laptop incelemeoyunpcmobilotomobil

Triger Kayışı Nedir Ne İşe Yarar

Triger Kayışı Nedir Ne İşe Yarar
13.05.2022
288
A+
A-

Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorlarda ortaya çıkan ısı enerjisi, hareket enerjisine dönüştürülerek aracın hareket etmesi sağlanır. Aşırı ısınmanın önüne geçebilmek içinde motora soğutma suyu adı verilen bir sıvı konulur. Bu sıvının motorun her alanına taşınması önemlidir. Taşınma ise triger sayesinde mümkün olur.

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı krank milinden oluşan hareketi eksantrik miline iletmekle görevlidir. Bu hareket sayesinde subaplarda açma kapama hareketi de sağlanmış olur.

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?


Aracın güvenli ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi triger kayışına bağlıdır. Eğer triger kayışı koparsa işlevini yerine getiremezse bu durumda aracın gerekli olan hareketi saplanamaz ve motora geri dönülmez hasar verebilir.

Triger Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Triger sistemine bağlı olarak aracın düzgün çalışabilmesini sağlayan bazı ekipmanlar vardır. Bunlardan herhangi birinin arıza yapması motorun güvenliğini tehlikeye atar.


Aşağıda triger kayışının parçaları yer almaktadır.

Gergi bilyesi: gergi bilyesinin görevi triger kayışının, eksantrik mili ve krank mili arasındaki gerilmesini sağlar. Triger kayışının yanlış hizalanması halinde motorda yine büyük sorunlar oluşur.

Devirdaim pompası: Motor soğutma sıvısının motorun içinde düzgün bir şekilde dolaşımını sağlar.

Triger Kayışı Hangi Aralıklarla Değiştirilmeli?

Triger kayışı otomobillerde değişimi geç yapılan parçalardandır. Aracın düzgün ve doğru çalışabilmesi için triger kayışının doğru çalışması gerekir. Kayış zaman içinde çalışmaya başlı olarak yıpranacağından değişiminin yapılması gereklidir.

Triger kayışının meydana getirdiği arızanın maliyeti, kayışın değişim maliyetinin çok üzerindedir. Bu nedenle bu kayışın değişim zamanı geldiğinde atlamamak çok önemlidir.

Triger kayışının değişim zamanlaması ise kayışın üretici firması tarafından belirlenir. Bunun için net bir değişim zamanı belirlemek mümkün değildir.

Otomobil üreticileri triger kayışının değişim zamanlarını kilometreye bağlı olarak belirlemiştir. Buna göre her otomobil sahibi aracının markası ve modeline göre değişim zamanları hakkında bilgi almalıdır.

Bazı otomobillerde triger kayışı yerine triger zinciri bulunur. Bu iki sistem arasındaki fark ise şöyledir.

  • Triger zinciri çok güçlüdür ve motorun ömrünün uzamasına neden olur.
  • Triger zinciri kayış gibi sık değiştirilmek zorunda değildir.
  • Triger zinciri kayışa göre gürültülü çalışır.

Otomobiller hakkında bilgi için https://teknodalga.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.