laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Fren Sesi Neden Gelir ? Fren Balata Sesi Nasıl Kesilir ?

Fren Sesi Neden Gelir ? Fren Balata Sesi Nasıl Kesilir ?
15.05.2022
225
A+
A-

Fren Sesi Neden Gelir ? Fren Balata Sesi Nasıl Kesilir ?

Fren sisteminde yaşadığınız garip gürültüler, aracınızın performansını etkilediği gibi hareket halindeyken sizin rahatsız olmanızı da sağlayacaktır. Frenlerinizde istemediğiniz ve olması gerekmeyen gürültüler varsa onarım için mutlaka profesyonel destek almalısınız.

Fren gürültüsü neden olur? Bunlarla ilgili sorulara ve çözümlerine aşağıda sizin için yanıt verdik.

Gıcırdama Sesi

Fren balatalarında metal aşınma göstergesi bulunmaktadır. Bu metal tırnak, metal balataları aşındırırsa diske sürtünüp ses çıkmasına neden olur. Böyle bir durumda disklerin yenisiyle değiştirilmesi gerekir.


Frenlerin Kirlenmesi

Fren disklerinde çevresel koşullardan dolayı kirler ve tozlar birikebilir. Bu toslar balata ile fren diski arasında sıkışırsa bu durumda frenleme istenilen şekilde olmadığı gibi aracın fren sisteminden gıcırtı sesi gelebilir. Sorunun çözümü için frenler incelenerek tüm sistemin temizlenmesi gerekir.

Frenler ve diskler zamanla aşınmaya başlar, bu da frenlerden zaman içinde gıcırdama sesi gelmesine neden olur.


Yağsız Kampanalar

Kampanalı olan araçlarda fren bileşenleri olması gerektiği şekilde yalanmazsa bu durumda gıcırtı sesi gelebilir. Sorunun giderilmesi için kampana bileşenlerinin yağlanması gerekir.

Düşük Kaliteli Malzeme Kullanımı

Tüm fren malzemelerinin aynı kalitede olduğunu söylemek mümkün değildir. Kalitesiz olan fren balataları genellikle çabuk aşınız ve bu da fren sisteminde gıcırdamaya neden olur. Çözüm olarak eskimiş fren balatalarını çıkarıp yerine daha kaliteli ve aracınız için daha uygun olan balatalar kullanmalısınız.

Aşınmış Fren Pabucu Malzemesi

Fren pabuçları aşırı ısınmadan dolayı yüzeyinde bozulmalarla karşılaşabilir. Bu parçalar aşındıkların dolayı ısıyı daha az dağıtır ve bu ada aşırı ısınmadan dolayı disklerden ses gelmesine neden olur.

Kaliper Veya Tekerlek Silindiri

Fren sisteminde bulunan kaliper, fren balatasını disk rotoruna karşı sıkıştırır ve bu da fren taşlamaya neden olabilir. Rotor diski, fren kaliperinin bir parçası ile temas halindeyse taşlama sesi gelebilir. Çözüm olarak arabanızda disk fren sistemi varsa, bir tamirci kaliperi çıkarmalı ve kızaklarını yağlamalıdır. Kampanalı frenler için, yağlanması gereken tekerlek silindirinin temas noktalarıdır. Bu sorunu çözmezse, bu parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.