laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

İngilizce Aylar, Türkçe Karşılıkları ve Okunuşları

İngilizce Aylar, Türkçe Karşılıkları ve Okunuşları
19.07.2022
557
A+
A-

İngilizce öğrenmeye başlayan kişiler için özellikle zaman, saat ve tarih belirtmek oldukça önemlidir. Bu sebeple yeni İngilizce öğrenmeye başlayan veya İngilizcesini geliştirmek isteyen bir çok kişi İngilizce ayların isimleri nedir? İngilizce ayların yazılışları nedir? ve Aylar İngilizce nasıl okunur? gibi soruların cevaplarını aramaktadır. Bu rehberimizde İngilizce aylar ile ilgili bilinmesi gereken ve merak edilen her şeyi açıklıyoruz.

İngilizce Aylar ve Türkçe Anlamları Aşağıda Listelenmiştir. İngilizce aylar hakkında detaylı bilgi yazımız devamındadır.

Ocak ayının İngilizce karşılığı January ve kısaltması Jan,
Şubat ayının İngilizce karşılığı February ve kısaltması Feb,
Mart ayının İngilizce karşılığı March ve kısaltması Mar,
Nisan ayının İngilizce karşılığı April ve kısaltması Apr,
Mayıs ayının İngilizce karşılığı May ve kısaltması May,
Haziran ayının İngilizce karşılığı June ve kısaltması Jun,
Temmuz ayının İngilizce karşılığı July ve kısaltması Jul,
Ağustos ayının İngilizce karşılığı August ve kısaltması Aug,
Eylül ayının İngilizce karşılığı September ve kısaltması Sep,
Ekim ayının İngilizce karşılığı October ve kısaltması Oct,
Kasım ayının İngilizce karşılığı November ve kısaltması Nov,

Konuşulan dil veya iletişime geçilecek olan dil ne olursa olsun zaman, saat ve tarihlerin doğru kullanılması oldukça önemlidir. Bir toplantı planlanırken, biriyle kahve içeceğinizde veya bir davete katılacağınızda tarihlerin doğru belirtilmesi gerekir. Sosyal ilişkiler veya iş ilişkileri için İngilizce ayların bilinmesi oldukça önemlidir.

İngilizce Aylar Hakkında Bilgiler


İngilizce “ay” kelimesinin karşılığı “month”dır. İngilizce’de aylar Türkçe’de olduğu gibi özel isim olarak nitelendirildiğinden dolayı büyük harf ile başlamaktadır. Aylar yazılırken genellikle kısaltmalar kullanılır ve bu kısaltmalar çoğunlukla ay adının ilk üç harfi kullanılarak oluşturur. Sadece Mayıs ayının İngilizce karşılığı 3 harfli olduğundan dolayı kısaltması da bulunmamaktadır. Eğer bir ayın içerisindeki bir günde yapılacak olan bir eylemden bahsediliyorsa ay adından önce “in” edatı kullanılması gerekir.

İngilizce Aylar, Türkçe Anlamları ve Kısaltmaları

İngilizce ayların, Türkçe karşılıklarının ve kısaltmalarının, ayların doğru bir şekilde kullanılabilmesi için öğrenilmesi gerekmektedir.


Ocak ayının İngilizce karşılığı January ve kısaltması Jan,

Şubat ayının İngilizce karşılığı February ve kısaltması Feb,

Mart ayının İngilizce karşılığı March ve kısaltması Mar,

Nisan ayının İngilizce karşılığı April ve kısaltması Apr,

Mayıs ayının İngilizce karşılığı May ve kısaltması May,

Haziran ayının İngilizce karşılığı June ve kısaltması Jun,

Temmuz ayının İngilizce karşılığı July ve kısaltması Jul,

Ağustos ayının İngilizce karşılığı August ve kısaltması Aug,

Eylül ayının İngilizce karşılığı September ve kısaltması Sep,

Ekim ayının İngilizce karşılığı October ve kısaltması Oct,

Kasım ayının İngilizce karşılığı November ve kısaltması Nov,

Aralık ayının İngilizce karşılığı December ve kısaltması Dec şeklindedir ancak daha kolay öğrenilmesi ve akılda kalması için tablolardan faydalanmak her zaman en doğru seçeneklerden biridir.

İngilizce Ay Adıİngilizce Ayın KısaltmasıTürkçe Karşılığı
JanuaryJanOcak
FebruaryFebŞubat
MarchMarMart
AprilAprNisan
MayMayMayıs
JuneJunHaziran
JulyJulTemmuz
AugustAugAğustos
SeptemberSepEylül
OctoberOctEkim
NovemberNovKasım
DecemberDecAralık

İngilizce Aylar ve Okunuşları

İngilizce Türkçe’nin aksine yazıldığı gibi okunmayan bir dildir. Farklı sesli ve sessiz harflerin bir araya gelmesi kelimelerin okunuşlarını da değiştirmektedir. Hatta İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasında bile bazı telafuz farklılıkları bulunmaktadır. Genellikle “r” harfleri İngilizce İngilizcesinde okunmaz veya yuvarlanır. İngilizce konuşurken doğru bir şekilde anlaşılmak için bu ay adlarının doğru bir şekilde telafuz edilmesi de gerekmektedir. Telafuz kuralları tamamen öğrenilene kadar öğrenilen kelimelerin daha hızlı bir şekilde konuşmaya dahil edilebilmesi için bu okunuşlar öğrenilebilir.

İngilizce Ay AdlarıTelafuzuTürkçe Karşılığı
JanuaryCe-nu-e-riOcak
FebruaryFeb-ru-e-riŞubat
MarchMarçMart
AprilEp-rılNisan
MayMeyMayıs
JuneCunHaziran
JulyCu-layTemmuz
AugustOu-gıstAğustos
SeptemberSep-tem-bır (İngiliz İngilizcesinde Sep-tem-bı)Eylül
OctoberOk-to-bır (İngiliz İngilizcesinde Ok-to-bı)Ekim
NovemberNo-vem-bır (İngiliz İngilizcesinde No-vem-bı)Kasım
DecemberDi-sem-bır (İngiliz İngilizcesinde Di-sem-bı)Aralık

İngilizce hangi ayda olunduğu nasıl öğrenilir?

İngilizcede hangi ayda olduğu öğrenilmek istenirse “What month is it?” Sorusunun sorulması gerekmektedir. Türkçede olduğu gibi bir şeyi söylemenin birden fazla yolu olsa da bu soru en çok kullanılan ve en basit sorular arasında yer almaktadır. Soruya gelecek yanıt “It is ….” kalıbında cevaplanabileceği gibi sadece ay adı söylenerek de yanıtlanabilmektedir. Bu konuşma dilindeki farklılıklardan kaynaklansa da kurallar olarak uygun olan “It is ….” kalıbının kullanılmasıdır. “What month is it?” sorusuna bulunulan aya bağlı olarak;

Eğer Ocak ayı ise “It is January”

Eğer Şubat ayı ise “It is February”

Eğer Mart ayı ise “It is March”

Eğer Nisan ayı ise “It is April”

Eğer Mayıs ayı ise “It is May”

Eğer Haziran ayı ise “It is June”

Eğer Temmuz ayı ise “It is July”

Eğer Ağustos ayı ise “It is August”

Eğer Eylül ayı ise “It is September”

Eğer Ekim ayı ise “It is October”

Eğer Kasım ayı ise “It is November”

Eğer Aralık ayı ise “It is December” şeklinde yanıtlanabilir. Daha önce de belirtildiği gibi sadece ay adı kullanılarak cevap vermek konuşma dilinde kabul edilebilir olsa da gramer açısından doğru değildir ve tam cümle şeklinde yanıtlanması gerekmektedir.

İngilizce ayları daha hızlı öğrenmek için yapılması gerekenler nelerdir?

İngilizce öğrenilirken kelimelerin akılda kalması biraz zorlayıcı olabilmektedir. Kelime bilgisinin artması İngilizce öğrenme adımlarından en uğraştırıcı olanı olsa da konuşma ve yazma becerilerinin artmasında en büyük yardımı sağlayan adımlar arasında yer almaktadır. Bu neden İngilizce ayların hızlı bir şekilde öğrenilebilmesi için yapılabilecek bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan ve en çok fayda sağlayanlar içerisinde İngilizce ayların geçtiği İngilizce şarkılar dinlemek, kullanılan takvimleri İngilizce olanları ile değiştirmek ve kullanılan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların dilinin İngilizce ile değiştirilmesidir. Bu yöntemler genel olarak İngilizce öğrenmede kullanılan ve büyük başarı oranına sahip yöntemler arasında yer almaktadır.

Çocukların İngilizce ayları öğrenmesini kolaylaştırmak için bir çok farklı tekerleme ve şarkı bulunmaktadır. Bu tekerleme ve şarkılar artık bir çok dijital içerik platformunda bulunduğundan ulaşmak oldukça kolaydır. Eğer çocuğunuzun İngilizce ayları hızlı bir şekilde öğrenmesini istiyorsanız bu içeriklerden faydalanarak gün içerisinde dinletebilir veya kendiniz söyleyerek zamanla eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Bu çocuk şarkılarının yanında içerisinde İngilizce ayların geçtiği şarkılar da bulunmaktadır. Bu şarkılar yetişkenler için bir eğlence olduğu gibi öğrenmeyi de sağlayan şarkılardır. Akılda kalıcı melodilerin bulunduğu ve şarkı sözlerinde İngilizce ayların geçtiği müzikler dinlemek oldukça hızlı ve etkili İngilizce ay isimlerinin öğrenilmesini sağlayan yöntemlerden biridir.

Evinizde bulundurduğunuz takvimleri İngilizce olarak seçmek de ayları hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yapılacak tüm planlar takvime kaydedilirken ay isimlerine, kısaltmalarına ve hatta günlerin yazılışlarına dikkat edilerek telafuzlarına da çalışılabilir. Eğer bir çalışma masanız varsa sürekli göreceğiniz bir noktaya İngilizce bir takvim alabilirsiniz.

Her şeyin dijitalleşmeye başladı günümüzde bir çok günlük işin takibi akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar üzerinden yapılmaktadır. Anadiliniz İngilizce olmasa da elektronik cihazınızın dil ayarını İngilizce yapmanız bir çok kelimenin İngilizce karşılığını öğrenmenize yardımcı olabileceği gibi sürekli tarih sekmesinden İngilizce ayları görmek de ayları hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir : Whatsapp Web Nasıl Kullanılır ?

Aşağıdaki videodan ingilizce aylar türkçe seslenişlerini öğrenebilirsiniz.

ingilizce aylar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.