laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Teknolojinin Yanlış Kullanımı İle İlgili Haberler

Teknolojinin Yanlış Kullanımı İle İlgili Haberler
08.06.2022
396
A+
A-

Teknolojinin yanlış kullanımı ile ilgili haberler için detayları bu yazımızda sizler için topladık. Teknolojinin yanlış kullanımın zararları birçok farklı yönden değerlendirilebilir. İnsana ve çevreye zararları bulunan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknoloji, yararları sayesinde de birçok farklı sorunun çözümünde her zaman tercih edilen ilk yöntem olmaya devam ediyor. Teknolojinin günümüzde zararlarının artmasının en temel unsuru ise bilinçsiz kullanımdır. Özellikle günümüzde yaygınlaşan ve sürekli gelişen teknolojinin çocuklar üzerinden olumsuz etkiler yaratmaması için mutlaka ebeveynlerin bilinçli şekilde, tamamen kısıtlamadan teknolojiden çocuklarının yararlanması sağlamalıdır.

Teknolojinin zararlarını sadece tek bir kategori altında sınırlamak mümkün değildir. Bu nedenle teknolojinin yanlış kullanımı sonucu oluşacak sorunlar kısaca şu alt başlıklar altında toplanmıştır:

  • Teknolojinin fiziksel zararları,
  • Psikolojik zararları,
  • Ekonomik zararları,
  • Çevresel zararları vb.

İşte, evde, okulda ve hayatın diğer tüm alanlarında yaygın olarak kullandığımız tablet, cep telefonu, bilgisayar ve televizyon bağlamında teknolojinin yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkacak sorunlar farklı şekilde değerlendirilebilir.

Teknolojinin Yanlış Kullanımının Sağlığa Zararları Nelerdir?

Teknolojinin yanlış kullanımının insanlara ve doğaya verdiği zararlar giderek artmaktadır. Hayatın her alanında kullanılan akıllı cep telefonları gibi birçok farklı teknoloji ürünü çoğu kişi tarafından bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu bilinçsizlik sonucunda ortaya çıkan sorunlar hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bazı etkilere yol açabilmektedir.


Teknolojinin yanlış kullanımı sonucu sağlığa şu tip zararlarının görülmesi mümkündür:

  • Miyop başta olmak üzere birçok farklı görme sorunları,
  • Boyun, sırt ve bağ ağrıları,
  • Depresyon ve öfke kontrolü,
  • Bağımlılık,
  • Kanser vb.

Fiziksel rahatsızlıkların büyük bölümü saatlerce telefon, bilgisayar veya televizyon başında geçirilen hareketsiz süreler olarak gösterilmektedir. Teknolojinin verimli kullanımı için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bunları uygulayarak da insanların teknolojiden en iyi faydayı elde etmesi ve olası zararları en aza indirmesi sağlanmaktadır.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Görme Sorunları

Teknolojinin yanlış kullanımı ile ilgili haberler her geçen gün artıyor. Özelikle erken yaşlardan itibaren günümüzde cep telefonu, tablet veya bilgisayar ile tanışan birçok çocuk, erken yaşlarda çok fazla ekran ışığına maruz kalması nedeniyle başta görme sorunları yaşamaktadır. Özellikle genç ve çocuklarda teknolojinin yanlış kullanımı miyop sorununa yani uzağı görememe gibi sonuçlara neden olmaktadır.


Bu kapsamda değerlendirilebilecek farklı bir sorun ise bilgisayara bakma sendromu olarak tanımlanan unsurdur. Bu sorun özelikle bilgisayar ile çalışan yetişkinlerde görülmektedir. Gözle beraber vücudu da etkileyen bu unsur, boyun ağrısı, baş ağırı ve göz kuruluğu ile bulanık görme gibi problemlere neden olmaktadır. Görme sorunlarının azaltılmasına yönelik 20 -20 – 20 kuralı gibi 20 dakika aralarla ve uzak noktalara bakarak cihaz kullanımı önemli bir korunma olarak gösterilmektedir.

Sanal Zorbalık ve Depresyon

Teknolojinin zararları arasında son dönemde fiziksel zararlarının dışında ruhsal ve sosyal açıdan da zararları gündem yaratmaya başlamıştır. Sanal zorbalık özellikle sosyal medyanın aşırı ve bilinçsiz kullanımı ile linç kültürünün de etkisiyle ciddi sorunlara yol açmaktadır. Kitlelerin harekete geçirilmesi, hedef gösterme, nefret, taciz ve daha birçok farklı unsur bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Depresyon ise teknolojinin yanlış kullanımı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan bir diğeri olarak görülmektedir. Yine sosyal medyada sürekli olarak daha iyi görünme çapası vermek veya kendi olanaklarının ötesindeki kişilerin paylaşımlarını görmek yapılan birçok araştırmaya göre depresyon gibi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Bağımlılık ve Asosyalleşme

Teknoloji bağımlılığı son yıllarda tıpkı alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı gibi bireylerin iş, sosyal yaşam ve aile hayatını olumsuz etkileyen bir bağımlılık türü olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda ise bağımlılık düzeyi arttıkça sosyal becerilerde zorlanma ve öfke kontrolü gibi sorunların ortaya çıkması da mümkündür. Uzun vadede etkilerinin çok ciddi boyutlarda görüleceği bağımlılık ve asosyalleşme sorunları teknoloji ile hayatımızda kitleleri etkileyen bir sorun olarak değerlendirilmektedir.

Dikkat Dağınıklığı ve Konsantrasyon Problemi

Teknolojinin insanlara verdiği zararalar arasında bir diğeri ise odaklanma ve konsantrasyon sorunlarıdır. Dikkat dağınıklığı özellikle aşırı düzeyde telefon, bilgisayar veya tablet gibi teknolojik aletler ile vakit geçirenleri etkisi altına almaktadır. Teknolojinin yanlış kullanımı daha birçok farklı bireysel, toplumsal ve çevresel zararlara neden olabilir. Bu nedenle teknolojinin erken yaşlardan itibaren bilinçli bir şekilde kullanılması ve korunma yöntemlerinin bilinmesi de önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.