laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

LPG Tankı Değişimi Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?

LPG Tankı Değişimi Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?
20.05.2022
271
A+
A-

Teknolojideki değişim otomobillere de yansıyor. Sürekli gelişen otomobil tasarımları gibi parçaları da otomobillerde kullanılan yakıt türleri de bu değişime ayak uyduranlar arasında. LPG yakıt sistemi de bunlardan bir tanesidir.

LPG yakıtı bir dönemler mutfak tüpü ile başlayan süreçte bugün fabrika çıkışlı araçlara kadar gelmiş durumda. Yakıt fiyatlarının yüksek olması insanların LPG’ye geçmesine neden olurken LPG’li araçlarında kendilerince uyması gereken bazı kurallar var. Bunlardan bir tanesi de LPG tanklarının belli aralıklarla yenilenmesidir.

LPG tanklarının yenilenmesindeki neden otomobil ve sürücülerin güvenli seyahatlerini sağlayabilmek ve olası bir kaza esnasında aracın patlamasının önüne geçmek.

Peki, LPG tankının değişimi nasıl yapılıyor?


LPG Tankı Değişimi Nasıl Yapılır?

LPG tankları tasarım ve boyut olarak farklı şekillerde üretiliyor. Tasarım tercihinde otomobilin markası çok büyük önem taşıyor. Bazı otomobillerde normal tank kullanılıyorken bazı otomobillerde simit tank kullanılıyor. Her ikisinin de kendine göre avantajı var, ancak simit tüpler genellikle daha az hacme sahip olduğundan daha az yakıt alıyor.

LPG tanklarının değişimleri yalnızca yetkili şubeler tarafından yapılıyor. İlgili bakanlıklar tarafından verilen LPG tankı değiştirme yetkisi verilmiş olan tamirci ve otogazcılar bu tankların standartlara ve kurallara uygun olarak değiştirilmesini sağlayabilir.

Çıkarılan tanklar kullanılmaz durumdadır ve yerine hazır olan yeni bir model takılır. Bu noktada ise proje çizimleri ve gerekli evrakların alınması sağlanmış olur.


İlginizi çekebilir: Teknoloji haberleri

LPG Tankı Değişimi Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?
LPG Tankı Değişimi Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?

LPG Tankı Değişim Maliyeti Nedir?

LPG tankının maliyeti takılacak yere ve tank boyutuna göre değişiklik gösterir.  Tank değişimi yaklaşık olarak 2-3 saat sürer ve bu işlem sonrasında belgelerin teslim edilmesi gerekir. LPG tankının değişim zamanını belirleyen ise süresidir. Normal bir tankın değişimi 10 yılda birdir. Tankın takıldığı tarihe bakılarak 10 yılın dolmasından sonra değişimi yapılarak aracın tekrar muayenesi yapılır.

LPG Sızdırmazlık Raporu Nereden Alınır?

Sızdırmazlık raporu Makine Mühendisleri Odası tarafından verilir. Aracınıza monte işlemi yapıldıktan sonra randevu alabilir ve gerekli onayı aldıktan sonra aracınızı tüplü olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.