laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Motor Neden Yağ Yakar?

Motor Neden Yağ Yakar?
21.05.2022
256
A+
A-

Motor Yağı Nedir?

Motor yağı, motorun içinde bulunan parçaların birbirine sürtünerek zarar görmesini engellemektir. Motorun içinde bulunan bu yağ sürtünme miktarının azalmasını sağlarken aynı zamanda parçaların temizlenmesine de yardımcı olur. Motor içindeki parçaların tamamı çok hızlı hareket ettiğinden ortaya yüksek bir ısı çıkar ve motor yağı bu ışıyın engeller.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Önlenir?

Bir aracın motorunun iyi çalışması düzenli olarak yapılan bakıma bağlıdır. Bu nedenle her sürücünün motor yağı ve motor yağı değişim zamanlamasını iyi bilmesi gerekir. Motor yağının aracın motorunun ömrüyle yakından alakası vardır. Örneğin aracın motorunun yağını zamanında yenilemezseniz yağ gerekli akışkanlığı sağlayamayacak ve içindeki parçaların zarar görmesine neden olacak. Görevini yapamayan yağ aynı zamanda motor içindeki ısının daha fazla yükselmesine neden olacak ve aracın hararet yapmasına neden olacaktır.

Tüm bu sebepler aracın motor yağı yakmasına da önemli gerekçeler arasında gösterilmektedir.

Motor Yağ Yakarsa Ne Olur?

Eğer bir aracın motorunun yağ yakmasının önüne geçilmezse ilerleyen zamanda daha ciddi problemler ortaya çıkacaktır. Pistonlar, segmanlar, sibop yatakları silindirik yüzeyler gibi pek çok parça zarar görür ve motor tehlikeye girer.


Motorun Yağ Yakmasının Sebebi Nedir?

Motor yağ yakmasının nedeni ne olursa olsun sorun büyüktür. Bu nedenle aracın bakımının mutlaka düzenli yapılması gerekir. Yağ yakmanın en önemli nedeni belirttiğimiz gibi aracın bakımsız bırakılması ve motor içindeki parçaların ihmal edilmesidir.

İlginizi Çekebilir: Mobil Teknoloji Haberleri

Motorun Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Bir aracın yağ yaktığını gösteren en belirgin işaret egzozdan çıkan mavi dumandır. Bazı sürücüler siyah dumanın sorunlu olduğunu belirtir, ancak mavi duman aracın motorunda ciddi bir sıkıntı olduğunu gösterir. Dikkate alınmazsa motor içindeki yağ görevini yapamamış ve bu sayede motor tamamen yok olmuş olacaktır.


Hangi Araçlarda Yağ Yakma Daha Fazla Görülür?

Otomobillerde yağ yakma oranları farklı etkenlere bağlı olacak değişiklik gösterir. Bu etkenlerden bir kaçına bakacak olursak şöyle belirtebiliriz:

  • LPG’ li araçların diğerlerine oranla daha fazla yağ yaktığına rastlamak mümkündür.
  • 20 ile 30 arasındaki araçlarda

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.