laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Hubble Bugüne Kadarki En Uzak Yıldızı Görmüş Olabilir

Hubble Bugüne Kadarki En Uzak Yıldızı Görmüş Olabilir
31.03.2022
242
A+
A-

Gökbilimciler, evrendeki en uzak gökadalardan bazılarını bulmada başarılı oldular, ancak şimdiye kadarki en uzak yıldızın yerini saptamış olabilirler. SyFy Wire’ın belirttiği gibi , Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanan araştırmacılar , şu anda 12,9 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğu düşünülen bir yıldız olan Earendel’i (Eski İngilizcede “sabah yıldızı”) tespit ettiler. 900 milyon yaşında. Şimdiye kadar, bu mesafede görülen en küçük nesneler yıldız kümeleriydi.

Onaylanırsa, yıldız önceki rekoru kolayca kıracak. Şimdiye kadarki en uzak yıldız, evren yaklaşık 4 milyar yaşındayken parlayan MACS J1149+2223 Mercekli Yıldız 1 idi. Bilim adamları bu yıldızı 2018’de Hubble kullanarak buldular.

Bu başarı, kütleçekimsel mercekleme kullanılarak veya aksi takdirde tespit edilmesi zor veya imkansız kalacak olan ışığı çarpıtmak ve nesneleri büyütmek için gökada kümelerinin yerçekimine güvenerek gerçekleştirildi. Yıldızın ev sahibi gökadası, devasa WHL0137-08 gökada kümesi sayesinde ışığını uzun bir yay şeklinde çarpıtmıştı. Earendel, “kostik” bir uzayın ya da uzayın dokusundaki bir dalgalanmanın kenarında otururken, parlaklığı bin kat büyütülmüş ve öne çıkmasına yardımcı olmuştur.

Earendel de büyük bir canavardır. Bilim adamları, Güneş’in kütlesinin “en az” 50 katı ve milyonlarca kat daha parlak olduğunu tahmin ediyorlar. Ardışık yıldız nesilleriyle gelen daha ağır elementlere erişimi olmadığında oluşacağından, nispeten az metale sahip olması da bekleniyor. Yalnızca hidrojen ve helyumdan yapılmışsa, çok erken dönem “Nüfus III” yıldızlarının ilk kanıtı olacaktır.


Nesne henüz bir yıldız olarak onaylanmadı, ancak bu nispeten yakında gelebilir. Gözlemciler , hem Earendel’in yıldız durumunu doğrulamak hem de daha detaylı incelemek için James Webb Uzay Teleskobu’nun yüksek kızılötesi hassasiyetini kullanmayı planlıyor. Bununla birlikte Webb, daha da uzaktaki yıldızların yerini belirlemeye de yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, teknolojinin yıldızın varlığını kabul etmesi gerekiyordu, onu bir dipnota havale edebilirdi.

Kaynak : Engad Get


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.