laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Microsoft Excel Kullanımı

Microsoft Excel Kullanımı
PC
13.05.2022
245
A+
A-

Microsoft Excel Kullanımı

Microsoft Excel Matematiksel Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde artık bir hesap makinesi kullanımına bile neredeyse ihtiyacımız kalmamıştır. Sürekli olarak gelişen ve dönüşüm gösteren teknoloji sayesinde hayatımıza sürekli olarak yenilikler girmektedir. Özellikle de hayatımız kurtaran ve işlemlerimizi daha kısa bir süre içerisinde yapmamıza olanak sağlayan bu yeniliklerden bir tanesi de Microsoft’un Excel uygulamasıdır. Excel sayesinde matematiksel bir hesaplamanın yapılabilmesi kolaylaşmıştır. Özellikle de Excel üzerinden iki veya daha fazla sayı değerini toplamak, çıkarmak, bölmek ve çarpmak için basit işlemleri yapmak mümkündür. Bu işlemleri tek tek girerek hesaplayabildiğiniz gibi otomatik toplam özelliğiyle hızlı bir şekilde de hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi yapabilmek için oluşturduğunuz formülleri tekrar tekrar girmenize gerek yoktur. Formülünüzü oluşturduktan sonra bitişik hücrelere kopyalayabilirsiniz. Bu sayede aynı formülü sürekli olarak kullanabilirsiniz.

Microsoft Excel Üzerinden Matematiksel İşlemler Nasıl Yapılır?

Microsoft Excel üzerinden basit formüller kullanılarak matematiksel işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için basit formüllere ihtiyaç duyulmaktadır ve Excel üzerinden gerçekleştirilen tüm formül girdileri eşittir (=) işaretiyle başlar. Daha sonra için yapılması ve hesaplanması gereken tüm sayı değerleri ve matematiksel işlemleri girilmelidir. Son olarak da Enter tuşuna basarak, hesaplanması istenen sayı değerine ulaşılmaktadır. Excel üzerinden yapılacak olan toplama işlemi için (+), çıkarma işlemi için (-), çarpma işlemi için (*),bölme işlemi için de (/) sembolleri kullanılmaktadır.


Microsoft Excel Otomatik Toplam Nedir, Nasıl Kullanılır?

Excel sayfanıza bir topla formülü eklemenin en kısa yolu olarak karşımıza çıkan Otomatik toplam, basit işlemlerin hızlı bir şekilde hesaplanması için kullanılmaktadır. Otomatik toplamı Excel sekmesi üzerinde etkin hale getirebilmek için toplamak istenen aralığın hemen üzerindeki ya da altındaki boş bir hücre seçilir. Daha sonra ise şeritteki Giriş veya Formül sekmelerine giriş yapılır. Daha sonra Otomatik Toplam > Toplam butonlarına tıklanır. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra Otomatik Toplam, artık toplanacak olan aralığı otomatik olarak algılar ve kendi kendine formülü oluşturur. Aynı şekilde Otomatik Toplam için, toplamanız gereken aralığın sol veya sağındaki bir hücreyi de seçerek otomatik olarak işlem yapmasına olanak sağlayabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.