laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Silinmeyen Dosyaları Silme

Silinmeyen Dosyaları Silme
PC
13.05.2022
223
A+
A-

Silinmeyen Dosyaları Silme

Bilgisayarınıza yerleşen bazı programlar ve dosyalar, ekle ya da kaldır listesinden çıkartmış olsanız bile kalıntılarını bilgisayarınızda bırakmaya devam ediyor. Can sıkıcı bir durum olan bu dosyalar, genellikle internet üzerinden indirilen programlarla birlikte kendine bilgisayarlarınızda yer buluyor. Web tarayıcınıza eklenti kurarak ana sayfanızı değiştiren ve yönlendiren bu programlar ya da dosyalar bilgisayarınızda reklam pencereleri açıyor ya da bilgisayarınıza farklı amaçlarla üretilen programları bilgisayarınıza yüklüyor. Bu konu altında ise bilgisayara yüklenen ve kalıntılarını bırakarak, bilgisayarı yavaşlatan ve yeni dosyaların yüklenmesini engelleyen dosyaların kalıcı olarak nasıl silindiğini anlatacağız.

Bilgisayardan Silinmeyen Programların Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan silinmeyen programların sebebi genel olarak kullanıcıların dikkatsizlikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yeni bir programı bilgisayarınıza yüklerken programın asıl üretici siteleri üzerinden indirilmesi gerekmektedir ki bu sayede bilgisayara başka uygulamalar ya da eklentiler yüklenmesin. Windows için zararlı olan ve tek amacı reklam sahibine para kazandırmak olan bu zararlı yazılımlar, kullanıcıların internetteki gezinme bilgilerine erişim sağlamakta olup aynı zamanda güvenli bilgilerini de sızdırabilmektedir. Bu yüzden bilgisayarınıza yeni uygulamaları yüklerken çerez kullanımlarına oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bilgisayarınıza sizin isteğiniz dışında inen bu uygulamaları silmek çoğu zaman kolay olmuyor. Siz Windows üzerinden bu dosyaları silmiş olsanız bile bu yazılımlar genellikle tekrardan bilgisayarınızda yerini farklı bir isimle alıyor. Peki bu yazılımları Windows üzerinden kalıcı olarak silmek mümkün mü? Windows üzerinden silinmeyen bu programları kalıcı olarak nasıl ortadan kaldırırız? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabına bakalım.

  1. İlk olarak bu uygulamaları silmek için tarayıcınızın eklentiler kısmından kaldırılmasını deneyebilirsiniz.
  2. Eğer bu durum sizin için yeterli olmadıysa Kayıt defteri üzerinden silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çalıştır komut penceresine “regedit” yazdıktan sonra, karşınıza kayıt defteri çıkacaktır. Kayıt defteri üzerinden bilgisayarınızda kurulu olan tüm uygulamaları görebilirsiniz. Buradan silmek istediğiniz uygulamaları seçerek, Delete tuşuna basarak bu dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz. Fakat Kayıt defteri üzerinden silme işlemi yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda işletim sistemi üzerinden çeşitli kritik hatalara sebebiyet verebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.