laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

İphone Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruma Yöntemleri

İphone Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruma Yöntemleri
21.05.2022
410
A+
A-

İphone kötü amaçlı yazılımlardan koruma yöntemleri, İphone kullanıcıların en merak ettiği konulardan biridir. Günümüzde akıllı telefon kullanan kişi sayısında çok fazla artış yaşanmaktadır. Eski tuşlu telefonları kullanan çok nadir insan kitlesi bulunmaktadır.

Her akıllı telefon kendi içerisinde farklı işlevlere sahiptir. Farklı akıllı telefon markalarının piyasaya sürülmesiyle, kullanıcı tabanı da büyük ölçüde artmıştır. Yeni nesil akıllı telefonlar, bilgisayarlarımız kadar bilgi işlem gücüne sahiptir.

Özellikle son yıllarda bir akıllı telefon taşımak neredeyse ikinci bir cüzdanla dolaşmak gibidir. Bankacılık işlemleri yapar, sosyal hesaplarımızı uygulama olarak satın alır ve kullanır, müzik dinler, bilgi depolar ve iletişim kurmamızı sağlar.

İphone kötü amaçlı yazılımlardan koruma yöntemleri


Fakat her şey için kullanılan akıllı telefonlar çok fazla bilgiye ev sahipliği yapar. Bu da virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların hedefi haline gelmeye başlar. Bu noktada, kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma yöntemleri devreye girer.

Akıllı Telefonların Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruma

Akıllı telefonlarımızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak için ücretli veya ücretsiz anti-virüs yazılımı seçebilirsiniz. Anti-virüs yazılımlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Hepimiz favori uygulamalarımızın çoğunu telefonlarımıza indiriyoruz.

Uygulamayı yüklerken istenen izinlere dikkat etmeden indirme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Uygulama sizden farklı ve önemli izinler istiyorsa, mutlaka o uygulamayı yüklemekten kaçının. Yetişkinlere ek olarak, artık bu tür uygulamaları ebeveynlerinin telefonu aracılığıyla edinen çocuklar da mevcut olmaya başladı.


Bilinçsizce kullanımı gerçekleşen akıllı telefonların içerisinde birçok kötü amaçlı yazılımın var olma riski artar. Uygulama olarak değil de, internet üzerinden indirilen verilere çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Akıllı Telefonda Banka İşlemlerini Koruma Yöntemi

Akıllı telefonda banka işlemlerini koruma yöntemi için öncelikli yapmanız gereken, bankacılık işlemlerinizi bankaların resmi uygulamaları dışında herhangi bir yerden gerçekleştirmemenizdir. Eğer bu denilenin aksini yaparsanız yüksek miktarda maddi kayıplardan kaçamazsınız.

İndirilen Uygulamaların Kötü Amaçlı Yazılımlarından Kaçınma

İndirilen uygulamaların kötü amaçlı yazılımlarından kaçınmanın en iyi yolu bilinen ve popüler uygulamaları indirmeniz olacaktır. Düşük indirme oranlarına sahip popüler olmayan uygulamalar daha fazla risk taşır. Ya da bu yönden ünlü yayıncıların uygulamalarını da tercih edebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanıcılarının bilinçli tüketiciler olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bilinçli kullanımla zarara uğramadan akıllı telefonlarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Umarız bu tür şeylere dikkat etmeniz, kullandığınız cihazların riskini azaltır.

Bu gibi sizleri Siber Güvenlik kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.