laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Sony, Vita’yı öldürmemeliydi

Sony, Vita’yı öldürmemeliydi
02.04.2022
259
A+
A-

Vita’yı sevdim. Karanlıkta babamın Chicago’daki kanepesinde, bir uçak koltuğundan Gravity Rush dünyasının etrafında uçarken ve yatmadan önce Murasaki Baby oynadığımda saatlerce Persona 4 Golden oynadığıma dair canlı anılarım var . Vita iyi hissettirdi ve beni mutlu etti. Ve sonra, Sony onu öldürdü.

Son yedi yıldır Vita’nın neden ölmesi gerektiğini merak ediyorum. Bugün, sonunda yas tutup birlikte analiz edeceğiz: Vita’ya ne oldu ve ya bugün hala buralardaysa?

Son zamanlarda Vita’yı düşünmemek zor oldu . Valve’ın Steam Deck’i piyasaya çıktı, Playdate Panic’ten geliyor ve tabii ki Nintendo’nun Switch ve Switch Lite listelerin başında yer alıyor. Microsoft, Cloud Gaming ve Game Pass ile taşınabilir alanı kuruyor ve mobil oyun, sektördeki en büyük ve en hızlı büyüyen segmenti temsil ediyor. Konsollardan PC’ye, her şirket elde taşınabilir oyunlara yatırım yapıyor gibi görünüyor. Sony hariç her şirket.

Açık olmak gerekirse, Sony’nin herkes yapıyor diye avuçiçi pazarında rekabet etmek zorunda değil, ancak buradaki trajedi , Vita ile yapmaları ve LL Cool J’nin de söyleyeceği gibi, iyi yapıyorlardı . Elde taşınabilir alanda utanç verici miktarda seçenek olsa bile, yine de yeni bir Vita istiyorum. Birini siyah, diğerini şeftali renginde istiyorum; Arka panelin tamamının DualSense tarzı haptiklere sahip bir dokunmatik yüzey olmasını istiyorum ve köşelerden birinde küçük bir delik istiyorum, böylece orijinalinde yaptığım gibi takılar takabilirim. Ve çekicilik bir yana, burada yalnız olduğumu düşünmüyorum.


Vita ticari bir başarısızlıktı, ancak sayıları tamamen trajik değildi ve satış geçmişinde parlak noktalar bile vardı. Vita, gelişmiş giriş mekanikleri, OLED dokunmatik ekranı ve yükseltilmiş özellikleriyle Sony’nin başarılı PlayStation Portable serisinin bir evrimiydi ve ilk olarak 2011’in sonunda piyasaya çıktı. Bu, Wii U, PS4 ve Xbox’ın piyasaya sürülmesinden hemen önceydi. Bir ve Nintendo’nun 3DS’yi bırakmasından hemen sonra.

Dürüst olmak gerekirse, görünüşe göre Sony, Vita’ya düzgün bir şekilde odaklanmak için dahili olarak çok fazla şey yapmış gibi görünüyor ve kaosun içinde deney duygusunu kaybetti. O zamandan beri Sony, konsol donanımını yükseltmek ve birinci taraf oyunlarını piyasaya sürmek gibi bildiği şeyleri ikiye katladı ve PlayStation Plus ve akış gibi şeyler söz konusu olduğunda kalabalığı takip ediyor. Sanırım PSVR harika ama kesinlikle Vita’nın bir zamanlar yaptığı gibi aynı etkiye sahip değil.

Veya Vita’nın hala sahip olabileceği gibi. Sony’nin bugün, PS5’in yanı sıra akış tutkusu için bir bağlantı noktası ve her boyuttaki geliştirici için çekici bir merkez olarak pazarlamak üzere Vita’nın devamı olduğunu hayal edin. Microsoft, şehirdeki her orta seviye stüdyoyu satın almakla meşgulken , bir Vita, Sony’ye daha küçük geliştiricilerle benzersiz şekillerde işbirliği yapma şansı sunacak ve şirkete modern pazarın para birimi olan daha da fazla ayrıcalık sağlayacaktır. Bugün oyuncuların konsollarına yönelik şık bir el tipi bileşeni takdir ettiğini ve Sony’nin Microsoft’un geniş bulut yetenekleri ve Ar-Ge’deki fonlarıyla rekabet etmek için bir şeyler kullanabileceğini biliyoruz. Microsoft’un sahip olmadığı bir şeyi kullanabilir. PSVR bu rolü yerine getiremez ancak Vita tamamen yapabilir.


En azından ben böyle hissediyorum. Burada gerçekten yalnızsam veya aynı zamanda Sony’den bir el tipi sistem istiyorsanız bana bildirin – tek kural, cazibe deliğini isteyip istemediğinizi söylemeniz gerektiğidir.

Kaynak : EngadGet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.