laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Otomatik Vites Ve Manuel Vites Arasındaki Farklar Nelerdir 2022

Otomatik Vites Ve Manuel Vites Arasındaki Farklar Nelerdir 2022
25.05.2022
398
A+
A-

Otomatik vites ve manuel vites arasındaki farklar nelerdir 2022 İle alakalı içeriğimize hoş geldiniz Bu etmenler hakkında kısa bir açıklama yaparak başlayalım. Fransızca hız kelimesi vitesse’dir. Aracı hızlandıran dişliler ve şanzıman mekanizmasıdır.

Otomatik şanzıman; sürücünün müdahalesi olmadan aracı hızlandırmak için gereken vites ayarını yapan şanzıman türüdür. İngilizcede buna otomatik şanzıman denir. Bu tür arabaların debriyaj pedalı yoktur.

Sürücünün debriyaj ve vites kolu ile değiştirdiği vites tipine manuel denir. Manuel Fransızcadır ve el yapımı ile ilgili bir anlamı vardır. El anlamına gelen Latince manus kelimesinden türetilmiştir.

Manuel vites manuel şanzıman olarak da bilinir. Manuelde vites değişimi araç motorunun debriyajı ile gerçekleştirilirken, otomatik araçlarda bu değişim tork konvektörü adı verilen bir mekanizma ile gerçekleştirilir.


Otomatik vites ve manuel vites arasındaki farklar nelerdir 2022

Otomatik Ve Manuel Vites Arasındaki Farklar

Kullanıcıların otomatik şanzımanları tercih etmelerinin nedenleri arasında geriye doğru kaymamaları, devrelerin çok hassas ve sessiz olması da yer alıyor. Elbette kullanılan araç marka modeline bağlı olarak değişebilir. Genel marka ölçeğine göre Japon, Alman ve Amerikan otomobillerinin vites stabilitesi çok başarılıdır.

Bir arabanın tam otomatik olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Vites kolunun altında (P-R-N-D-D-D4-D3 veya 3 -1-2-3- L-S veya O gibi harf ve sayı seçenekleri vardır).


Sürüş konforu söz konusu olduğunda otomatik şanzımanlı bir araba, yeni başlayanlar ve şehirlerarasında sürekli sürüş yapan sürücüler için her zaman daha iyi bir seçim olacaktır. Şehirde durup durmamanın manuel vitese göre çok daha az yorucu olması, debriyajın olmaması otomatik vites seçeneğine katkıda bulunuyor.

Hıza gelince, hem düz yolda hem de yamaçlarda ve inişlerde manuel vitese göre daha kolay olduğunu not ediyoruz. Araba kullanmaya yeni başlayan sürücüler için otomatik vites değiştirme zamandan tasarruf sağlar; alt veya üst vitese geçişte zaman dilimi manuel vitese göre daha hızlı ve kullanışlıdır.

Yakıt tüketimi konusunda ” araba çok yakıyor” gibi sürekli dilden dile dolaşan bazı söylentiler vardır. Burada manuel şanzımanla karşılaştırıldığında yakıt biraz fark edecektir. Ancak bu dezavantaj ortadan kalkabilir.

Çünkü gelişen teknolojide az yakıt yakan motor seçenekleri vardır. Manuel ve otomatik vites arasındaki farkın kilometre başına 100 litreden fazla olmadığını da belirtmek gerekir. Bu 2 litredir. Bu küçük farkın rahat insanlar için bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

Yarı Otomatik Ve Tam Otomatik Şanzıman Arasındaki Fark Nedir?

Otomobil şirketleri otomatik şanzımanlardan daha fazla yarı otomatik şanzıman üretiyor. Daha ucuz olması en büyük faktörlerden biridir. Manuel ve yarı otomatik vites arasında bir fark yoktur. Basınç kirişleri her iki dişlide de kullanılır. Manuel vites değiştirmede debriyaj pedalı kullanılarak gerçekleştirilir. Yarı otomatik viteste kaputun altındaki mekanizmalar yardımıyla yapılır.

Yarı otomatik vites, vites değiştirmeyi otomatik vitese göre daha belirgin hale getirir. Yamaçlarda ve rampalarda geriye doğru sallanıyor ve bunun için tepe tutucu dediğimiz bir eğim başlatma sistemi bile oluşturdular. Bu özellik sayesinde otomobiller geri kaymaz ve korkmadan kolayca seyahat edebilirsiniz. Aracın yarı otomatik olup olmadığını belirlemek için vites kolunun altındaki harflerin (R-N-A) olması yeterlidir.

Otomatik Vites Mi Daha İyi Manuel Vites Mi?

Otomatik vites mi daha iyi manuel vites mi ile alakalı soruyu cevaplayacağız. Otomatik ve manuel vites arasındaki farklar nelerdir? Otomatik şanzıman ile manuel şanzıman arasındaki fark, şanzımanın araç kullanıcısı yerine manuel şanzıman görevi görmesidir. Kullanıcıya sürüş keyfi sağlayan manuel araçlara göre kullanımı daha kolay ve konforlu olan otomatik şanzımanlı araçlar, rampalarda ve yamaçlarda geriye kaçma imkânına sahip değildir.

Otomatik Mi Manuel Mi Daha Fazla Yakıt Yakar?

Otomatik mi manuel mi daha fazla yakıt yakar ile alakalı sorunun cevabı için yazımızı okumaya devam edin. Manuel araçların en büyük avantajı düşük yakıt tüketimidir. Vites sürücü tarafından değiştirildiği için araç daha az yakıt yakar. Bu nedenle manuel şanzımanın otomatik şanzımandan daha az yakıt tükettiğini söyleyebiliriz.

Manuel Araba Kullanan Otomatik Arabada Sürebilir Mi?

Manuel araba kullanan otomatik arabada sürebilir mi sorusuna hep beraber bakalım. Manuel sürücü ehliyeti hem manuel, hem de otomatik şanzımanları kullanmanıza izin verir. Bununla birlikte otomatik vites ehliyeti için geçerli değildir. Otomatik vites ehliyetiniz varsa, yalnızca otomatik vitesli otomobilleri kullanabilirsiniz. 

Otomatik vites ve manuel vites arasındaki farklar nelerdir 2022 gibi sizleri Otomobil kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir? makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.