laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Eski Android ve iOS uygulamalar neden telefonlardan silinmeli?

Eski Android ve iOS uygulamalar neden telefonlardan silinmeli?
13.05.2022
233
A+
A-

Eski Android ve iOS uygulamalar neden telefonlardan silinmeli?

Yapılan araştırmalara göre hem Apple markette hem de Google Play Store’da yeniye oranla eski uygulamaların sayısı çok daha fazla, ancak eski uygulamaların bir kısmı ciddi bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Özellikle terk edilmiş bu uygulamalar daha önceden kullanılmış olsa bile verilen uygulama izinleri nedeni ile kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. Bu nedenle de telefonlarınızda bu uygulamalar var ise mutlaka silmelisiniz.

Bir analiz firması 5 milyondan fazla uygulamanın son 2 yıl içerisinde hiçbir şekilde güncelleme almadığını ancak yine de marketlerde yer aldığını ve bazı kullanıcılar tarafından da indirildiğini tespit etti. Bu uygulamaların tamamı ciddi riskleri de beraberinde getiriyor. Güncelleme almayan ve kendisine yenilik katmayan uygulamaların tamamı telefonlardaki bazı bilgileri çalabileceği gibi telefonlara virüs bulaşma ihtimallerini de arttırıyor.

Güncellemeye Almayan Uygulamalar Neden Risk Taşıyor?

Eski uygulamaların tamamı değil, ancak bir kısmı ne yazık ki güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle telefonlarda ve tabletlerde bulunan eski uygulamalar güncelleme almadıkları içinde virüs ya da benzeri oluşumlar içinde bulundurabilir. Bu sayede telefonunuzdan olabilirsiniz, özellikle telefonda yer alan banka bilgileri, kişisel bilgiler, fotoğraflar ya da diğer dokümanlar başkalarının eline geçebilir. Bu konuyla alakalı hem Google Play Store’da hem de Apple markette bir takım çalışmalar yapılıyor. Özellikle Google Play Store’da iki yılı aşkın süredir güncelleme alma uygulamaları silinme işlemlerine de başlandı.

Apple Bir Çalışma Başlattı

Apple da konuyla alakalı yeni bir çalışma başlattı. Eski uygulamaların ciddi bir tehlike olduğunun farkına varan Apple App Store politikasında bir takım güncellemeler yaptı. Yapılan bu güncelleme ile birlikte bazı uygulamalar marketten kaldırılacak. 3 yıl süreyle güncelleme almayan uygulamaları kaldırma kararı alan Apple bu uygulamaları önce terk edilmiş statüsüne alacak ve halen daha güncelleme almaz ise silmeye başlayacak.


iPhone kullanıcılarına özel olarak ise belirli bir indirme sayısına ulaşmayan uygulamalar içinde ne yazık ki markette yerini alamayacak. Belirli indirme sayısına ulaşmayan ve terk edilmiş statüsünde olan uygulamalar 90 gün boyunca güncelleme almazsa kaldırılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.