laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
25.05.2022
311
A+
A-

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler sizlere bu yazımızda belirteceğiz. Akıllı telefonlar artık her yaş kitlesindeki insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu kadar fazla kullanımının artmasıyla birlikte hayatımızdaki yerleri de giderek önem kazanmaktadır. Telefon görüşmesi, e-posta veya mesaj yoluyla iletişim gibi temel işlevlere ek olarak bu akıllı cihazlar çok yüksek derecelerde çözünürlüklü fotoğraflar çekebilme özelliği vardır, internetten dizi ve film izlemede, oyun oynamada veya günlük iş akışını yönetmede aktif rol oynamaktadır.

Hayatı kolaylaştıran ve dinlenmeyi keyifli hale getiren akıllı telefonların işlevleri ihtiyaçlara göre belirleniyor ve fiyatlar bu yönde değişiyor. Bu nedenle, hangi akıllı telefonun satın alınacağını düşünerek, önce ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde analiz etmeli ve ardından bütçenize uygun telefonları değerlendirmelisiniz.

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı Telefonların Kullanım Amacı

Akıllı telefonlarda en çok kullanımı gerçekleşmiş olan uygulama ve işlevler genellikle eğlence kategorisine aittir. Yüksek kalitede fotoğraf çekebilen, sosyal medya ağlarını sorunsuz kullanabilen ve şık bir tasarıma sahip akıllı telefonlar insanlar tarafından tercih ediliyor. Ancak tüm insanların ihtiyaçları ve beklentileri farklı olduğundan akıllı telefon satın almadan önce beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir.

Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmeniz, sosyal medya uygulamalarını hızlı bir şekilde kullanmanız ve diğer popüler uygulamaları indirirken veya kullanırken sorun yaşamamanız için yeterliyse, uygun fiyata birçok alternatif telefon modeli bulabilirsiniz.


Bir telefonu sıklıkla değiştirmeyi düşünüyorsanız, düşük bütçeli akıllı telefonlara odaklanabilirsiniz. Uzun yıllar kullanabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı sorunsuz bir şekilde karşılayabileceğiniz bir akıllı telefona sahip olmanız söz konusudur.

İşletim Sistemi Tercihi

İhtiyaçlarınız ve bütçeniz gibi hangi akıllı telefonun satın alınacağına karar verirken, işletim sistemi seçimi de önemlidir. Bunun ile birlikte işletim sistemleri hem cihazın performansını hem de uygulamaların kullanımını doğrudan etkiler.

Telefonun Hangi Ekran Boyutu Ve Çözünürlüğü Olmalı?

Son zamanlarda yeni çıkmış olan bu cihazların ekran ölçüleri, güncel tasarım özellikleri ve ekran formatları sayesinde çok yeniliğe uğradı. 19: 9 ekran formatına sahip akıllı telefonlar ekran boyutunu artırırken, çentik ve açılır ön kamera gibi tasarım yenilikleri ekran gövdesi oranını artırdı. Birçok akıllı telefon üreticilerinin sunduğu modeller ortalama 6 inç ile 6,7 inç arasında bir ekran boyutuna sahiptir. Ekran çözünürlükleri genellikle HD ve Full HD olarak sıralanır.


Telefon Kamerasının Kalitesi Nedir?

Akıllı telefonların en yaygın özelliği, net bir mesafeyle fotoğraf veya video çekme işlevidir. Dijital görüntü elde etmenin daha kolay hale gelmesi tüm hayatımızı büyük ölçüde etkiledi. Bunun ile birlikte fotoğrafın veya videonun kalitesi de her geçen gün gelişti.

Çektiğimiz fotoğraf ve videoları sosyal çevremizle hem sosyal ağlarda hem de günlük hayatımızda sık sık paylaşıyoruz. Bu noktada akıllı telefonların kamera kalitesi giderek önem kazanıyor. Ön kamera ve arka kameranın kalitesi konusunda yüksek beklentileriniz varsa bütçenizi biraz artırmanız gerekebilir.

Telefonun Hafızası Ne Kadar Olmalı?

Bugün satılan akıllı telefonların çoğu en az 32 GB dahili bellek sunuyor. Bunun dışında Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda belleği artırmak mümkündür. Apple’ın akıllı telefon modellerinde microSD kartlar desteklenmediğinden bu mümkün değildir. 1K çözünürlüğe sahip 4 dakikalık bir videonun ortalama 300 MB olduğu ve normal bir fotoğrafın 5 ila 10 MB arasında olduğu göz önüne alındığında, belleğin anlamı daha iyi anlaşılmaktadır. 

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler gibi sizleri Mobil kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Cep Telefonu Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.