laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Torsiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Torsiyon Nedir? Nasıl Çalışır?
18.05.2022
329
A+
A-

Yeni nesil otomobillerde kullanılan torsiyon sistemi, süspansiyon sistemine verilen isimdir. Torsiyonun özelliği aracın yola tutunma kabiliyetini artırmaktır.  

Torsiyon aracın arka tekerleklerinde uygulanmaktadır, fakat bazı otomobillerde ön tekerleklerde de torsiyon sistemi vardır. 

Torsiyonu fiziksel olarak tanımlayacak olursak iki arka tekerlek arasında U şeklinde bulunan borudur. Bu sistem tekerleklerle bağlandıktan sonra şase bağlantısı yapılır ve bu şekilde araç çukura girip çıktığında sorun yaşanmaz. Araç torsiyon sistemi sayesinde engebeli arazilerde hareket ederken de konforunu kaybetmeyecektir. 

Torsiyon Sistemi Tüm Araçlarda Bulunur mu? 

Torsiyon günümüzde üretilen B segmenti araçların tamamında vardır. Hatta çoğu C segmenti araçlara da eklenmiştir. Bu sistemin yeni nesil araçların büyük çoğunluğunda kullanılmasının nedeni çok kolay bir şekilde monte ediliyor olmasıdır.  


Torsiyon sistemi AKS ve köprü olmak üzere iki tane parçadan oluşur. Bunun için maliyeti de düşüktür. Az yer kaplayan bu sistem aynı zamanda hafiftir bu nedenle aracın ağırlığına çok büyük etkisi olmaz. Bu sistemin diğer süspansiyon sistemlerine göre bakım işlemi de oldukça kolaydır. 

İlginizi Çekebilir: Oyunlar

Torsiyon Nasıl Çalışır?  

Torsiyon sistemi yarı bağımsız bir sistemdir bu ndenle çalışma mantığı da oldukça basittir. Sistemin ana bölmü çubuk şeklindeki kısımdır. Bu çubuk sistemin çalışmasını garanti eden ve asıl görevi üstlenen bölümdür. Torsiyon çubuğu U şeklinde olduğundan sağ arka tekerleğe darbe gelmesi halinde yay vasıtasıyla sol arka tekerleğe aktarır. Aynı şekilde sol arka tekerlek bir çukurdan geçtiğinde önce yay gerilir ve torsiyon çubuğu sayesinde sağ tekerleğe iletir. Bu da sürüş konforunun artmasına imkan sağlar. 


Torsiyon Nedir? Nasıl Çalışır?
Torsiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Yarı bağımsız olan sistemlerin çalışmasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Örneğin basıncın iki kısma ayrılması aracın virajlarda tehlike yaşamasına neden olabilir. Hızlı viraja girme esnasında torsiyona çok baskı uygulanır. Bu da diğer tekerleklerin havaya kalkmasına neden olabilir. 

Torsiyon Sisteminin Avantajları  

Torsiyon sisteminin montajı kolaydır. Ayrıca sistem az sayıda parçadan oluştuğu için maliyeti düşüktür. Son yıllarda üreticilerin çeşitli alanlarda maiyet odaklı çalışmaları sistemi daha aygın hale getirmiştir. 

Otomobiller hakkında bilgi için Otomobil Haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.