laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Dizel Araç Bakımında Neler Değişir?

Dizel Araç Bakımında Neler Değişir?
30.05.2022
310
A+
A-

Ulaşım her insan için önemlidir. Ulaşımı konforlu hale getiren ise sahip olduğumuz araçlarımızdır. Araç sahiplerinin bu konforu kaybetmemeleri içinde düzenli olarak araçlarının bakımlarını yaptırması gerekir. Bu makalemizde ise dizel araç bakımında neler değişir? Bu konu hakkında size bilgiler verelim istedik.

Benzinli ve dizel araçların bakımları birbirinden farklıdır. Çalışma sistemlerinin farklı olması bu ayrıcalığı ortaya çıkarırken dizel otomobiller benzinli araçlara göre daha hassas bakım gerektirir. Dizel bir aracın bakımında en önemli faktör kullanılan yakıtın kalitesinin yüksek olması ve bu sayede ateşleme sisteminin hatasız bir şekilde çalışmasıdır. Dizel araç ne kadar iyi çalışırsa performansı da o kadar yüksek olacaktır.

İlginizi çekebilir: Teknoloji haberleri

Dizel Araç Bakımında Neler Yapılır ve Değiştirilen Malzemeler Nelerdir?

Dizel araçları olan herkesin aşağıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeleri gerekir. Bu sayede motorlarının düzenli çalışmasını sağlarken arıza ihtimallerini de en aza indirmiş olurlar.


  • Bakımda ilk yapılacak şey hava filtresinin değişimidir. Çünkü hava filtresi hava sirkülasyonunun kalitesini belirler.
  • Yağ filtresinin değişimi: Motor yağ filtresi belli periyotlarla değişmesi gerekir. Bu kullanılan yağın markasına göre değişiklik gösterebilir. Motor yağı ne kadar kaliteli olursa motorun kullanımı ve ömrü o kadar uzun olur.
  • Yakıt filtresi değişimi: Yakıt filtresi değişimi aracın yakıt tasarrufu yapmasını sağlar.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi standart olarak her araçta olduğu gibi dizel araçlarda da filtre ve yağların değişimi yapılır. Tüm Sıvılar kontrol edilir ve değişmesi gereken sıvılar varsa hepsi değişir.
  • Polen filtresi kontrol edilir: Polen filtresi kontrol edilerek gerekiyorsa değişimi yapılır.
  • Frenler, amortisörler ve su ayırıcı bakımı yapılarak kontrol edilir.
  • Farlari ampuler ve araçtaki tüm aydınlatma sisteminin kontrol edilmesi gerekir.
  • Mazot pompasının belli kilometrelerde değiştirilmesi gerekir.

Benzin ve Mazot Farkı Nedir?

Otomobiller yakıt türü ve çalışma prensibi olarak ikiye ayrılır. Birincisi benzinli motorlar diğeri ise mazotla çalışan motorlar. Mazotla çalışan araçlar dizel olarak tabir edilir ve bu araçlarda güç ön planda tutulmuştur. Dizel araçlar benzinli araçlara göre fiyat bakımından daha pahalıdır yapılacak kontrollerin daha fazla olması bakım fiyatının da yüksek olmasına imkan sağlamıştır.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.