laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Laptop Temizliği Nasıl Yapılır

Laptop Temizliği Nasıl Yapılır
PC
13.05.2022
275
A+
A-

Laptop Temizliği Nasıl Yapılır ?

Gelişen teknoloji, iş hayatı ve eğitim hayatının günümüzde sanala kaymasıyla beraber, evimizdeki kişisel bilgisayarlar kullanım alanlarını genişletmiştir. Günümüzde artık hemen hemen herkesin kişisel bir dizüstü bilgisayarı bulunmaktadır. Bu dizüstü bilgisayarları ise masanın üzerinde bile dururken kirlenmektedir. Ev ortamında ya da herhangi bir yerde bulunan dizüstü bilgisayarların ekranı, tuşları ve özellikle fanları tozla kaplanmaktadır. Bu durum ise dizüstü bilgisayarların da bulunan fanın daha hızlı çalışmasına ve bilgisayarın daha fazla ısınmasına yol açmaktadır. Daha fazla ısınan dizüstü bilgisayarların ömrünü kısa bir süre içerisinde öldürmektedir. Özellikle de dizüstü bilgisayarlarda meydana gelen garip sesler, bilgisayarınızın kirlendiğini ve bu sebeple fanların bilgisayarı soğuk tutmak için daha hızlı çalıştığının bir göstergesidir. Aynı zamanda bilgisayarınız geç açılıyorsa ve kullanım sırasında aniden kapanıyorsa, bilgisayarınızın fanları toz ve kirden dönmeyecek bir hale gelmiş olabilmektedir. Böylesi durumlarla karşılaşan dizüstü bilgisayar kullanıcılarının ise bilgisayarlarını belirli aralıklarla temizlemesi gerekmektedir. Peki bilgisayar temizliği nasıl yapılır? Gelin hep birlikte dizüstü bilgisayar temizliğinin adımlarına bakalım.

Dizüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Gün geçtikçe yavaşlayan ve birden bire kapanan dizüstü bilgisayarlarının genel sorunu olarak karşımıza çıkan durum, bilgisayarların kirlenmesi ve fanlarının toz kaplamasıdır. Peki kullanıcılar bu durumun önüne nasıl geçer, dizüstü bilgisayarlarının temizliklerini nasıl yaparlar?

  • İlk olarak bilgisayar temizliği için doğru ekipmanlara sahip olmak gerekmektedir. Özellikle de ekranlar için özel bir ekran temizleyicisinin kullanılması gerekmektedir.
  • Dizüstü bilgisayarınız kapatın ve bataryanızı çıkartın. Laptopunuza bağlı olan her türlü fare, disk ve cd gibi malzemeleri çıkartın.
  • Daha sonra mikrofiber bir bezle bastırmadan dizüstü bilgisayarınızın ekranının tozunu alın.
  • Temiz bir süngeri hafif ıslatarak nemli bir hale getirin ve ekran üzerindeki lekeleri hafifçe bastırarak çıkartın.
  • Sünger yardımıyla lekeleri çıkarttıktan sonra mikrofiber bir bezle, ekranınızı kurulayın.
  • Dizüstü bilgisayarlarının klavyesini temizlemek için ise ilk olarak, bilgisayarınızı ters çevirin ve hafif bir şekilde sallayarak içerisindeki parçaların, yemek kırıntılarının düşmesini sağlayın.
  • Minimum seviyede çalışan bir saç kurutma makinesiyle klavyenizin üzerindeki tüm tozlardan kurtulun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.