laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Et İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? Klavyede @ İşareti Kısayolu

Et İşareti Nedir, Nasıl Yapılır? Klavyede @ İşareti Kısayolu
02.08.2022
598
A+
A-

Türkçede “kuyruklu a” olarak adlandırılan “et işareti” internetin yaygınlaşması ile beraber en çok kullanılan simgelerden biri haline geldi. E-posta adreslerinde ve twitter kullanıcı adlarının başında görmeye alışık olduğumuz “@” bu işaret ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi?

Et işaretinin geçmişine baktığımızda ilk olarak 1674 yılında kullanıldığını görmekteyiz. Geçmişte farklı amaçlar için kullanılmış olduğunu görsekte günümüzde en yaygın kullanım alanı e-posta adresleri diyebiliriz… Özellikle twitter’da bir kullanıcıyı etiketlerken de @ işaretine ihtiyaç duyuyoruz.

Yazımızda et işaretinin tarihinden değil, bilgisayarda et işareti nasıl yapılır ve bu işareti nerelerde kullanılır konularına değineceğiz.

Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

Bir twitter kullanıcı iseniz en çok gördüğünüz simgelerden birisi @ et işareti olabilir… Bu sebeple internet kullanıcıları et işareti nasıl yapılır sorusunu sormaya devam ediyor. Çoğu internet kullanıcısı et işareti simgesi bilgisayarda veya mobil telefonlarda nasıl yapılır bilse de bu konu hakkında fikri olmayan kullanıcılar da mevcut… İşte bu sebeple yazımızda bu işareti nasıl yapılır anlatıyoruz.


“@” işareti Türkçede “kuyruklu a” olarak bilinse de, telaffuz edilirken “et işareti” olarak söylenmektedir. Bu sebeple yazımızda @ işaretinden bahsederken “et işareti” şeklini kullanacağız.

Et işareti yapmak için birden fazla seçenek bulunuyor.

Telefonda Et İşareti Nasıl Yapılır

Mail göndermek veya twitter üzerinde bir kişiyi etiketlemek isteyen kullanıcılar telefonda et işareti nasıl yapılır sorusunu sormaya devam ediyor… Hemen anlatalım…


Akıllı cep telefonu aracılığı ile @ işareti yapmak için mobil klavyenizde bulunan “?123” kısmına tıklayarak simgelerin olduğu kısmı açabilir, simgeler arasından @ işaretini bularak kullanabilirsiniz. (Android cihazlar için anlatılmıştır, iPhone cihazlarda da işlem aynıdır)

Klavyede Et (@) İşareti Kısayolu

Mobil cihazlar için @ işareti nasıl yapılır yukarıda anlattık, gelelim klavyede et işareti nasıl yapılır ve klavyede et işareti kısayolu konusuna…

Bilgisayarınızın klavyesi aracılığı ile et işareti yapmak için takip edebileceğiniz birkaç farklı yöntem var. Yöntemlerin bazıları çok pratik bazıları uzun olsa da meraklı kullanıcılar için tüm yöntemleri anlatacağız.

Klavye çeşiti olarak F klavye ve Q klavye olmak üzere iki adet çeşit bulunuyor. Eğer klavyeniz bir Q klavye ise, klavyeniz yardımı ile bu işareti yapmak için, klavye üzerinde bulunan “space” tuşunun sağında bulunan “Alt Gr” tuşu ve “Q” tuşuna aynı anda bastığınızda @ işareti yapmış olacaksınız. (CTRL+ALT+Q kombinasyonu ile de @ işareti yapabilirsiniz.)

Et İşareti Nasıl Yapılır ?

  1. Q Klavye için

  2. Klavyede Bulunan Alt Gr ve Q Tuşuna Aynı Anda Basın

  3. Yada CTRL ALT Q tuşlarına aynı anda basın

  4. F Klavye İçin

  5. ALT GR ile birlikte F tuşına basın

et işareti

F Klavyede Et @ İşareti Nasıl Yapılır

Q klavyeden farklı olarak F klavyede harflerin ve sembollerin yeri değişik olduğu için yukarıda anlattığımız yöntem ile F klavyede bu işareti yapmak ne yazık ki mümkün değil.

F klavyede et işareti nasıl yapılır? tıpkı Q klavyede olduğu gibi “Alt Gr” tuşu ve ”F” tuşuna aynı anda basarak @ işareti yapabilirsiniz. Fakat Q klavyede et işareti yapmak için “Q” tuşunu kullanırken F klavyede “F” tuşunu kullanıyoruz.

Et (@) İşareti Nerelerde Kullanılır

E-posta adreslerinde sık sık gördüğümüz @ et işareti nerelerde kullanılır?

  • Twitter’da bir kişiyi etiketlerken
  • WhatsApp’ta bir kişi ile alakalı mesaj yazdıktan sonra o kişinin mesajı görmesini sağlamak için (Örneğin, kişi rehberinizde “ahmet” olarak kayıtlı ise @ahmet yazarak kişiyi WhatsApp’ta etiketleyebilir ve kişiye bildirim gönderebilirsiniz)
  • E-posta hesaplarında sıklıkla kullanılır

Karakter Eşlem İle Et (@) İşareti

Et işareti yapmak için kullanılan yöntemlerden birisi de karakter eşlem programı olarak karşımıza çıkıyor. Karakter eşlem programı Windows işletim sistemine sahip cihazlarda yüklü olan bir simge programıdır. Programın içinde @ işareti gibi binlerce simge bulunmaktadır.

Karakter eşlem programı ile bu işareti yapmak için bilgisayarınız başlat çubuğunda bulunan arama kısmına “karakter eşlem” yazmanız gerekiyor. Programı çalıştırdıktan sonra karşınıza sembollerin olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda isterseniz @ işaretine çift tıklayarak kopyalayabilir, isterseniz farklı yöntemler ile bu işareti yapabilirsiniz.

Farklı bir yöntem ile bu işareti yapmak istiyorsanız program arayüzünde alt kısımda bulunan “gelişmiş görünüm” kutucuğuna tıklayın ve “Unicode’a Git” kutucuğuna “0040” yazın. Kutucuğu verdiğimiz kodu yazdığınızda karşınıza direkt olarak @ işareti gelecektir. Karşınıza gelen @ işaretini kopyalayarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Son olarak karakter eşlem programına alternatif olarak “Ekran Klavyesi” programı aracılığı ile de @ işareti yapabilirsiniz. Ekran klavyesi programını çalıştırmak için başlat çubuğundaki arama kutusuna “ekran klavyesi” yazmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Bilgisayardan Telefona Fotoğraf Atma

Aşağıdaki Video Tarifi de İzleyebilirsiniz ;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.