laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Cep Telefonu ile Oda Sıcaklığı Ölçme Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu ile Oda Sıcaklığı Ölçme Nasıl Yapılır?
11.06.2022
1.595
A+
A-

Cep telefonu ile oda sıcaklığı ölçme işlemlerinin yapılması için cihazların ek donanımlara ihtiyacı vardır. Gelişen teknoloji ile birçok farklı akıllı telefon uygulamasının çok işlevsel özellikler sunmasına rağmen uygulamalar ile ortam sıcaklığının ölçülmesi farklı yöntemler ile mümkün olacaktır. Bir akıllı cep telefonu ile oda sıcaklığının ölçülmesi için ölçme işlemini gerçekleştirecek donanım telefonda hâlihazırda olması gerekir.

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bu konuda da çeşitli çözümler sunulmaktadır. Her ne kadar İOS ve Android işletim sistemine sahip telefonların uygulama mağazalarında ‘’termometre’’ gibi uygulamalar olsa da bu uygulamalar sadece bulunduğunuz konuma göre genel hava tahmin raporunu sunacaktır. Bu verilere göre oda sıcaklığını da tahmini olarak belirtebilir. Ancak kesin sonuç vermesi ilgili donanıma sahip olmaması nedeniyle mümkün olmayacaktır. Cep telefonu ile oda sıcaklığı ölçme işlemlerinin farklı donanım araçları kullanılarak yapılması gerekecektir.

Akıllı Telefon Sıcaklık Ölçer Mi?

Oda sıcaklığı ölçme uygulaması adı altında bazı uygulamalar bulunmaktadır. Ancak bu uygulamaların kesin sonuç vermesi mümkün değildir. Bunun için çeşitli donanımlar kullanılması gerekmektedir. Bazı akıllı telefon uygulamaları bu konuda sonuç vermektedir. Ancak ölçüm yerinden bağımsız olarak en yakın noktanın hava durumuna göre ortalama bir sonuç verebilir. Oda sıcaklığı birçok farklı etkene göre değişebileceği için kesin sonuç alınamamaktadır.

Akıllı telefonlar için geliştirilen bazı ek donanım aparatları sayesinde ortam sıcaklığının ölçümü de gerçekleştirilebilmektedir. İlgili uygulamaları da telefona yükledikten sonra oda sıcaklığının ölçümü de gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde birçok farklı uygulama üzerinden bu işlemlerin yapıldığı aktarılsa da sadece dış ortam verilerine göre sıcaklık, nem ve basınç gibi değerler gösterilmektedir.


Android ile Oda Sıcaklığı Ölçme Uygulaması Var Mı?

Android telefon sıcaklık ölçme uygulamaları sayesinde kullanıcıların dış ortam sıcaklığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır. Oda sıcaklığını ölçme konusunda ise bu programlar yetersiz olmaktadır. Bu nedenle ek bazı unsurların kullanılması gerekmektedir. Bu ek unsurlar arasında mobil uygulamalar ile akıllı termometrelere bağlanmak gibi seçenekler de yer almaktadır. Fakat doğrudan Android cihaz ile bulunduğunuz odanın sıcaklık değerlerini kesin olarak öğrenmeniz mümkün olmayacaktır.

Android cihazlarda cep telefonu ile oda sıcaklığı ölçme dışında kullanışlı arayüzü ve detaylı bilgi sunması sayesinde öne çıkan uygulamalar arasında AccuWeather, Thermometre ++ gibi oda sıcaklığı ölçmeye yarayan uygulamalar dikkat çekmektedir.

iOS En İyi Termometre Uygulaması Hangisi?

İphone oda sıcaklığı ölme işlemleri için Dijital Termometre başta olmak üzere birçok farklı uygulamaya yer verilmiştir. Android işletim sistemine sahip telefonlarda olduğu gibi bulunduğunuz ortamın/odanın sıcaklığını ölçebilmesi için Apple cihazlarında da çeşitli donanımlara ihtiyaç duyulacaktır. Tek başına sadece bir akıllı telefon uygulaması ile ortam ısının ölçümü mümkün değildir.


Dijital Termometre

En iyi termometre uygulaması arasında gösterilen ve Apple kullanıcıları için dijital gösterge ile sıcaklık değerlerini gösteren uygulama, ortamı sıcaklığını değil, en yakın dış ortam sıcaklığını vermektedir. Geleneksel ölçekli görüntüden sıkılanlar için geliştirilen uygulama ile dijital gösterge arayüzü ile nem, sıcaklık ve diğer detayları bir bakışta kolayca öğrenebilirsiniz. Sezgisel dijital ekran, Celsius, Fahrenheit sıcaklık göstergeleri vb. birçok seçenek de sunmaktadır.

Termometre ++

Telefondan oda sıcaklığı ölçme işlemleri için en dikkat çeken uygulamalardan biri de Termometre ++’dır. Hem App Store hem de Google Play’de bulabileceğiniz ve ister İOS ister Android cihazlarda kullanabileceğiniz termometre, diğer uygulamalarda da olduğu gibi size doğrudan oda sıcaklığını vermez. Dış ortam sıcaklığı ve değerleri ile ilgili ortalama tahminleri geleneksel termometre arayüzü ile göstermektedir.

Thermometer

Oda sıcaklığı ölçme Android cihazlar için mümkün değildir. Ancak alternatif termometre uygulamaları ile telefonun kendi hava durumu uygulamasına ek olarak bu tür farklı değerler sağlayan uygulamaların da kullanılması mümkündür. °C veya °F göstergeleri ile kullanıcıların farklı hava sıcaklık değerlerini görmeleri sağlanmaktadır. Ayrıca mobil cihazın sıcaklık verileri ile ilgili de tahminlerin alınması mümkündür. Basit bir arayüze sahip olması nedeniyle günümüzde birçok kullanıcı bu uygulamayı tercih etmektedir.

AcuuWeather

Termometre görevi gören bir uygulama olmasa da hava durumu verileri hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz ve yaklaşık olarak cep telefonu ile oda sıcaklığı ölçme işlemleri yapabileceğiniz uygulamalar arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.