laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Konum Nasıl Atılır ? Whatsapp’tan Konum Atma Tarifi

Konum Nasıl Atılır ? Whatsapp’tan Konum Atma Tarifi
03.08.2022
356
A+
A-
konum nasıl atılır

Akıllı telefonların ve teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve hayatımızda kendine daha çok yer bulması ile beraber kullanıcıların internette araştırdığı konular arasına yeni sorular eklenmeye devam ediyor. Son zamanlarda internet üzerinde en çok merak edilen konular arasında yer alan konum nasıl atılır sorusunun cevabını okurlarımız için yazımızda anlatıyor olacağız. Yazımızı okuduğunuzda WhatsApp konum nasıl atılır ve Messenger konum nasıl atılır öğrenmiş olacaksınız.

Akıllı cep telefonu kullanıcıları arasında en çok indirilen uygulamaların başında WhatsApp ve Messenger yer alıyor, bu sebeple arkadaşına yada farklı sebepler ile evinin/iş yerinin konumunu paylaşmak isteyen kullanıcılar, konum nasıl atılır sorusunun cevabını arıyor.

Konumunuzu sadece bir tıklama ile paylaştığınızda karşınızdaki kişi kolaylıkla size ulaşabilir, yada karşınızdaki kişiden konumunu paylaşmasını isteyerek kolaylıkla gideceğiniz adrese ulaşabilirsiniz. WhatsApp ve Messenger uygulamaları konum paylaşmak için günümüzde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

WhatsApp’tan Konum Nasıl Atılır?

konum nasıl atılır

WhatsApp uygulaması üzerinden konum atmak için izlemeniz gereken bazı adımlar var. Öncelikle WhatsApp uygulamasını ilk defa telefonunuza indirdiyseniz ve ilk defa konum paylaşmak istiyorsanız WhatsApp uygulamasının konumunuza erişmesine izin vermeniz gerekiyor. Uygulamaya erişim izni verdiğiniz aşamada eğer telefonunuza bir şifre belirlediyseniz bu şifreyi girmeniz gerekebilir. Şifre belirlemediyseniz biyometrik doğrulama veya desen ile uygulamaya izin vermeniz gerekiyor.


Gelelim konum atma sorusuna…

konum nasıl atılır

Gelelim ikinci aşamaya, konum paylaşmak için telefonunuzun konum ayarları açık olmalı aksi takdirde WhatsApp uygulaması üzerinden konum paylaşımı yapamazsınız. Uygulama üzerinden konum paylaşmak istediğinizde uygulama size bir bildirim verecek ve konum göndermek için konum ayarlarının açık olması gerektiğini hatırlatacaktır. Konum ayarlarını hızlı bir şekilde açmak için telefonunuzun bildirim çubuğunda yer alan ‘konum’ simgesine tıklayarak konum ayarlarını aktif hale getirebilirsiniz.

WhatsApp uygulamasına izin verdik ve konum ayarlarını açık hale getirdik… Peki konum nasıl atılır, android ve ios için aşağıda anlatıyoruz.


Android Telefonlarda WhatsApp Konum Paylaşma Nasıl Yapılır

Android telefonlarda konum nasıl atılır hemen anlatalım. Öncelikle android telefonlarda WhatsApp üzerinden konum paylaşmak için yukarıda bahsettiğimiz konum ayarlarını açma ve whatsapp uygulamasına izin verme aşamalarını tamamlamış olmanız gerekiyor. Tüm ayarları yaptıktan ve izinleri verdikten sonra:

WhatsApp’tan Konum Nasıl Atılır ?

 1. WhatsApp uygulamasına giriş yapın

 2. Sohbet kısmına gelin ve konum göndermek istediğiniz kişinin sohbet sayfasını açın veya o kişi ile yeni bir sohbet başlatın

 3. Mesaj yazma kısmında bulunan ataç simgesine tıklayın ve konum butonuna basın

 4. Konum butonuna tıkladığınızda karşınıza bir harita çıkacak, eğer haritadaki konumunuz doğru ise konumunuzu paylaşabilirsiniz

 5. Ek olarak WhatsApp üzerinden konum paylaşmak için farklı seçenekler mevcut, örneğin “şu anki konumunu gönder” butonuna bastığınızda anlık olarak konumunuzu gönderirken, “mevcut konumu paylaş” butonuna tıkladığınızda 15 dakika, 1 saat ve 8 saat gibi sürelerle konumunuzu karşı taraf ile paylaşabilirsiniz.

iPhone Telefonlarda WhatsApp Konum Paylaşma Nasıl Yapılır

iPhone telefonlarda konum nasıl atılır hemen anlatalım. Öncelikle iPhone telefonlarda WhatsApp üzerinden konum paylaşmak için yukarıda bahsettiğimiz konum ayarlarını açma ve whatsapp uygulamasına izin verme aşamalarını tamamlamış olmanız gerekiyor. Tüm ayarları yaptıktan ve izinleri verdikten sonra:

 • WhatsApp uygulamasına giriş yapın
 • Sohbet kısmına gelin ve konum göndermek istediğiniz kişinin sohbet sayfasını açın veya o kişi ile yeni bir sohbet başlatın
 • Sol alt köşede bulunan “+” butonuna tıklayın
 • Karşınıza çıkan sayfada konum kısmına giriş yapın
 • Ve bu işlemlerden sonra konumunuz paylaşılmış olacaktır

Messenger’dan Konum Nasıl Paylaşılır?

Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Messenger, sohbet etmenin yanı sıra konum paylaşma özelliği ile de ön plana çıkıyor. Messenger uygulaması üzerinden konum paylaşmak için tıpkı WhatsApp uygulamasında olduğu gibi konum ayarlarını açmanız ve Messenger uygulamasına konum erişim izni vermeniz gerekiyor.

Messenger uygulaması üzerinden konum paylaşmak için hem Android hem iOS işletim sistemine sahip cihazlarda izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Messenger uygulamasına giriş yapın
 • Konum paylaşmak istediğiniz kişi ile bir sohbet başlatın
 • Mesaj yazma kısmında bulunan menüye tıklayın (android için “dört nokta”, iPhone için “+” işareti)
 • Açılan kısımdan konum butonuna tıklayın ve konumunuzu paylaşın

İlginizi Çekebilir : Whatsapp’tan Beni Kim Takip Ediyor ?

Aşağıdaki Video Tarifi İzleyerekte Konum Nasıl Atılır Öğrenebilirsiniz ;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.