laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Laptop Açılmıyor, Ne Yapmalıyım? [ Hızlı ve Kolay ÇÖZÜM ]

Laptop Açılmıyor, Ne Yapmalıyım? [ Hızlı ve Kolay ÇÖZÜM ]
PC
22.06.2022
324
A+
A-

Laptop açılmaması birçok kişinin karşılaşabileceği bir problemdir ve bu problemin tek bir sebebi bulunmaz. Laptop açılmadığı zaman ne yapacağını bilemeyen kişilerin öncelikle bilgisayarın neden açılmadığını tespit etmesi gerekir. Bilgisayarın açılmama nedeni öğrenildikten sonra çözüm önerisi geliştirilmesi gerekir. Laptop açılmıyor diyenler için laptop’un açılmama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Güç bağlantısının eksik olması
 • Batarya kaybı
 • Elektrik akımının sağlanamaması
 • Monitör ve ekran problemleri
 • Ekran kartının bozulması
 • BIOS sorunu
 • Sürücü problemi

Laptop açılmadığında yapılacak olanlar ise öncelikle sorunun kaynağını belirlemek olmalıdır. Sorunun kaynağı belirlendikten sonra ise şu yöntemler uygulanabilir:

 • Yeniden başlatma
 • Güncelleme
 • Sistem kontrolü
 • Format atma ya da geri döndürme
 • Donanım inceleme
 • Sürüm yenileme
 • Güç bağlantısı kontrolü

Sürücü Nedeni ile Bilgisayarın Açılmaması

Sürücü problemi bilgisayarın açılmaması için en uygun ortamı yaratan problemlerden biridir. Sürücü problemi yaşanıyor ise teknik destek alınması da daha iyi bir seçenek olabilir. Sürücü problemi yaşandığı zaman bilgisayara format atılması ya da geri döndürme noktasına gitme seçeneğinin seçilmesi seçenekler arasında bulunur. Sürücüde yaşanan problemleri çözebilmek için bilgisayarın güncel olup olmadığının da bilinmesi gerekir.


Ekran Nedeni ile Bilgisayarın Açılmaması

Ekran kartındaki sorun nedeniyle laptobun açılmaması da seçenekler arasında bulunur. Ekran kartında yaşanan sorunlar bilgisayarın açılsa dahi anlaşılmamasına neden olur. Ekran kartının yanması ya da bozulması bilgisayar çok zorlandığı ya da sürüm eskidiği zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu sebep ile de ekran kartı eğer harici ise kontrol edilmesi gerekir. Dahili ekran kartı var ise bilgisayarın profesyonel bir teknik desteğe ihtiyacı vardır. Bu sebep ile de çözüm ekran kartının değiştirilmesi olabilmektedir.

İşletim Sistemi Nedeni ile Bilgisayarın Açılmaması


İşletim sisteminin bilgisayarı açmaması sistemin güncel olmamasından kaynaklanır. Sistem sebepli sorunlar ve aynı zamanda işletim sisteminin güncellenmemesi nedenlerinden dolayı bilgisayar ekranının açılmaması mümkündür. Laptop açılmıyor sorunu ile karşılaşan kişiler işletim sistemlerini ayarlardan kontrol etmelidir. Ayarlara ulaşmak için ise bilgisayarın sıfırlanması gerekebilir. Her modele göre değişen ayarlara ulaşma sistemi bazı bilgisayarlarda kurtarma tuşu olarak yer alır. Eğer kurtarma tuşu bulunmuyor ise format atılarak çözüme ulaşılabilir.

Batarya Kontrolü ile Açılmayan Laptop’u Açmak

Bataryanın bitmesi nedeni ile laptop ekranının açılması dizüstü bilgisayarlarda en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bilgisayarlarda yer alan bataryaların belirli bir ömrü vardır. Bataryaların kullanım ömrünün bitmesi nedeni ile yenilenmeleri gerekir. Batarya ömrünün uzun olabilmesi için kaliteli kullanılması ve kullanırken de elektrik akımına özen göstermek gerekir. Batarya değişimi mümkün ise batarya değişiminin yaptırılması eğer mümkün değil ise bataryanın yapılması için tamire verilmesi gerekir. Batarya sebebi ile ortaya çıkan problemlerin ev ortamında giderilmesi mümkün değildir.

Virüs Kontrolü Yaparak Laptop’u Açmak

Laptop’a virüs bulaşması ve açılmaması özellikle güvenilir olmayan kaynaklar kullanıldığı zaman ortaya çıkar. Batarya, sistem ve sürüm üzerinde bir problem yok ise ve kullanım anında aniden bilgisayar kapanmış ise format atmak tek çözümdür. Program kaldırılması ya da programların düzenlenmesi için de format atılması gerekebilir. Yeni nesil bilgisayarlarda kurtarma ve format tuşları bulunur. Bu tuşlar aracılığı ile hem virüs içeren yazılımlardan kurtulmak hem de bilgisayar ekranındaki açılmama sorununu çözmek mümkündür. Virüs kontrolü yapmak için bilgisayar kapalıyken de ekran kontrolüne erişilebilir. Bilgisayarın modeline, markasına ve alt özelliklerine göre virüs kontrolü yapılması ve ekranın açılması mümkündür.

Sürücü Kontrolü Yaparak Bilgisayarı Açmak

Sabit sürücü problemi karşılaşılabilecek problemler arasında bulunur. Bu neden ile de bilgisayar ekranı eğer açılmıyor ise güvenli ekran modunun başlatılması gerekebilir. Sabit sürücüdeki problemi anlamak ve çözmek için güvenlik moda ulaşmak önemlidir. Güvenle modda açıldıktan sonra sorunun anlaşılması için sorun giderme ve sorun arama motorlarının çalıştırılması önerilir. Eğer bilgisayar ekranı hala açılmamış ise bilgisayarın güvenli moda tekrar kapatılması ve yeniden başlatılması tavsiye edilir. Bilgisayar güvenli moda açıldıktan sonra başlangıç ekranında yer alan onarma sayfasına gidilerek bilgisayarım neden açılmadığı araştırılabilir. Eğer sürücü de bir problem yok ise problemin neyden kaynaklandığını öğrenmek için sürücünün diğer sorunları kontrol edilebilir. Laptop açılmıyor diyenler konut istemini kullanarak sorunu çözmek için güvenli ekranı kullanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.