laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Kişisel Bilgisayarlar Hayatımıza Gireli 40 Yılı Geçti

Kişisel Bilgisayarlar Hayatımıza Gireli 40 Yılı Geçti
PC
17.04.2022
197
A+
A-

97 ilkbaharında, West Coast Bilgisayar fuarı ilk defa San Franciscoda başladı. 13.000’e yakın kişi bu etkinliğe katılmıştı. Fuarda Steve Wozniak ve Steve Jobs ilk kişisel bilgisayar olarak adlandırılan Apple II yi dünyaya tanıttı.
Artık dünya çok farklı bir dönüşüme girmişti.

Apple o zamanlar aslında mikrobilgisayar reklamı yapan ilk firmalardan değildi. 2 yıl önce MITS Altair kendi monte edebileceğiniz bir kit bilgisayarı yaklaşık 400 dolardan piyasaya sürmüştü.

Hızlı bir şekilde stokları eriyen Imsai ve Altair bilgisayarlar, normal kişiler için fayda sağlayabilecek bir araçtan daha çok hobi olarak kullanılan elektronik devlerler gibiydi aslında.

Harddiscleri, mouse ve klavyeleri yoktu. Günümüzdeki Arduino ve Raspberry mikrodenetleyici kartları bunlara en güzel örnek olabilir.


Elektrik mühendisi olarak hayata atılan Steve Wozniak o dönmlerde ilk kişisel denebilecek bilgisayarını oluşturmuştu. 1976 yılında Homebrew kulübünde bir mikrodenetleyeceiden azıcık daha gelişmiş olan ilk demoyu tanıttı. Bu Steve Jobs’un ilgisini çekti ve sonraki dönemlerde birlikte yeni prototip ürünler ortaya çıkarmaya başladılar.O dönem ilk satış rakamları 50 olmuştu.Alıcı Byte Shop isminde bir elektronik mağazasıydı.

Kişisel bilgisayarlar bugün hayatımıza gireli 40 yılı aştı. Aslına bakacak olursak, kişisel bilgisayar o günden bugüne her ne kadar gelişimi güçlense de, devrim niteliğinde sayılabilecek henüz yeni bir atılım olmadığını düşünüyorum.

Umarım önümüzdeki yıllarda heni hiç görülmemiş duyulmamış teknolojik çığır açan cihazlara şahit oluruz


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.