laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Otomatik Vites Geçişlerinde Sarsıntı Neden Olur?

Otomatik Vites Geçişlerinde Sarsıntı Neden Olur?
19.05.2022
385
A+
A-

Otomatik vites araç kullanıyorsanız en iyi tarafı sürüş konforunu sağlıyor olmasıdır. Yani otomobil sürücüleri ne kadar rahat ve konforlu araç kullanırlarsa kendilerini de bir o kadar iyi hissedeceklerdir. Bir dönem insanlar bakım masraflarının çok olmasından dolayı otomatik araçları çok tutmuyorken, günümüzde otomobil satışlarının büyük bir bölümü otomatik araçlardan yana olmaya başladı.

Otomatik araç sürüş konforuna sahiptir, ancak bakım ya da arıza durumunda da manuel bir araca göre daha maliyetli ve uğraştırıcıdır. Özellikle birazdan bahsedeceğimiz vites geçişlerinde sarsıntı yaşanıyorsa bu sürücü açısından maliyetli ve sıkıntı verici bir iş olabilir.

Otomatik vites titremesi ya da vites sallaması şeklinde bilinen bu durum zaman zaman görülebilen sorunlar arasında yer almaktadır. Bunun nedenini bildiğinizde alacağınız önlem konusunda da daha net olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Torsiyon Nedir? Nasıl Çalışır?


Otomatik Vites Geçişlerinde Sarsıntı Ne Anlama Gelir?

Otomatik araçlarda, manuel vitesli araçlardan farklı olan bazı parçalar ve bazı sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler arasında ortaya çıkabilecek bazı problemler sonucu, otomatik vitesli arabalarda titreme gibi sorunlar ile karşılaşmak mümkün olabilir. Bu durumda probleme sebep olabilecek muhtemel etkenleri tanımak büyük önem taşır. Peki, otomatik araç geçişlerinde sarsıntı ne anlama gelir? Vites geçişlerinde titreme ya da sarsıntı aracınızın sürüş dinamiğini olumsuz yönde etkiler.

Çoğu durumda ciddi bir problem teşkil etmese de, özellikle yoğun trafikte sık sık dur kalk yapan kişiler için rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Bu noktada olası sebepler incelenerek çözüm üretilmeli ya da yetkili bir servis veya ustaya giderek aracın analiz edilmesi istenmelidir. Sürüş kalitesi, sürüş güvenliği, trafiğe odaklanma konularında sorun yaratabilecek olan otomatik araçlarda vites geçişinde titreme durumu, mutlaka giderilmelidir.

Otomatik Araçlarda Vites Geçişlerinde Titreme Neden Olur?

Otomatik araçlarda vites geçişi esnasında titremeye neden olan sorun genellikle aracın bakımsız bırakılmasından dolayı kaynaklanır. Özellikle ikinci el araçlarda bu durum sıklıkla yaşanan problemler arasında sayılabilir.


Şanzıman yağının azalması ve eskimesi de aracın vites geçişlerinde sarsıntı yaşanmasına neden olabilecek bir durumdur. Otomatik araçlarda şanzıman yağı 60 ile 100 bin kilometre arasında değiştirilmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.