laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Pandemi Sırasında Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Programına İlgi Arttı

Pandemi Sırasında Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Programına İlgi Arttı
01.04.2022
248
A+
A-

Güçlü, istikrarlı bir kariyer görünümü ve iyi bir kazanç potansiyeli, bilgisayar bilimi derecelerini popüler bir seçim haline getirir. Pandemi bilgisayar bilimlerine ilgi arttı. Birçok kişi diğer işlerinden istifa etti ve becerilerini geliştirmek veya kariyer değişikliği yapmak istedi.

Buna karşılık, kolejler ve üniversiteler çevrimiçi öğrenme seçeneklerinin tanıtımını yaptı. Mevcut programları genişlettiler ve bazı durumlarda ileri derece kazanmak için yeni seçenekler oluşturdular.

Bazı okullar, standartlaştırılmış test gerekliliklerinden feragat etmeyi seçti ve aksi takdirde eğitimlerine devam etmemeye karar vermiş olabilecek insanlara kapılar açtı.

Çevrimiçi bilgisayar bilimi yüksek lisans programlarına kayıt pandemi ile paralel olarak arttı. Bununla birlikte, ZDNet’in konuştuğu üç üniversitedeki eğitimciler, kayıt artışı ile pandemi arasında doğrudan bir çizgi çizmeyi bıraktı.


Eric Busch, Ph.D., Austin’deki Texas Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve veri bilimi alanındaki çevrimiçi programların direktörüdür. Busch, pandeminin okulun çevrimiçi bilgisayar bilimi (MCSO) programındaki yüksek lisans üzerindeki kesin etkilerini belirlemenin zor olduğunu söyledi.

Busch, “Ancak, programın son birkaç yarıyıldaki başvuru sayıları, pandemi ile kabaca yakınlaşan aday adaylar arasında ilgide bir artış olduğunu gösteriyor.” dedi.

UT Austin, öğrencileri yıllık olarak değil, dönemlik olarak kabul eder. Pandeminin günlük yaşam, iş ve eğitim üzerindeki benzeri görülmemiş olumsuz etkilerine yanıt olarak UT Austin, 2020 güz dönemi için tüm lisansüstü kabulleri için GRE şartından geçici olarak feragat etti. Feragat, 2022 güz başvuru döngüsü boyunca devam edecek.


GRE veya Graduate Record Exam , standart bir testtir. Öğrenciler genellikle GRE’yi alır ve puanlarını lisansüstü okul başvuru sürecinin bir parçası olarak sunar.

Busch, “Bu değişiklik, MCSO programına yapılan başvuruların önceki kabul döngüsüne göre %250 arttığı 2021 baharı için kabul dönemine denk geldi.” dedi. “Toplam başvurular daha sonra bir sonraki dönemde tekrar %72 arttı. Başvurulardaki bu artış, pandeminin en akut kısıtlayıcı aşamasına denk geldi.”

UT Austin’in MCSO programı 2019’da başladı. Veri biliminde benzer bir program 2021’de başladı. Busch, her ikisini de öğrenciler için “zorlayıcı yeni bir seçenek” olarak nitelendirdi.

Program, “birçok lisansüstü programın mevcut müfredatlarını çevrimiçi ve karma formatlara uyarlamak için mücadele ettiği” bir zamanda kullanıma sunuldu.

Bulut bilişim, büyük veri ve bilgi güvenliğine artan bir vurgu, muhtemelen 2030 yılına kadar bilgisayar ve BT işlerinin büyümesini sağlayacaktır. Ve öğrenciler mezun olduklarında, işe almaya hazır işverenler bulmaları muhtemeldir. Mevcut pazardaki teknoloji işverenlerinin de iş-yaşam dengesi için uyum sağlaması muhtemeldir .

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bilgisayar ve BT ile ilgili istihdamın on yılın sonunda %13 artacağını tahmin ediyor. Bu, tüm meslekler için ortalamadan daha hızlıdır.

Ortalama yıllık BT ve bilgisayar bilimi maaşı Mayıs 2020’de 91.250 dolardı.

Kaynak : ZDNet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.