laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
PC
15.06.2022
465
A+
A-

Oyunların hayatımızın bir parçası olduğu şu günlerde pek çok insan masa üstü bilgisayar toplamak istiyor. Bu alanda çok başarılı olmayan ya da fazla bilgisi olmayan insanlarda yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Sizlere Masa Üstü Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında güzel bir yazı hazırladık. Yazımızı sonuna kadar okursanız eminiz ki bilgisayar alırken çok daha dikkatli olacaksanız.

Hayatın stresinden biraz olsun uzaklaşmak ve eğlenmek isteyenler günümüzde bilgisayar oyunlarına merak salıyor. Oyuncular ise farklı oyun türlerini test ederek keyif alıyorlar. Günümüzde online ya da offline olarak oynanacak pek çok oyun var. Bu oyunların bir kısmı sağlam sistem gereksinimleri de istiyor. Bu oyunlar için bir masa üstü bilgisayar toplamak isteyen ancak nereden başlaması gerektiğini bilmeyen bir çok insanda var. Masa Üstü Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında güzel bir içerik hazırladık.

Bilgisayar parçalarından önce karar verilmesi gereken en önemli konu bütçedir. Ne kadar bir bütçeniz var? Buna karar verdikten sonra bilgisayarı toplamaya başlayabilirsiniz. Bütçenize oranla en iyi sistemi yapmalı ve maksimum performans almak için uğraşmanız gerekir.

Masa Üstü Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Masa Üstü Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemci Seçimi

İşlemci gücünüz bilgisayarınızın ne kadar kapasitede olacağının da bir göstergesi olarak tanımlanabilir. 2 ve 6 arası bir çekirdek sayısı olan işlemciler için özellikle oyun için bir bilgisayar topluyorsanız işlemcinizin güçlü olması gerekiyor. Bu sayede oyunlarda daha yüksek performans alabiliriz. 6 çekirdek bir işlemci kesinlikle ideal olacaktır. Eğer ekran kartı almayacaksanız görüntü veren ve kart desteği olan bir işlemci tercih edin. Ryzen işlemciler en popülerleri ve kesinlikle ideal olacaktır.


Ram Tercihi

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında RAM ilk sıralarda yer alıyor. RAM aynı anda ne kadar uygulama çalıştırabileceğinizi ve genel olarak bilgisayarınızdan alacağınız performansı belirler. Bu sayede sağlam bir RAM tercihi yapmak gerekiyor. Günümüz oyunlarının RAM ihtiyacını da göz önünde bulunduracak olursak 2022 yılında kesinlikle en az 16 – 32 GB RAM tercihi yapmak çok ideal olacaktır.

Ekran Kartı

Oyun bilgisayarları için ekran kartları aslında o bilgisayarın seviyesini ortaya çıkarır. Günümüz oyunlarını oynamak için harici bir ekran kartı gerekiyor. Ülkemizdeki ekran kartı fiyatlarının artmasından dolayı da oyuncuların en fazla zorlandığı konuların başında ekran kartları geliyor. Bu alanda 2. El bir karta yönelecekseniz de mutlaka iyi araştırmalar yaparak alın. Ancak sizlere önerimiz mutlaka sıfır ve sorunsuz bir kart almanızdır. Bunun için bütçe belirleyebilir ve ona göre bir kart alabilirsiniz. Ayrıca oynamak istediğiniz oyunlar için minimum ve maksimum sistem gereksinimlerine bakarak da kart tercihi yapabilirsiniz.

Hard-Disk (SSD)

Depolama alanı oldukça önemli, nasıl bir SSD alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Özellikle günümüzde HDD kullanımı artık kalmadı ve bizde önermiyoruz. Çift SSD almak ideal olacaktır. 128 GB ve 2 TB arasında bir depolama yapabilirsiniz. Oyunlar dışında ne tarz bir kullanım yapacaksınız? Kendi içinizde bu soruya yanıt verin. Özellikle 500 GB SSD ilk etapta iş görecektir. İlerleyen dönemde gerek duyarsanız ekleme yapabilirsiniz. İkinci SSD takviyesi ya da harici HDD kullanabilirsiniz.


Donanım Bileşenlerinin Dengesi

Bildiğiniz gibi bilgisayar parçalarının birbiri ile uyumlu olması gerekiyor. Sorunsuz bir çalışma ve en önemlisi maksimum performans alabilmek için tüm parçaların birbiri ile uyumlu çalışması gerekir. Örnek verecek olursak düşük bir işlemci ile 16 GB RAM kombini yapılmaz. Bu sistem açısından sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle satın alırken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Yine RTX 3060 bir ekran kartınız var ise i5 4. Nesil bir işlemci almanız hata olacaktır.

Tüm sistemin kusursuz çalışması için güç kaynağından işlemcisine kadar uyumlu olmalıdır. İşlemcinin ne kadar bir güç harcayacağı bellidir. Buna uygun ve sizi rahat ettirecek bir güç kaynağı almanız gerekir. Güç kaynağının yetersiz olması durumunda parçalardan maksimum performans elde edemezsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.