laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Doğal Taşlar Nelerdir ? Doğal Taşlar ve Özellikleri

Doğal Taşlar Nelerdir ? Doğal Taşlar ve Özellikleri
28.07.2022
0
A+
A-

Doğal Taşlar Yazımızın İçeriği / İÇİNDEKİLER

Doğal Taşlar Nelerdir ? Doğal Taşlar Ve Özellikleri

1. Akik
2. Mercan
3. Akuamarin
4. Sitrin Taşı
5. Yeşim Taşı
6. Ametist
7. Kuvars
8. Lapis Lazuli
9. Aventurin
10. Kaplan Gözü
11. Ay Taşı
12. Malakit
13. Necef Taşı
14. Selenit
15. Obsidyen
16. Turkuaz Taşı

doğal taşlardır.

Doğal Taşlar Dünyasına Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak Sorularla İslamiyet isimli siteden Doğal Taşların Huzur Verici ve Hastalıklara İyi Gelmesi İle İlgili Soruya Verdiği Cevabı Sizinle Paylaşalım ;

Doğal Taşların Huzur Verici Olması ve Hastalıklara İyi Gelmesi


Değerli taşlarla ilgili eserler yazılmış ve orada, Kur’an’ın “inci, mercan, yakut” taşlarından bahsettiği vurgulanarak, taşlara değer biçilmeye çalışılmıştır. Soruda vurgulanan konu sanırız, “taşların maddî değerleri” değil, “şifa kaynağı olması”dır.
Bu açıdan bakıldığı zaman, dinimizde özellikle ve de açıkça vurgulanmış bir taşın değerini bilemiyoruz. Şu var ki, insanların maden, bitki ve hayvansal maddelerden ilaç yaptıklarını biliyor ve hepimiz bunları kullanıyoruz. Bunlar, tecrübeye dayalı olarak şifaya vesile oldukları tespit edilmiştir ve bunların şifa ile olan ilişkileri de makul ve bilimsel bir zemine oturtulmuştur. Buna rağmen, bu ilaçlar sadece birer vesiledir, şifayı veren yalnız Allah’tır. Şifayı gerçek anlamda bu ilaçlara vermek şirk ve küfürdür.
Değerli taşların da böyle bilimsel, deneysel, mantıksal bir hikayeleri varsa, onları da bir ilaç gibi -uygun bir şekilde- kullanmakta bir sakınca olmaz. Tabii ki, ilaçlarda olduğu gibi, şifayı Allah’ın dışındaki bir nesneye vermek açık bir şirk ver küfür olur.

Doğal Taşlar Nelerdir ? Doğal Taş İsimleri ve Özellikleri

doğal taşlar

Doğa, keşfedilmeyi bekleyen sürprizleri ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Doğal taşlar ve özellikleri günümüzde gerek estetik gerekse mistik açıdan büyüleyici özellikleriyle her yaştan insanın en çok merak ettiği konular arasında. Doğanın armağanı olarak nitelendirebileceğimiz bu büyülü ve mistik dünyanın kapılarını aralayacağız. Doğal taşlar nelerdir? Doğal taşlar, doğal taş isimleri ve doğal taşların özellikleri, taşların büyülü ve mistik dünyasını anladıkça sizleri de büyüleyip kendinize çekecek. Tüccar taşı olarak da bilinen Kaplan Gözü, Antik Yunan’da “felsefe taşı” olarak bilinen Ametist, Pembe Kuvars ve Dumanlı Kuvars… Doğanın bizlere sunduğu ve ülkemizde de çeşitli yörelerde çıkartıldığı söylenen doğal taşların gizemli ve büyüleyici dünyası için hazırsanız, haydi başlayalım.

Doğal Taş Nedir?

Doğal taşlar, doğada milyonlarca yıllık süreçlerin sonunda oluşan mineral yapılarıdır. Türkiye, Brezilya, İzlanda gibi dünyanın farklı ülkelerinde örnekleri bulunan doğal taşlar, genellikle milyonlarca yıllık bir süreç içinde oluşurlar. Dünyanın özellikle yeni oluşmuş kıtalarında örneklerine rastlanan doğal taşlar, büyüleyici görünümleri ile dikkat çekerler.

Dünyada ametist, akik, kuvars gibi mineraller, doğal taş ya da “yarı değerli taş” olarak bilinirler. İngilizce “Gemstone” olarak da isimlendirilen taşlar, aynı zamanda modern endüstride de yaygın olarak kullanılırlar. Zümrüt, elmas, yakut taşlar da benzer bir oluşum sürecinden geçerler. Buna kaşın, piyasa değerlerinin çok daha yüksek oluşları, bu taşların “değerli” olarak nitelendirilmesinde etkilidir.


Günümüzde farklı renklere sahip olan taşlar takı tasarımı, mücevherat ve benzeri endüstrilerde yaygın olarak kullanılırlar. Taşlar doğal taş kolye ve benzeri aksesuarlar için kullanılırlar. Kuvars, özellikle dayanıklı camların üretiminde de kullanılmaktadır. Günümüzde bu taş türleri doğal taş kolye gibi süs eşyaları için vazgeçilmez malzemelerdir.

Doğal taşlar ülkemizde özellikle takı tasarımı ve dekorasyon için yaygın olarak kullanılırlar. Doğal taş bileklik veya doğal taş yüzük günümüzde kadınlar tarafından en çok kullanılan süs eşyalarıdır. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, doğal taşların mistik özellikleri olduğuna inanılır. Günümüzde doğal taşların zindelik veya zihin açıklığı, korkuları yenme veya endişeleri uzak tutmak gibi özel etkilere sahip oldukları inanışı da toplumda hayli yaygındır. Sizler için doğal taşlar ve özellikleri başlığı altında, bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, taşların etkileri üzerinde durduk.

Doğal Taşlar Nasıl Oluşurlar?

Doğal taşlar, çoğu zaman eriyik halde bulunan magmanın soğuması ve çok yüksek basınç altında kalması sonucunda oluşurlar. Doğal taşların oluşum süreci, milyonlarca yıllık bir oluşum sürecini beraberinde getirmektedir. Türkiye’nin, nispeten genç bir jeolojik geçmişinin olması, ülkemizi de doğal taşlar konusunda son derece verimli kılmaktadır. Benzer şekilde, Brezilya veya İzlanda gibi ülkelerde de doğal taşlar yaygın olarak bulunurlar.

doğaş taşlar nasıl oluşur

Doğal taş çeşitleri olarak isimlendirilen pek çok türün, kuvarsın alt grupları olduğunu bilinmektedir. Ayrıca dumanlı kuvars veya pembe kuvars gibi yine özel güçleri veya özellikleri bulunan doğal taşlar da, meraklılar arasında popüler olan doğal taş türleri arasında gelmektedir. Doğada ham halde bulunan doğal taşlar veya bilinen diğer adları ile yarı değerli taşlar, uzunluğu 1,5 – 2 metreyi bulunan kayaçlar, veya basit bir taş parçası halinde bulunabilirler. Dünyanın farklı kıta ve bölgelerinde ağırlığı çoğu zaman 1 – 2 ton arasında değişen doğal taşlar da bulunmaktadır. Sizler için doğal taşların nasıl bulunabileceği ve doğal taşlar doğada ne şekilde bulunurlar başlığı altında, bu konudan ayrıntılı olarak söz etmeye çalıştık.

Doğal taşların oluşumu, milyonlarca yıllık bir süreci kapsar. Farklı mineraller, toprağın altında basınç veya diğer etmenlerle etkileşime girerek veya değişerek oluşurlar.

Doğal Taşların Özel Güçleri Var Mıdır?

Doğal taşlar ve özellikleri, günümüzde mistik ve metafizik konulara ilgisi olanların en çok merak ettikleri konulardan birisidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmamasına karşın, çeşitli taşların çeşitli psikolojik – enerjisel etkilerinin olduğuna inanılır. Çoğu zaman, taşların farklı isimler almasında da özellik ve etkilerinin olduğuna inanılmaktadır. Örneğin yazımızın başında da söz ettiğimiz ametist, ismini Yunanca “ametistos” kelimesinden alır. Antik Yunan’da “felsefe taşı” olarak isimlendirilen ametistin, sarhoşluğu giderdiği ve zihni açtığı da yaygın rivayetler arasındadır. Ametist bu nedenle “felsefe taşı” veya “filozof taşı” gibi isimlerle de anılmaktadır. Doğal taş yüzük türleri, tarihin eski çağlarında da en az kral taçları kadar yaygındı. Bu nedenle, bazı yarı değerli taşlardan doğal taş kolye yapımı daha çok önemsenir ve altın – gümüş ile birlikte kullanılır.

doğal taşların özel güçleri varmıdır

Doğal taşlar ve özellikleri, takı tasarımında özellikle çeşitli sorunlara çözüm ve şifa olduğuna inanıldıkları için çokça kullanılırlar. Doğal taş bileklik modelleri, doğal taş küpe türleri, pek çok kadının en çok kullandıkları takı türleridir. Dekoratif amaçlarla da doğal taşların yaygın kullanımı görülür. Yarı değerli taşlar veya doğal taşlar olarak bilinen bu taş türlerinden bir diğeri de “tüccar taşı” olarak bilinen sitrindir. Sahip olduğu sarı renkten dolayı “citrus” kelimesi ile bağlantılı bir adlandırmaya uğrayan taşın “bereket” getirdiğine inanılmaktadır. Özellikle Yahudi Tüccarlar, iş yerlerinde para kasalarının yanında büyük sitrin kayaçlara yer verirler. Buna karşın doğal taşların farklı kültür ve dinlerde de kullanımı hayli yaygındır.

Akik, Pirit, Mercan ve Yakut

İslamiyet için kutsal sayılan ve “Cennet’ten düşen taş” olarak bilinen “Hacer’ül Esved” taşının beyaz yakut olduğu bilinmektedir. Yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) ile ilgili çeşitli söylenti ve rivayetlerde, kendisinin akik taşı bulunan bir yüzüğü bulunduğundan söz edilmektedir. Yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) “her kim akik yüzüğü taksa, her ihtiyacını karşılamıştır” sözünü söylediği rivayet edilmektedir.

mercan

Doğal taşlar ve özellikleri veya hangi sorun ve psikolojik rahatsızlıklara iyi gelip şifalandırdığı ile kaynak ve veriler, dinlere, mit ve halk kültürüne dayanır. Bunlardan en dikkat çekenlerinden birisi de “pirit” dir. Sahip olduğu renkler ile toprağın çok derin olmayan kısımlarında doğal olarak bulunabilen taş, ilk bakışta altına bir hayli benzer. Buna karşın oksijen ile teması arttıkça, kararmaya başlar. Pirit taşının bu özelliğin onun “ahmak altını” olarak isimlendirilmesinde rol oynamıştır.

Tarihte ve Farklı Kültürlerde Doğal Taşlar

Dünya tarihinde tıpkı çeşitli elementlerin ve madenlerin çeşitli etkilerinde olduğu gibi, taşların da güçlerinin olduğuna vurgu yapılır. Geçmişte kral ve sultanların taçlarında karşımıza çıkan taç ve değerli takıların yapımlarında bu taşların nasıl kullanıldıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Antik Mısır, Yunan ve Sümer’e ek olarak Orta Asya Türk Kültürü ya da İslam Kültüründe doğal taşlar ve özellikleri şifa kaynağı olarak kabul edildi. Benzer şekilde demirin “güç” veya altının “sonsuzluk” simgesi olarak algılanmasında, bu metallerin özellikleri büyük rol oynadı.

Kuran- Kerim’de mercan ve inci, kral ve sultanların kıyafet ve taçlarında yakut gibi taşlara değinilerek vurgu yapıldı. Doğal taş yüzük günümüzde gümüş yüzüklerde kullanılır ve Müslümanlarca kullanılır. Bunda elbette, metal ve minerallerin kendilerine has özellikleri büyük rol oynamaktadır. Altın örneğin, pek çok millet tarafından kutsal kabul edildi. Bunun nedeni işlemesi bakır gibi nispeten kolay olmasının yanında, uzun süre dayanabilen ve paslanmayan bir yapıya sahip olmasının payı büyüktür.

Özetle, doğal taşlar ve özellikleri yarı-değerli taşlarla ilgili rivayet ve mitlerin tarih içinde çoğalmasına ve artmasına neden oldu. Buna karşın günümüzde bilim otoriteleri, taşların manyetik veya enerji bazlı etkilerinin olduğu konusu üzerine eğilmemişlerdir.

Dinler, Kültürler ve Doğal Taşların Güçleri

Doğal taşlar ve özellikleri kadar, taşların çeşitli din ve kültürlerde şekillenen rivayet ve söylentileri, tarih içinde doğanın bu gizemli armağanlarına olan ilgi ve talebi arttırdı. Antik Mısır’da yeşil renkli “Malahit” önemli bir doğal taş türü olarak tanımlandı. Hristiyanlar için , Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ile ilişkilendirdikleri “kan taşı” oldukça önemlidir. Mercan, inci ve özellikle akik, İslamiyet için son derece önemlidir. Yahudiler, bereket için tüccar taşı olan “sitrin” taşını tercih ederlerdi.

sitrin

Orta Asya Türk Tarihi içinde de doğal taşlar ve özellikleri son derece önemli bir yer tutuyordu. Günümüzde pek çok doğal taş dükkanında bulabileceğiniz “yeşim taşı” İngilizce diline “Jade” olarak geçmiştir. Gerçekte bu taş, Şamanizme inanan Türk Toplulukları tarafından “Cadı / Cadu / Cazu Taşı” olarak isimlendirilirdi. Çoğu zaman büyü ve sihir yapımı için de kullanılan taşların bu şekilde isimlendirilmesi, doğal taş isminin İngilizce’ye aynı şekilde “Jade” olarak geçmesine neden olmuştur.

Doğal taşlardan en önemlileri arasında bulunan Lapis Lazuli, Sümerler tarafından “Tanrıların Ruhunu Taşıyan Taş” olarak isimlendirildi. Antik Roma’da “yakut” bir güç sembolüydü ve sonrasında pek çok hükümdar tarafından kullanıldı. Kısaca, doğal taşlar ve özellikleri, bilimsel olarak mercek altına alınmış bir konu değil. Çoğu zaman tarih, mitoloji, dini inanışlar ve burçlarla ilişkilendirilen doğal taşlar, mineral ve metaller ve etkileri ilgili elimizde bu nedenle sadece geçmişten gelen inanışlar bulunuyor. Ancak bu, doğal taşların gizemli güçleri bulunduğu anlamına da gelmiyor…

Doğal Taşlar Nerelerde Kullanılır?

Doğal taşlar ve özellikleri ile ilgili veri ve bilgimizin rivayetler, mitler, din ve astroloji ile bağlantılı olduğundan söz etmiştik. Buna karşın, estetik görünümlerinin güzel olması, doğal taşların ilk olarak takı tasarımı için yaygın olarak kullanılmasında etkili oldu. Küpe, bilezik, kolye ve diğer takı eşyaları için kullanılan doğal taşlar, aynı zamanda kral tacı veya çeşitli savaşçı zırhlarında da kendisine yer bulmayı başardı.

Doğal taşlar bugün özellikle dekorasyon ve takı tasarımı için kullanılmaya devam ediyor. Geçmişte, büyü ve sihir için de kullanıldıklarına şahit odluğumuz doğal taşların şifa kaynağı olduğu inancı bugün hala hakimdir. Ancak doğal taşlar, endüstride de yaygın olarak kullanılırlar.

Kuvars, endüstriyel kullanım alanı geniş bir doğal taş cinsi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dayanıklı cam yapılar üretmek için silikon – silisyum veya saat bileşenleri için kuvars, yaygın olarak kullanılır. Elmasın sert bir doğal taş olduğu bilinir ve bu nedenle çeşitli kesim işleri için idealdir. Altın ise, geçmiş medeniyetlerde özellikle üzerinde mikrop bulunmadığı için “kutsal” sayılırdı. Günümüzde altın, aynı zamanda diş için kullanılan başlıca elementler arasında gelirdi. Büyü, sihir, şifalanma, dekorasyon, inşaa faaliyetleri veya çeşitli amaçlarla doğal taşlar hala etkin olarak kullanılmaya devam ediyor.

Doğal Taşlar Kaç Çeşittir?

Doğal taşlar, dünyanın farklı bölgelerinde yoğun olarak bulunurlar. Ülkemiz, tıpkı mermer çeşitlerinde olduğu gibi farklı türden doğal taşlar için de zengin topraklar arasında gelmektedir. Araştırmalar bizlere yaklaşık 4000 kadar farklı mineral yapısının bulunduğunu belirtmektedirler. Buna karşın yaklaşık olarak 100 veya 120 kadarının “yarı – değerli” veya “değerli” olarak sınıflandırıldığını söyleyebiliriz. Doğal taş türleri arasında en dikkat çekenleri ametist, akik, akuamarin, sitrin, pirit, obsidyen, kuvars ve türleri, lapis lazuli, mahalit, ay taşı, yeşim taşı, yakut, elmas, kan taşı, kaplangözü, mercan, havlit, merlinit, florit, firuze en popüler olanlardır.

Doğal taşlar ve özellikleri ile ilgili çeşitli inanış ve söylentiler, bazı doğal taşların daha popüler olmasında etkilidir. Bunda özellikle Antik Sümer Kültürü’nün “astroloji ve doğal taşlar” konularını birleştirmesi etkili olmuştur. Modern dünyada insanlar kendi burçlarına iyi gelen veya kendilerinde eksik olduklarını düşündükleri çeşitli yeti ve psikolojik beceriler için taşlar ve taşların gücünden faydalanmayı isterler. Zekâ, cesaret, huzur veya sadece yaratıcılık. Doğal taşlar günümüzde de tarihte olduğu gibi farklı amaçlarla kullanılmaya devam ediyor.

Doğal taşların çeşitli gizli güçlerinin olduğu savı, size garip gelebilir. Buna karşın doğal taşların gücü, temelde bilimsel dayanağı da olan bir konu. Örneğin Kuvars, bir mineral olmasına ve statik (durağan) / katı bir yapıda bulunmasına karşın titreşmeye devam etmektedir. Doğal taşların güçleri olduğu inanışında, taşların yaydıkları titreşim – manyetik alan büyük oranda etkilidir. Kuvars örneğin, dijital saatlerde yaygın olarak kullanılır ve bu taşın titreşim özelliğinden faydalanılır. Özetle, doğal taşların güçleri konusu, bilimsel olarak da tutarlı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğal Taşlara Neden “Yarı Değerli Taşlar” Deniyor?

Doğada bulunan çeşitli mineraller, ciddi anlamda ticari bir potansiyele sahiptir. Bunlardan elmas ve yakut, “değerli taş” kategorisinde sınıflandırılır. Elmas veya yakut kadar olmasa da, yukarıda doğal taşlar kategorisinde sıralandığımız akik, ametist, lapis lazuli veya kuvarsın da ticari değerlerinin bulunduğu söylenebilir. Doğal taş fiyatları veya doğal taşların fiyatları, çoğu zaman doğal kayaçların boyut, ağırlık ve çeşitlerine ya da nadirliklerine bağlı olarak değişmektedir.

Doğal Taşlar ve Özellikleri

Doğal taşlar ve özellikleri konusunda, modern dünyanın bu estetik ve büyüleyici güzellikleri ile ilgili araştırmaları bir yana koyacağız. Çünkü konu hala gizemini korumaya devam ediyor ve bilimsel olarak araştırılmış değil. Yine de astrolojiye inanıyorsanız veya sadece güzel görünen doğal bir güzelliğe sahip olmak isterseniz, yazımızın bu kısmı sizin de ilginizi çekebilir.

Akik ve Etkileri

Akik, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v. ve İslamiyet ile ilişkilendirilen doğal taş türleri arasında gelmektedir. Farklı renklerdeki akik taşı, farklı sorunlar için idealdir ve yüzük, kolye, küpe gibi aksesuarlar ve süs eşyaları için de yaygın olarak kullanılır. Evrensel bir uyum sağladığına inanılan akik taşının aynı zamanda susuzluğa da iyi geldiğine inanılmaktadır. Doğal taş yüzük çeşitleri için çoğu zaman akik tercih edilir.

Ametist / Ametist Etkileri

Ametistin “sarhoşuğu” gideren ve bilinç arttıran bir gücünün olduğundan söz etmiştik. Bu nedenle Ametist, “Felsefe taşı” olarak da biliniyordu. Özellikle sabah erken uyanmak ile ilgili sorunlarınız varsa ya da çalışma masanızın üzerinde ametiste yer verebilirsiniz. Ametist, doğal kristallerden oluşan mor asil rengi ile sizleri de büyüleyecek.

Akuamarin ve Etkileri

Akuamarin, doğal taşlar ve özellikleri ; Bu açık mavi taş, doğal taş dünyasında nadir bulunan taşlar arasında geliyor. Umutsuzluğu ve negatif enerjiyi giderdiği de söyleniyor. Ametist, aynı zamanda doğal taş bileklik ve doğal taş kolye yapımı için de popüler olarak kullanılmaktadır.

Sitrin Taşı ve Sitrin Etkileri

sitrin

İsmini güneşe benzeyen sarı parlak renginden alan sitrin, bereket taşı olarak biliniyor. Özellikle Yahudi Tüccarların bu taşı dükkanlarında veya ofislerinde bulundurdukları biliniyor. Doğal bir sitrin kesiti veya kaya parçası sarı – turuncu ve kahverengi renk tonlarına sahiptir. Taşın, bereket ve kazanç getirdiğine inanılır.

Yeşim Taşı (Jade)

Öz Türkçe bir kelime olan “cadu / cadı” kelimesinden İngilizce’ye “jade” olarak geçen yeşim taşının mistik güçleri, altıncı hissi kuvvetlendirdiği söylenmektedir. Sahip olduğu yeşil rengi ile aynı zamanda huzur veren taş, pozitif bir aura elde etmek ve negatif titreşimleri savmak için de kullanılmaktadır.

yeşim taşı

Kuvars ve Özellikleri

kuvars

Pembe kuvars, günümüzde aşk ve cazibeyi tekrar alevlendirmek için tercih edilmektedir. Sahip olduğu doğal toz pembe rengi ile uyumlu ilişkiler, ilişkilerde uyum ve aşk için tercih edilen pembe kuvars, özellikle kadınların en çok talep gösterdikleri doğal taş olma özelliğine sahiptir.

Dumanlı kuvars ise, sezgileri güçlendirdiği için popülerdir. Dumanlı kuvars günümüzde sanatçılar ve yoğun mesai saatlerine sahip çalışanlarca yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lapis Lazuli Taşı

lapis lazuli

Lapis Lazuli, lacivert ve koyu mavi rengi ile dikkat çeker. Özellikle meditasyon ve ruhsal aydınlanma, endişe ve sorunlardan uzaklaşma, arınma ve huzur sağlamak için Lapis Lazuli tercih edilmektedir. Bu doğal taş aynı zamanda doğal koyu mavi rengi ile dikkat çeker.

Aventurin Etkileri

aventurin

Aventurin, özellikle yaratıcı ilham ile ilişkilendirilen doğal taş türü çeşitleri arasında gelmektedir. Koyu yeşil rengi ile dikkat çeken doğal taş, sanatçılar tarafından sık sık kullanılır. Sahip olduğu koyu yeşil renk ile bu taşın aynı zamanda şans, huzur, bereket getirdiği de sık sık tekrar edilmektedir.

Kaplan Gözü Özellikleri ve Etkileri

kaplan gözü

Karar alma aşamalarında ve istikrar sağlamak için kullanılır. Kaplan Gözü taşı ve etkileri “inatçı” olması ile ilişkilendirilmektedir.

Ay Taşı Etkileri

ay taşı

Ay’ın, aynı zamanda Dünya’daki denizler üzerinde de gel-git hadisesine neden olduğu da bilinmektedir. Ay Taşı, beyaz rengi ile özellikle duygusal uyumluluk ve tutarlılık sağladığı için tercih edilen bir taştır. Doğal taş kolye yapımı için ideal olan taşı kalp çakranıza yakın bir şekilde tutmanız önerilir.

Malakit Ne İçin Kullanılır?

malakit

Malakit, sahip olduğu yeşil renkle, vizyon kazandırır. Bilgelik, liderlik ve sükûnet sağladığı için kullanılan Malakit, aynı zamanda kendisine has koyu yeşil bir renge sahiptir.

Necef Taşı Etkileri

necef

Necef Taşı, son derece nadir bulunan bir doğal taş türü olarak karşımıza çıkar. Sakinleştirici etkisi olduğu bilinen ve pozitif etkileri nedeniyle tercih edilen taş, doğal taş dünyası ile ilgilenenler için aynı zamanda en çok aranan taşlardan bir tanesidir.

Selenit Güçleri

selenit

Selenit taşı tercih eden kişilerin para ve lüks ile uyumlu oldukları da bilinmektedir.

Obsidyen Etkileri

Obsidyen, özellikle volkanik dağlara veya sönmüş volkanlara lokasyon olarak yakında bulunan çeşitli yerlerde yaygın olarak bulunabilen, siyah ve parlak bir taştır.

Turkuaz Taşı

turkuaz

Günümüzde doğal taş bileklik yapımı gibi süs eşyası ve takılar yapanlar tarafından ilgi ile karşılanan firuze yani turkuzaz, Taş aynı zamanda “Türk Taşı” olarak da bilinmektedir.

Diğer Doğal Taşlar

Doğal taşlar türü olarak sayılan, buna karşın tam olarak mineral yapısına sahip olmayan çeşitli taşlar da mevcuttur. Bunlardan örneğin “mercan”, Kuran-ı Kerim’de adı geçen doğal taş türlerindendir.

kehribar

Mercan resiflerinin taşlaşması ile oluşmuş bu doğal taş, bir canlı türü mü, yoksa taş mıdır? Mercanın özellikle kalp ve dalağa iyi geldiği bilinmektedir ve cesaret vermesi için de kullanılır. Sahip olduğu özel rengi ile de dikkat çeken doğal taş, doğal taş türleri arasında en dikkat çekenlerden birisidir. Bu açıdan “mercan” hemen hemen “inci” ile birlikte sınıflandırılan bir doğal taş türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuvars gibi çeşitli taşların farklı renkleri bulunabilir. Pembe kuvars, mavi kuvars, dumanlı kuvars gibi farklı renkteki taşlar, farklı doğal taş özellikleri ile dikkat çekerler. Bununla beraber, ametist veya jasper gibi çeşitli türden taşların da çeştli kuvars türleri olarak sınıflandırıldığını unutmayın. Farklı renklerdeki doğal taşlar, farklı doğal taş özellikleri ile dikkat çekerler. Akik için de benzeri bir durumdan söz edebiliriz. Yaygın olarak kullanılan kırmızı akik ile kahverengi akik arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Doğal Taşlar Nereden Alınır?

Doğal taşlar ve özellikleri hakkında sizlere doğal taş dükkânları veya çevrimiçi satış yapan mağazalar yardımcı olabilirler. Günümüzde doğal taşların etkileri konusu son derece popüler olduğu için, internetten hangi taşın iyi geldiği, veya doğal taşların organlar üzerindeki etkisi gibi konularda bilgi edinebilirsiniz. Bunu yaparken doğal taşlara meraklı kişilerin tavsiyelerine de kulan vermeyi unutmayın.

Türkiye’deki En Popüler Alışveriş Sitelerinde Olan Trendyol Üzerinde Doğal Taş Almak İçin BURAYI TIKLAYIN

Doğal Taşları Doğada Bulabilir Miyiz?

Türkiye dahil dünyanın farklı pek çok ülkesinde doğal taşlar, basit ve görünümü sıradan bir kaya veya taş parçasından farksız şekilde bulunabilirler. Çoğu zaman dağların eteklerinde, dere yataklarında doğal taşlar, toprağa yarı – gömülü bir şekilde bulunurlar. Görünümü son derece hoş olan taşların esas cevherleri (kristalleri) içlerinde saklıdır.

Doğal taşların güçlerini açığa çıkarmak ve sizleri etkilemelerine izin vermek için, onları kırmanız gerekebilir. Dekoratif amaçlı kullanılan doğal taşlar çoğu zaman özel makinelerde kesilip cilalanarak satışa sunulurlar. Bor madenlerine yakın yerlerde, kurumuş dere yataklarında, sönmüş volkan çevrelerinde, dere kenarlarında veya dağların eteklerinde doğal taşları kendiniz de bulabilirsiniz.

Doğal Taş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doğal taşlar ve güçleri, sizleri de etkilediyse taş seçimini doğru yapmanız gerekebilir. Kendi burcunuz veya şifalanmayı istediğiniz konularla ilgili araştırma yapmak, tavsiye almak, taşları nasıl ve ne şekilde kullanabileceğinizle ilgili tavsiye almak, iyi bir başlangıçtır. Tüm bunlara ek olarak doğal taşların gücü, üzerinde sıkça yazılan konuların başında geliyor, kendi araştırmanızı yaparak sizlere iyi gelen taşı bu şekilde de seçebilirsiniz.

Doğal taşlar ve özellikleri, onları uygun bir şekilde kullandığınızda kendisini gösterebilir. Günümüzde meditasyon, aydınlanma, ruhsal bilinci arttırma, çakraları açma ve benzeri pek şok işlem için doğal taşlardan faydalanın. Güvenilir tedarikçiler tercih etmek önemlidir. Taşların her birinin enerjisini koruması için temizlikleri, nasıl ve ne şekilde kullanıldıkları da son derece önemlidir. Örneğin ametist, çoğu zaman bir ofis masası için iyidir. Ancak cüzdan veya çantanız için sitrin veya Kaplan Gözü kullanmak çok daha uygun olabilir. Turkuaz doğal taş yüzük sizleri günlük hayatın stresinden koruyabilir. Yani her taşın kullanımı farklı farklıdır. Tüm bunlara ek olarak taşları olabildiğince cilalanmamış, doğal halleri ile satın almayı unutmayın.

Burçlar ve Doğal Taşlar

Burçlar ve kişilerin geleceği ile ilgili söylediği şeyler günümüzde çok tartışılan konulardan biri olduğu için burç ve doğal taşların doğrudan ilişkilendirilerek kişinin geleceği üzerine kesin etkisi olduğunu söylemek çok yanlış bir tespit olur.

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir? Doğal Taş Enerji Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal taşların nasıl temizlendikleri, yine doğal taşların özellikleri ve özellikle de etkileri ile doğrudan ilintili. Taşlara özen gösterirseniz, kısa zamanda etkilerini ciddi oranda hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk yapmanız gereken şey, taşları çoğu zaman kırılmış – küçültülmüş veya cilalanmış halleri ile kullanmaktan ziyade, doğal kayaç halleri ile kullanmanız.

Bununla beraber, doğal taş temizliği aynı zamanda “nötrleme” olarak isimlendirilir. Hassasiyet, özen ve titizlik isteyen doğal taş temizliği konusuna sizler için değindik. Doğal taş temizliği nasıl yapılır? Doğal taş bakımı – doğal taş temizliği için hangi adımları izlemelisiniz? Gelin, bu soruların da cevaplarını kısaca vermeye çalışalım.

Nötrleme, çoğu zaman yaşam alanlarınızda bulunan doğal taşların üzerindeki manyetik etkinin giderilmesi için kullanılan bir tabirdir. Örneğin masanızın üstünde orta büyüklükte bir selenit var ve uzun zamandan bu yana taşa gereken özeni göstermiyorsanız, gelirlerinizde bir düşüş veya işlerinizde bereketsizlik hissedebilirsiniz. Çoğu zaman doğal taş temizleme işlemi, taşların enerjisini hissedemediğiniz zamanlarda yapılır. Yıkamak ve taşın tozunu almak yapılan ilk işlemdir. Kimi bazı özel taşlar (aventurin gibi) temizlik için ayın fazlarını da değerlendirmeniz gereken bir süreci zorunlu kılabilir. Ancak taşları yıkamak, o veya bu şekilde iyi bir başlangıçtır.

Doğal taşların özellikleri, ilgi çekicidir. Taşların nasıl temizleneceğini öğrenmek için doğal taşları aldığınız internet sitesinden veya doğal taş dükkanından yardım alın. Su ve toprağa gömme gibi eylemlere ek olarak doğal taş nötrleme veya arındırma işlemi için ek bazı adımları atmanız gerekli olabilir. Doğal taşlar için aynı zamanda ayın fazlarını da özel bir takvimle kontrol etmeyi unutmayın. Taşlarınız güçlerini kaybetmeye başladıklarında suyun şifalandırıcı etki ve gücünden faydalanın, toprağa gömerek üzerlerindeki negatif enerjinin topraklanmasını sağlayın. Özel taşlar için özel adımlar gerekebilir. Ayın konumunu ve kendi ruhsal durumunuzu – modunuzu da gözden geçirmeyi sakın ama sakın ihmal etmeyin.

Doğal Taşları Neden Temizlemeliyim? Doğal Taş Nötrlemeye Neden İhtiyacım Var?

Doğal taşlar, doğada ham halleri bulunan görünümleri güzel mineral ve kristallerdir. Bizler farkında olmasak da mikro ölçüde manyetik titreşime neden olurlar. Kuvarsın dijital saat yapımında kullanılmasının nedeni budur. Manyetik yük taşıyan her şey –hatta insan vücudu- kimi zaman yüklü enerjiden kurtulma ihtiyacı duyar. Doğal taş türleri için de aynısı söylenebilir. Bunun için suyu ve toprağı kullanın, güneşte doğal ışıkta kurumalarına izin verin. Günümüzde sağlık otoriteleri, insan vücudu için yalın ayak toprağa basmanın veya kumsallarda yalın ayak gezmenin benzer rahatlatıcı etkileri olduğunu belirtmektedirler. Taşlar için de aynısı geçerlidir. Ancak sayısı yüzden fazla olan doğal taş türleri için, bu işlem farklı farklı olabilir. Bu nedenle seçtiğiniz taşı iyi tanımaya özen gösterin.

Doğal Taşlar İle İlgili İlginç Bilgiler

Doğal taşların özellikleri ve diğer doğal taş etkileri, ciddi bir bilimsel araştırmaya konu olmadığı için, çoğu zaman insan üzerindeki etkileri “plasebo etkisi” olarak isimlendirilir. Yine de tarihsel, kültürel, metafizik açıdan taşların çeşitli güçleri oluğuna inanılır. Doğal taşların etkileri ile ilgili ilginç bilgiler verirken, onların incelenmeye ihtiyaç duyan tuhaf hikayelerine de tanık olacağız.

Kuvars Katı Mı, Sıvı Mı?

Kuvars, elektronik endüstrisinde en çok kullanılan doğal taşlardan birisidir. Kendi için mikro titreşimlere sahip olan kuvarsın katı görünüm ve fiziğine rağmen, yakından bakıldığında sıvı özellikleri gösterdiğini biliyor muydunuz? Eğer bir kuvars kristali örneğine sahipseniz, kendine has dokusu ile kendiniz de bu mineralin özel bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz.

Kleopatra, Yeşili Severdi

Antik Mısır için Lapis Lazuli, Malakit ve Aventurin son derece önemliydi. Kleopatra, çoğu zaman koyu yeşil veya yeşil renkteki yarı değerli taşları severdi. Antik Mısır’da Lapis Lazuli genellikle rahipler tarafından kullanılırken, yeşil renkli taşlar Kleopatra’nın gözdeleri arasındaydı.

Doğal Taşların Gücü ve Popüler Kültür

Doğal taşlar günümüzde çoğu zaman burçlar ve astroloji ile birlikte anılan konulardandır. Dünyamızda 2000 veya 4000 arasında çeşidinin bulunduğu doğal taşlara “Iron Man”, “Titanic” veya “Harry Potter” gibi filmlerde rastlamanız mümkün.

Bazı Taşlar, Çok Önemlidir

Taşlar, özel kristaller taşımasa da, çoğu kültür için işlenen ilk malzeme olma özelliği gösteriyor. Hz. Musa’nın (a.s.) 10 Emir yazısı, iki adet taşın üzerine yazılmıştı, Nemrut Dağı ve Paskalya Adasındaki Heykeller, “taşın” insanlık tarihi için önemine vurgu yapıyor. Günümüzde sualtı keşif çalışmalarında bulunan kimi bazı duvarlardaki taşların nasıl muntazam kesildiği ise günümüzde dahi aydınlatılamadı. Bununla beraber, Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da bulunan Sultan Ahmet Meydanı’nda bulunan ve Mısır’dan getirilmiş olan dikilitaşı da unutmayın.

En Büyük Doğal Taş Kütlesi

Dünyada bulunmuş en büyük doğal taş kütlesi Brezilya’da bulundu ve ağırlığı yaklaşık olarak 37 tondu.

Gökkuşağı Taşı

Doğal taşlar, günümüzde pek çok farklı renge sahiptirler. Nadir olarak bulunan gökkuşağı taşı ise, doğal taşlar içindeki en nadir ve renkli taş örneklerinden birisidir.

Doğal Taşlar ve İsimler

Yeşim taşı ve bu taşın yeşil renginden söz etmiştik. Günümüzde değerli taşların isimleri günlük hayatta da kullanılıyorlar. “Yeşim” bunların arasında geliyor. Amber, Jade, Agathe ise kullanılan diğer isimler arasında.

Kehribara Yakından Bakalım

Kehribar, tıpkı mercan veya inci gibi tam olarak “doğal taş” olarak sınıflandırılamamış unsurlardan birisi. Elektrik yükü taşıması gibi çeşitli özellikleri bulunan kehribar, özellikle teşbih yapımı için aranan malzemelerin başında geliyor. Tarihte de kehribarın son derece değerli olduğunu görebilirsiniz. Buna ek olarak, kehribar son derece yumuşak bir doğal taş oluşu ile dikkat çeker.

Bazı “Özel Taşlar”

Necef taşı, doğal taşlar arasında en nadir rastlanan taşlardan birisi oluşu ile dikkat çeker. Sadece ve sadece Bağdat’ın 10 km güneyindeki Necef Kentinde bulunmaktadır. Son derece özel güçleri olduğuna inanılan taşın, insan vücudundaki tüm negatif enerjiyi çektiği bilinmektedir. Doğal taş dükkanlarında bir necef taşı bulursanız, bu fırsatı sakın ama sakın kaçırmayın.

Doğal Taşları İlk Kullananlar: Hintliler

Yapılan araştırmalar doğal taşlar ve özellikleri ile ilgili ilk verilere ulaşanların Hintliler olduğunu gösteriyor. Erken taş devrinde, Hintliler çeşitli sertlik derecelerine sahip olan taşların özellikleri hakkında da bilgi sahibiydiler. Doğal taş bileklik gibi süs eşyaları ilk kez bu coğrafyadaki insanlarca yapıldı.

Jasper Taşı, İsmini Latin Bir Hükümdardan Alıyor

Jasper’in bir doğal taş olarak isimlendirilmesi, oldukça geç bir tarihe denk geliyor. Buna karşın, taşın isminin Latin bir Hükümdar olan Gaspar’dan aldığı biliniyor.

Doğal Taşlar Hakkında Faydalı Bir Video Aşağıda İzleyebilirsiniz ;

doğal taşlar

İlginizi Çekebilir : Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.