laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur 2022

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur 2022
26.05.2022
0
A+
A-

Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur 2022 ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Bir ağ ve siber güvenlik uzmanına ne dersiniz? Ağ ve siber güvenlik uzmanlarının maaşları nelerdir? Bir ağ ve siber güvenlik uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir? Nasıl bir ağ ve siber güvenlik uzmanı olabilirim? Ağ ve siber güvenlik uzmanı olmak için gerekenler nelerdir? Network ve siber güvenlik uzmanı mesleği ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur 2022

Ağ Ve Siber Güvenlik Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Çalıştığı/hizmet verdiği kuruluşun elektronik bilgi sisteminin korunmasını sağlayan kişidir. Özel veya devlet kurumlarında çalışabilir. Siber ağların ve bilgisayar teknolojilerinin günlük gelişimi nedeniyle bu sektörde kalifiye eleman ihtiyacı çok fazladır.

Bir Ağ Ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne Yapar? Görevleriniz Neler?

Siber alanda artan saldırı ve tehditler nedeniyle sadece şirketlerin değil kişisel verilerin de güvenliği özellikle önem kazanmıştır. Bu güvenlikten sorumlu ağın ve siber güvenlik uzmanının sorumlulukları şunlardır:


  • Algoritmaları analiz eder ve yenilerini geliştirir,
  • Çalıştığı kişi veya kuruluşun ağ sistemindeki saldırı güvenlik açıklarını belirleyin ve bu güvenlik açıklarına karşı harekete geçer,
  • Olası saldırılar durumunda kayıpların en aza indirilmesi için çalışma gerçekleştirir,
  • Yeni yazılımlar oluşturarak siber saldırılara karşı en iyi performansı sağlayan ürünleri planlamak ve kullanmak gibi işlevleri vardır.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Olmak için Gerekenler

Ağ ve siber güvenlik uzmanları için “eğitimli bilgisayar korsanları” denebilir. Ağ ve siber güvenlik uzmanları da bilgisayar korsanları unvanına sahiptir. TCP / IP İnternet protokollerine, komutlarına, programlama dillerine, işletim sistemlerinin mantığına ve analitiğe aşina olan ve bu bilgileri sürekli güncelleyenler ağ ve siber güvenlik uzmanlarına adaydır.

Teknik lise ve Endüstri Meslek Lisesinde bu endüstri mezunları yerleştirme sınavı ve kotası doğrultusunda üniversitede öncelik verilir. Teknik eğitimi olmayan kişiler de mesleğin gerektirdiği altyapıyı ve sertifikayı özel kurslarla alabilirler.

Ağ Ve Siber Güvenlik Konusunda Uzman Olmak İçin Hangi Bölümde Çalışmalısınız?

Ağ ve siber güvenlik alanında uzmanlaşmak için özellikle bilgisayar, yazılım mühendisliği, matematik, veri analizi ve bilgisayar teknolojileri eğitilmelidir. Ayrıca aşağıdaki eğitim ve sertifikaları almalısınız:


  • Veritabanı yönetimi,
  • Yazılım geliştirme,
  • Bilgisayar Destek Uzmanlığı ve Bilgi Sistemleri
  • EC-Konsey Sertifikalı Etik Hacker (CEH),
  • ISO 27001.

Ağ ve siber güvenlik uzmanlarının maaşları nelerdir?

Bir ağ ve siber güvenlik uzmanının mesleği ile ilgili en ilginç sorulardan biri şudur: “Bir ağ ve siber güvenlik uzmanının maaşı nedir?”sorunuzun cevabı. 2022 Yılında özel ve kamu sektörlerinde ağ ve siber güvenlik uzmanlarının maaşları değişecektir. Şirketlere göre alınan maaş daha düşük veya daha yüksek olabilmektedir.

Kimler Siber Güvenlik Uzmanı Olabilir?

Kimler siber güvenlik uzmanı olabilir ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. TCP / IP İnternet protokollerine, komutlarına, programlama dillerine, işletim sistemlerinin mantığına ve analitiğe aşina olan ve bu bilgileri sürekli güncelleyenler ağ ve siber güvenlik uzmanlarına adaydır.

Siber Güvenlik Hangi Departmana Gidiyor?

Siber güvenlik hangi departmana gidiyor ile alakalı soruyu cevaplandıracağız. Bu kapsamda bilgisayar mühendisliği, elektronik ve yazılım mühendisliği gibi birçok farklı bölüm bulunmaktadır. Tüm bu bölümlerde siber güvenlik uzmanı olmak için diploma yeterlidir.

Siber Güvenlik Uzmanı Olmaya Nereden Başlamalıyım?

Siber güvenlik uzmanı olmaya nereden başlamalıyım diyorsanız bu yazımızı okuyun. Siber güvenliğe başlamak için çok iyi Linux temellerine sahip olmalısınız. Bundan sonra, bazı yazılım dillerini bilmeniz gerekir. Örneğin, bir SQL enjeksiyonu yaparken kodları okuyabilmeniz gerekiyor. Kısacası önce Linux’un temellerini ve yazılımını öğrenmelisiniz. 

Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur 2022 gibi sizleri Siber Güvenlik kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Siber Dünyası Savaştan Büyük Etkileniyor makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.