laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Photoshop Nedir ? Photoshop Nasıl Kullanılır ?

Photoshop Nedir ? Photoshop Nasıl Kullanılır ?
PC
02.08.2022
325
A+
A-

Photoshop nedir sorusu bilgisayar yardımı ile fotoğraf düzenlemek isteyen kullanıcıların araştırdığı konular arasında yerini korumaya devam ediyor. Bu programın cep telefonları için mobil uygulaması bulunsa da profesyonel grafik tasarımcılar genel olarak masaüstü versiyonunu tercih ediyor. Photoshop nedir sorusuna cevap verecek olursak tek bir açıklama ile photoshop nedir sorusunun yanıtını bulmak biraz zorlayıcı olabilir.

Cep telefonu veya profesyonel bir kamera ile çektiğiniz fotoğrafları renklendirebilir, fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapabilir yada sıfırdan profesyonel tasarımlara imza atabilirsiniz. Grafik tasarımcıların sık sık kullandığı fotoğraf düzenleme programları arasında yerini koruyan bu program Adobe INC. tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak 1990 yılında piyasaya sürülmüştür.

Program 1990 yılından günümüze kadar güncelliğini korumayı başararak grafik tasarımcılar ve fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir program haline gelmiştir.

Peki en basit tabiriyle photoshop nedir? Örnekler ile kısaca bu program hakkında bilgi sahibi olmayan okurlarımız için anlatalım.


Bu program aracılığı ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir, fotoğraf üzerinde değişiklikler yapabilir yada fotoğraflar üzerine yazılar yazabilirsiniz. Bu programın hayatımızda vazgeçilmez bir program olmasının temel nedeni kullanımının basit olması ve işlevselliği olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin düzenlemek istediğiniz iki farklı fotoğrafı programa aktararak bir fotoğrafta bulunan herhangi bir kısmı profesyonel şekilde kırparak diğer fotoğrafa aktarabilirsiniz. Her programda olduğu gibi bu programı da kullandıkça ve üzerine eğitimler aldıkça daha profesyonel olabileceğiniz bir program.

Photoshop nedir? Photoshop ile ne yapabilirim?

  • Afiş
  • Davetiye
  • Fotoğraf düzenlemeleri ve renklendirme
  • Profesyonel sosyal medya tasarımları
  • Baskı işleri
  • Kitap kapağı
  • Ve aklınıza gelebilecek tasarım ile alakalı her türlü işi bu program sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu programı sayesinde CMYK ve RGB modlarında çalışmalar yapabilirsiniz.


Photoshop nedir sorusuna yanıt verdiysek gelelim photoshop hangi alanlarda kullanılır ve photoshop nasıl kullanılır sorularının yanıtına…

Photoshop Hangi Alanlarda Kullanılır

Photoshop denildiğinde akla gelen ilk sektör tabii ki fotoğrafçılar… Profesyonel fotoğrafçılar bu programa alternatif olarak farklı programlar tercih etse de her fotoğrafçının vazgeçilmez programı olarak karşımıza çıkıyor.

Photoshop programı yardımı ile; renklendirme, fotoğraflara efekt verme, fotomontaj, fotoğrafları onarma, kolay ve hdr/panoramik resim oluşturma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu program milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı için internet ortamında program hakkında binlerce ders ve içerik bulunuyor. Bu durum programı öğrenmek isteyen kişiler için en büyük avantajlardan birisi…

Reklamcılar ve grafik tasarımcılar için vazgeçilmez bir program

Birçok farklı meslek grubunda bu programı kullanılsa da programın en çok öne çıktığı alanlar reklamcılık ve grafik tasarımcılar… Sosyal medya için etkileyici görseller hazırlamak isteyen tasarımcılar bu program aracılığı ile hem sosyal medya hem basılı medya için tasarımlar oluşturma imkanına sahip oluyor.

Bu programı sadece fotoğraf düzenlemek için kullanılan bir program değil…

Program aracılığı ile; vektörel çizimler yapabilir, fotoğraflara manipülasyon işlemleri yapabilir, reklam afişleri hazırlayabilirsiniz.

Hayal dünyanıza göre çalışmak istediğiniz ve üretmek istediğiniz her alana göre grafik çalışmaları yapabileceğiniz bu programı, Adobe firmasının her geçen programa yeni bir özellik ve geliştirme katması ile vazgeçilmez bir program olma özelliğini korumaya devam ediyor. Photoshop nedir? diye sormaktansa bu ne değildir sorusunu sormak daha doğru olur diyebiliriz… Programın adından da anlaşılacağı üzere bir fotoğrafa yapmak istediğiniz her düzenlemeyi bu program yardımı ile yapabilirsiniz. Vektörel çizim yapma imkanı da sunan bu program bu özelliği ile grafikerler için de çok büyük kolaylık sağlıyor.

Photoshop Nasıl Kullanılır?

Photoshop nasıl kullanılır sorusu programı öğrenmek isteyen yeni kullanıcıların sıklıkla araştırdığı konular arasında yerini koruyor. Fotoğraf düzenlemek, fotoğraflara efektler vermek ve profesyonel fotoğraflar oluşturmak isteyen kullanıcılar bu programı araştırarak program hakkında yeni bilgiler edinmek istiyor.

Eğer bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız kesinlikle öğrenmeniz gereken programlar arasında yer alan bu program her ne kadar çok işlevsel bir program olsa da, çizim yapmak istiyorsanız Adobe firmasının diğer bir programı olan Adobe İllustrator programını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. İllustrator programı bu program ile benzerlik gösterse de çizim yapmak isteyen kullanıcılar illustrator programını tercih ediyor.

İlginizi Çekebilir : Whatsapp Web Nasıl Kullanılır ?

Photoshop nasıl kullanılır , Photoshop İle Neler Yapılabilir ? Aşağıdaki Video Tarifi İzleyebilirsiniz ;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.