laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Evsiz Silikon Vadisi Çifti Her Şeye Rağmen Zafer Kazandı

Evsiz Silikon Vadisi Çifti Her Şeye Rağmen Zafer Kazandı
01.04.2022
251
A+
A-

Prerna Gupta ve kocası Parag Chordia, iPhone uygulamaları yapan bir şirketin sahibi. En ünlü uygulamaları Songify, onları çok zengin yaptı.O kadar zengin ki her zenginin kabusuyla karşı karşıya kaldılar.Mülk ve paranın anlamı ile mücadele etmeye başladılar.

Vogue için yazdığı bir makalesinde Gupta, kendisinin ve Chordia’nın yeni keşfettikleri zenginlikler ve şeyler tarafından o kadar silip süpürüldüklerini ve daha sonra ezildiklerini ve her şeyden vazgeçip “göçebe” olmaya (yani birikimlerini kullanarak uzun bir tatile çıkmaya) karar verdiklerini yazıyor).

Birkaç yıl yetecek kadar birikimimiz vardı. Birlikte bir roman yazmaktan, sörf yapmayı öğrenmekten bahsetmiştik. Bu hırsların peşinden gitme zamanı olabilir. Belki bir gün iş dünyasına döner ve başka bir startup kurardık. Ya da belki sadece göçebe olup kitabımızın satışlarıyla geçinirdik.

Eh, yayıncılık sektörü, teknoloji endüstrisinden ilk kez gelen yazarlar için kesinlikle nazik ve kazançlı oluyor. Her neyse, espresso makineleri olmadan yıllarının büyük dersleri sessizce birikmeye başladı.


Bağlantı hızı zaman zaman acı verici derecede yavaş olsa bile İnternet her yerdeydi.Ancak anında bağlantı, onsuz yaşamayı öğrendiğimiz başka bir şey oldu.Kosta Rika’daki ilk aylarda iPhone’umu geceleri şarj etmeyi unutmaya başladım ve haftalarca bilgisayar çantamda kaldı.

Tek sorun, yazdığımız kitabın umduğum gibi bir araya gelmemesiydi. Parag ve ben birkaç yüz sayfa ürettik, değiş tokuşlar yaptık, olay örgüsü ve karakteri tartıştık. En iyi çabalarımıza rağmen, yayılan ve yönetilemez olduğunu kanıtladı. Arkadaşlarımıza yaklaşık 40.000 kelime gönderdik ve arkadaşça ama kesinlikle eleştirel yanıtlar aldık. Kalbimizde yeniden başlamamız gerektiğini biliyorduk. Bunun normal olduğunu, romanların bu kadar durağan, yinelemeli bir şekilde yazıldığını da biliyorduk. Sonra bir parçam burada yeniliğe yer var mı diye merak etti. Bir akıllı telefon için bir sosyal kurgu uygulaması hayal etmeye başladım. Snapchat nesli için hikaye anlatımı olacaktı.

Bu fikri test etmek için Silikon Vadisi’ne uğramaya karar verdik. Birkaç hafta Airbnbs’de kalacak, arkadaşlarla buluşacak ve belki de finansman konusunda fikir yürütecektik. Noel’de Kosta Rika’ya dönmek istedik.


Bunu bilmeden önce tanıdık bir baskı oluşmaya başladı. Baktığım her yerde insanların yeni iPhone’ları vardı. O kış San Francisco’da hava soğuktu ve tüm bayan arkadaşlarımın harika görünen botları vardı. Kendimi tekrar alışveriş yapmak isterken buldum.

Gupta şeytana boyun eğip harika görünümlü bir çift çizme mi aldı? Yoksa yeni değerlerine mi bağlı kaldı? Denemesinin sonunda, bir yatırımcıyla San Francisco’da bir toplantıyı anlatıyor.

“Peki nerede yaşıyorsun?” San Francisco’nun radara yakalanmayan mahallesine Parag ve benim kaldığım yer adını verebilirdim. Bunun yerine daha doğru gelen şeyi söyledim. “Tam olarak hiçbir yerde.”

Onun dikkatini çektim.

“Evsiziz,” dedim. “Airbnb’ler burada ve orada. Bir yıldır seyahat ediyoruz, dolayısıyla şu anda göçebeyiz.”

“Fakat finansmanı kapattığınızda bir yere mi yerleşeceksiniz?”

“Belki” dedim ve gülümsedim.

O baharda başarılı bir şekilde küçük bir ekip kiralamaya yetecek kadar bir finansman sağladık. Sonra biraz tereddüt ederek bir daire için on iki aylık bir kira sözleşmesi imzaladık.

San Francisco’nun evsiz nüfusu sizi 6.000 kişilik yuvaları olan Prerna ve Parag’a davet ediyor!

Kaynak : Valley Wag

h/t Kelly Stout

Fotoğraf : AP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.