yerine getirebilmek için aynı anda çalışacak birden fazla parçaya sahip olmak zorundadır. Parçalardan birinin hatalı çalışması ya da çalışmaması demek aracın hareketini engelleyeceği gibi daha büyük sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle düzenli bakım otomobillerde oldukça önemlidir.

Otomobillerde bakım esnasında kontrol edilmesi gereken parçalardan biri de bujilerdir.

Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?


Buji hava ile yakıtın karışımını ateşleyen parçadır. Bu parçanın çalışmaması demek aracın ateşlemesinin yapmaması doğal olarak da hareketin sağlanmaması demektir.

Buji içten yanmalı araçlarda yalnızca benzinli olanlarda bulunur. Dizel araçlar ateşlemeyle değil sıkıştırma yöntemiyle ateşlenir. Dizel araçlarda bujinin yaptığı görev kızdırma bujisi tarafından gerçekleştirilir.

Buji Ne İşe Yarar?


Otomobilin motorunda hava ile yakıt bir araya geldiğinde küçük bir kıvılcım ateşlemesi olur ve ısı meydana gelir. Motor ortaya çıkan bu ısı enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. Buji doğru zamanda ve uygun miktarda ateşleme yaptığında araç yakıt tasarrufu da sağlamış olur. Bujiler otomobiller için tehlikeli olarak görülmüş olsa da güvenli bir şekilde işlemi gerçekleştirdiğinde hiçbir tehlikesi yoktur.

Buji Çeşitleri Nelerdir?

Otomobillerde kullanılan 3 çeşit buji vardır. Günümüzde kullanılmakta olan buji türleri ise şöyledir:

Bakır Bujiler: Bunlar en uygun fiyatlı olan bujilerdir. Bunun için piyasada en çok kullanılan buji türüdür.

Platin Bujiler: Uzun kullanım ömrüne sahip olan platin bujiler, oldukça dayanıklıdır.

İridyum Bujiler: En yüksek maliyete sahip olan buji türüdür. Ateşleme yapabilmek için daha az voltaj gerektirir ve bu sayede aracın performansını artırır.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bir aracın bujisi arızalandığında bu aracın performansının ciddi anlamda düşmesi anlamına gelir. Bunun dışında ortaya çıkan belirtiler ise şöyledir:

  • Araç artık eskisi kadar hızlı çalışmıyorsa,
  • Yakıt tüketiminde belirgin bir artış varsa,
  • Gaz pedalına basıldığında motor tekliyorsa,
  • Marşa basıldığında motor geç çalışıyorsa ya da hiç çalışmıyorsa, buji ya da buji kablosu arızası meydana gelmiş olabilir.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.