laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

İkinci el iphone alırken nelere dikkat edilmeli

İkinci el iphone alırken nelere dikkat edilmeli
15.05.2022
0
A+
A-

İkinci el iphone alırken nelere dikkat edilmeli

2. el telefon alırken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. Özellikle son dönemde artan telefon fiyatları 2. El piyasasının daha hareketli olmasını sağlıyor. Hele ki iPhone almayı düşünenler ise kurdaki artıştan dolayı çoğu zaman 2. El bir telefona yöneliyor. İkinci El İphone Alırken Nelere Dikkat Etmeli sizlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

iPhone fiyatlarının ciddi şekilde artması ne yazık ki kullanıcıları 2. El pazarına itiyor. 2. El her zaman riskleri de beraberinde getirir. Ancak yinede 2. El iPhone almayı düşünenlere ufak bir rehber hazırladık.

iPhone Ekran ve Dokunmatik Testi​

Telefonu elinize aldığınızda ekrana dokunun ve iPhone ekranında hızlı sağa sola hamleler yapın. Kasma donma ya da takılma oluyor mu? Bunu test edin. Bir uygulamanın üstüne basın ve o uygulamayı farklı bir alana taşıyın. Eğer sorun var ise bu testlerde ortaya çıkar.


iPhone Ahize, Hoparlör ve Mikrofon Testi​

Telefondan müzik açın birkaç dakika dinleyin. Youtube gibi yerlerden video da açabilirsiniz. Daha sonra ise bir arkadaşınızı arayarak konuşma kalitesini test edin. Bazı iPhone modellerindeki kronik ses problemi için mutlaka bu testi yapın.

iPhone Kamera Testi​


iPhone Kamera Testi​ en önemli testlerden birisi 2. El alınacak cihazlarda kamerası bozuk ya da arızalı olabilir. Bu nedenle farklı açılardan birkaç fotoğraf çekin ve kontrol sağlayın.

iPhone Fiziksel Düğme Testi​

Ana Ekran (Home) düğmesi testi yapın. Bunun dışında yapılacak Parma izi okuma testi de cihazın kalitesini mutlaka ortaya çıkaracaktır.

iPhone Kasa ve Fiziksel Durumu​

Cihaz 2. Elde olsa mutlaka test edin. iPhone Kasa ve Fiziksel Durumu​ aslında telefonun nasıl kullanıldığına iyi bir örnektir. Bu sayede ilerleyen dönemde satmak isterseniz sorun yaşamazsınız.

IMEI Numarası​

2. el iPhone alırken IMEI Numarası​ kontrolü yapın. Mutlaka *#06# tuşlayın ve IMEI numaralarını karşılaştırın.

Garanti ve Kayıt

Telefonların garantilerinin olması ve Türkiye kayıtlı olması avantajdır. Bu sorgulamaları Apple sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

Daha fazla faydalı bilgi bulmak ve yeni çıkan telefon, tabletleri incelemek, yorumlarını görmek, oyun ve uygulamalar hakkında bilgi almak için mobil teknoloji haberleri sayfamızı ziyaret ediniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.