laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik Konvertör Nedir?
06.06.2022
0
A+
A-

Çevre duyarlılığı ve yasalar otomobil üreticilerin araç tasarımında insan sağlığını koruyacak ve katkı sağlayacak parçalara yer vermesini zorunlu kılıyor. Otomobil ve çevre denilince ilk akla gelen yakıt sistemi ve bunun bir parçası olan katalitik konvertör oluyor. Makalemizin başlığında da yer alan katalitik konvertör nedir? Bu sorunun yanıtını bizde makalemizde siz değerli takipçilerimize aktaralım istedik.

Katalitik Konvertör Ne İşe Yarar?

Katalitik konvertör, motorda yanma neticesinde meydana gelen gazların zararlı etkilerini olabildiğince azaltmaya yarıyor. Katalitik dönüştürücü ya da oksidason katalizörü olarak da bilinen bu parça hava yakıt karışımının yanmasıyla ortaya çıkan karbonmonoksit, hidrokarbon, azot oksit kaynaklı kirliliğin önüne geçmeyi sağlıyor. Bu da hem çevre ve hem insan sağlığının korunmasını sağlayabilmek adına geliştirilmiş oldukça önemli bir sistem olmasını sağlıyor.

Katalitik konvertör hem benzinli hem de dizel araçlarda bulunuyor. Benzinli araçlarda 3 yollu dizel araçlarda ise iki yollu dönüştürücü bulunuyor. Parçanın reaksiyona girebildiği gaz sayısı, isim farklılığının meydana gelmesindeki en önemli etken olarak öne çıkıyor.

Katalitik Konvertör Temizliği Nasıl Yapılır?

Katalitik, petek şeklindeki dış kısımdan oluşur. Zararlı gazların önce redüksiyon sonrasında ise oksidasyon işlemlerine tabi tutularak karbondioksit ve suya çevrilmesini sağlayan bu parça normal şartlarda 80 bin kilometreye kadar kullanılıyor. Ancak bazı durumlarda düşük yakıt kalitesi ve motorun düşük devirlerde kullanılması bu gözeneklerin tıkanmasına imkan sağlayabiliyor.


İlginizi Çekebilir: Oyun Haberleri

Katalitik Konvertör Arızalı İse Ne Yapmak Gerekir?

Katalitik konvertör farklı nedenlerden dolayı arıza yapabiliyor. Yani tıkanmanın dışında da meydana gelebilecek bazı sorunlar var. Mesela aracın motorunun yağ yakması, kalitesiz yakıt kullanımında olduğu gibi gözeneklerin tıkanmasına neden olabiliyor. Ateşleme sistemi ve oksijen sensörü arızası da yine konventör arızasına neden olan sorunlar arasında bulunuyor.

Motora binen yükün dengesiz olması, kötü araç kullanımı gibi birçok faktör daha katalitik konvertör arızasına neden olabilecek durumlardır. Bu nedenle sürücülere araçlarını devirde kullanmaları konusunda uyarıda bulunuyor.


Katalitik konvertör otomobillerde yakıt tüketimini ve performansını önemli derece de etkileyen parçalardan bir tanesidir.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.